Digər elektrik şəbəkələrində (PEŞ) olduğu kimi, istehlakçıların “Elektrik Enerjisindən İstifadə Qaydaları”na (EEİQ) riayət etmələrinin yoxlanılması istiqamətində reydlər Zərdab EŞ-in xidməti ərazilərində də davam etdirilir.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə sözügedən müəssisədən daxil olan məlumata görə,  cari ilin iyul ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 10 istehlakçının elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə etməsi faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 87,2 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 5,2 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin yeddi ayı ərzində bu müəssisə üzrə 65-dən artıq qayda pozuntusu aşkar edilərək 164,4 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 9,9 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 73 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
İstehlakçıların dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi, sayğac uçot komplektinin “Elektrik Enerjisindən İstifadə Qaydaları”na uyğun xüsusi qutularda, baxış üçün maneəsiz yerdə  quraşdırılması və digər təşkilatı tədbirlərlə bağlı şəbəkələrdə aparılan yenidənqurma işlərindən söz açan mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin son üç ayı ərzində 10 kV-lik “Şəhər-2”, “Sovxoz” və digər hava xətlərində həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı xətlərin 1,2 kilometri də təmir olunmuşdur. Eyni zamanda 0,4 kV-lik xətlərin də 470 metri təmir olunmuşdur.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, sözügedən dövrdə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan transformator məntəqələrində aparılan təmir işləri zamanı 25 transformator təmir edilərək istehlakçıların istifadəsinə verilmişdir.
Yeri gəlmişkən, mövcud iqlim şəraiti ilə bağlı  yanğın təhlükəsizliyi məsələsi də daima diqqət mərkəzində saxlanılır. TM-lərin ərazisi quru otlardan təmizlənmiş və yağ tutumlu avadanlıqların alt hissəsindəki yağ çınqılları yeni təmiz çınqıllarla əvəz edilmiş və yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmişdir

ILLEGAL USE OF ELECTRIC POWER IS PREVENTED
The spot – checks are also carried out at Zardab EN in the line of checking of use of electric power as at other electric networks (EN).
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of Azerenergy JSC, violations of rule of electric power of 10 consumers were discovered at the enterprise service in July of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 5200 manat use value of 872 00 kWh loosed electric power was restored. Some part of this sum was repaid during financial period.
Lets` noted that, more than 65 infringements were observed at this enterprise during 7 months of the current year and about 99 00 manat use value of more than 1644 00 kWh loosed electric power was restored. About 73 % of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures are operated in the line of repaying of the remainder sum.
Under the information given by the source about construction of meter account complete in the special boxes, without obstacles places and about other organization measures was also informed about, carried out different setting repair work at Sheher – 2, Sovkhoz by 10 kV and other TL during repair work of the lines in 1,2 km.
Lets` noted that, 25 transformers were repaired during mentioned period.
Preparation work is operated at in the line of operating of repair – restoration work during commissioned period under approved plan – graphic.
Fire safety is also in the center of the attention. The territory of the TP were cleaned of dry grass and oil gravels under oil capacious equipments were substituted with fresh ones.
It should be noted at the end that, energy suppliers are assiduously try to handle their work well in the line of finishing of the following season.