Digər enerji obyektlərində olduğu kimi Şəki, Zaqatala, Balakən, Qax, Oğuz, İsmayıllı və Qəbələ elektrik şəbəkə rayonlarında da istehlakçıların elektrik enerjisi təchizatında yaranacaq hər hansı bir problemin qarşısının vaxtında alınması məqsədilə ənənəvi olaraq yarımstansiya və elektrik verilişi xətlərində təmir-bərpa və yenidənqurma işləri həyata keçirilir.
Sözügedən elektrik şəbəkələrini əlaqələndirən “Şəki Regional Elektrik Şəbəkəsi”ndən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 35 kilovoltluq və ondan yuxarı gərginlikli EVX-lərdə cari ilin son üç ayı ərzində həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı naqillər təmir edilmiş və yenisi ilə əvəzlənmiş, izolyatorlar dəyişdirilmişdir. Buna misal olaraq 110 kV-lik I və II Şəki, Zaqatala, Bəhmətli, 35 kV-lik Oğuz, Dəhnə, Muxax hava xətlərində (HX) görülmüş işləri göstərmək olar. Bütün bunlarla yanaşı 110 kV-lik İsmayıllı, 35 kV-lik Taxılçılıq, A.Göynək və İvanovka HX-lərində dayaqların yenisi ilə əvəzlənməsi işləri də həyata keçirilmişdir.
Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə texniki göstəricilərin daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 110 kV-lik Əyriçay, Qubaxəlilli, Katex, 35 kV-lik Muxax, Danaçı, Qax və digər yarımstansiyalarında və onun yardımçı avadanlıqlarında əsaslı və cari təmir işləri yerinə yetirilmişdir. Təmir-bərpa işlərinə yağ və vakkum açarlarının, ayrıcıların əsaslı təmiri, yarımstansiyanın torpaqlanma konturunun bərpası və digər işlər daxildir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə isə, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 35 kV-lik K.Dəhnə, Taxılçılıq, Çeşməli və digər yarımstansiyalarda həyata keçirilmiş analoji təmir işləri ilə paralel olaraq ümumi gücü 19 MVA-dan artıq olan 7 ədəd transformatorda təmir edilmişdir.
“Bunlardan əlavə, xətlərdə baş verən enerji itkisinin qarşısının alınması məqsədilə də müəyyən tədbirlər həyata keçirilmişdir” – deyən mənbə yanğın təhlükəsizliyi tədbirləri barəsində də məlumat verərək bildirdi ki, yay mövsümünün başlanması və havaların kəskin istiləşməsi ilə əlaqədar olaraq yanğın təhlükəsizliyi tədbirləri daha da gücləndirilmişdir. Belə ki, EVX-lərin mühafizə zonaları və yarımstansiyaların əraziləri quru otlardan, yağ tutumlu avadanlıqların ətrafı çirkli yağ örtüyündən təmizlənmişdir. Eyni zamanda mühafizə avadanlıqlarının nəzarət və ölçü cihazları təftiş edilmiş və aşkar edilmiş qüsurlar aradan qaldırılmışdır.

Traditionally repair – restoration and reconstruction work were implemented at the s/s and TL  in order to prevent any problem in electric power supply at “Shaki”, “Zagatala”, “Balaken”, “Gakh”, “Oguz”, “Ismayilli” and at “Gabala” electric network regions as at other energy objects.
According to the information given by Shaki Regional Electric Network to the Press – release of “Azerenergy” JSC, conductors were repaired and substituted with new ones, insulators were changed during carried out different setting repair work at TL by 35 kV and more tension within last three months of the current year.  Carried out measures at the I and II “Shaki” TL by 110 kV, Zagatala, Behmetli, Oghuz, Dehne, Muchach TL by 35 kV can be examples to these type measures. Beside all of them, substituting of the stands with new ones at Ismayilli TL by 110 kV, Tachilchilig, A.Goynek and at Ivanovka TL by 35 kV are implemented.
Lets` noted that, capital and maintenance repair work were operated at Eyrichay, Gubahelilli, Katech by 110 kV, Muchach, Danachi, Gakh by 35  kV and at other s/s and at their subsidiary equipments. Capital repair work of oil and vacuum breakers, grounding work at the s/s are belonging to these type of measures.
Under the  information given by the source, analogical measures were implemented at K. Dahna, Tachilchilig, Cheshmeli s/s by 35 kV and at other s/s  belonging to the enterprise. Seven transformers total power more than 19 MVA were also repaired.
In additional, relevant measures were operated at the lines in order to prevent of energy losses – noted source is also give information about that, fire safety measures is in the center of the attention. So that, the territory of TL and s/s were cleaned of dry grass, around of oil capacious equipments were cleaned of dirty oil. At the same time, supervision and measure apparatuses were inspected and discovered indispositions were eliminated.
Under other information given by the source, enterprise equipments are totally ready to climate condition in accordance to technical indicators not intended emergency situations.