ŞƏBƏKƏNIN YENILƏŞDIRILMƏSI DAVAM ETDIRILƏCƏK
Dağlar qoynunda yerləşən, mürəkkəb relyefi, sərt iqlim şəraiti ilə seçilən Xızı rayonunda istehlakçıların elektrik enerjisi ilə dayanıqlı təchizatını həyata keçirmək heç də asan iş deyil. Xüsusən də qış aylarında rayonun dağlıq ərazilərində ötürücü və paylayıcı şəbəkədə iqlim şəraiti ilə əlaqədar bəzən ciddi çətinliklər yaranır. Məhz buna görə də, qarşıdakı payız-qış mövsümünə indidən hərtərəfli hazırlıq görülür.
Rayon elektrik şəbəkəsindən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə verilən məlumata görə, payız-qış mövsümünə hazırlıq tədbirləri əvvəlcədən hazırlanıb təsdiq edilmiş plan-qrafik üzrə davam etdirilir. Enerji təchizatçıları əmindirlər ki, hazırda çəkilən əziyyət, görülən qabaqlayıcı tədbirlər havaların sərt keçdiyi, sərfiyyatın artdığı qış aylarında mütləq müsbət təsirini göstərəcək. Bununla əlaqədar olaraq 35 kilovoltluq 7 yarımstansiyada əsaslı təmir işləri aparılıb. Transformator məntəqələrinin təmiri, elektrik verilişi xətlərinin tarım çəkilməsi, zərurət yaranan yerlərdə dayaqların düzəldilməsi, yaxud da yenisi ilə dəyişdirilməsi görülən işlərin tərkib hissəsidir.
Qeyd edək ki, ümumilikdə rayonun enerji təchizatı 61 transformator məntəqəsi, 35/10 kV-lik 7 yarımstansiya vasitəsilə reallaşdırılır. Bu  yarımstansiyalara 70,3 km xətt xidmət edir.
Mənbə onu da bildirdi ki, şəbəkənin yenidən qurulması hazırda əsas prioritetlərdəndir. Bu amil əsas götürülməklə yaxın zamanda rayon mərkəzində SİP kabel çəkilməsi nəzərdə tutulub və lazımi hazırlıq işləri görülüb. Paylayıcı şəbəkənin yeniləşdirilməsi ilk mərhələdə rayon mərkəzindəki istehlakçıları əhatə edəcəkdir. Sonra isə bu işlər qəsəbə və kəndlərdə həyata keçiriləcəkdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, rayonda elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə hallarına ən iri yaşayış məntəqələrindən olan, təxminən 583 abonentə malik Giləzi qəsəbəsində rast gəlinir. Belə hallara yol verən abonentlərə qarşı sərt tədbirlər görülür. Zərurət yarandıqda hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət edilir ki, bu da çox vaxt təsirini göstərir.
Sonda onu da qeyd edək ki, kadrların təkmilləşdirilməsi məsələsi də şəbəkədə diqqətdə saxlanılır. Zərurət yarandıqca işçilər təkmilləşmə məqsədilə Azər­baycan Elmi-Tədqiqat və Layihə-Axtarış Energetika İnsti­tutu və Sumqayıt Regional Elek­trik Şəbə­kəsində təşkil olunan kurslarda iştirak edirlər. Bu da istismar heyətinin peşəkarlığının artmasında əhəmiyyətli təsirini göstərir.

RENEWING OF THE NETWORK WILL BE CONTINUED
Supplying of the consumers of Khizi region placed over the mountains, distinguishable with difficult relief and severe climate is not so easy. Especially serious difficulties are happened at distribution and transmission network at highland region in winter. That is why serious preparation work is carried out for autumn – winter season.
According to the information given by the region electric network to the Press – release of “Azerenergy” JSC, preparation work to autumn – winter season is operated under approved plan - graphic. Energy suppliers are sure that, at present all carried out measures will make positive influence severe winter season. Capital repair work were operated at 7 s/s by 35 kV. Repair work of the transformer points, stretching of TL, mending of the stands where necessary or substituting with new one are belonging to these type of measures.
Lets` noted that, energy supply of the region is realized with 61 transformer points and 7 s/s by 35/10 kV. 70,3 km line is serviced for these s/s.
As the source informed, reconstruction of the network is one of the main priority. Installation of SIL type cable is intended and necessary preparation work is operated. For the first time renewing of distribution network is surrounded the consumers of the region center. Then these type of measures will be carried out at the settlement and villages.
It should be noted that, the most violations of rule were observed at Gilazi settlement by 583 subscribers. Hard measures are operated against them. If it is necessary the relevant documents are presented to law – machinery body.
The network is in the center of the attention in order to improve cadres. The workers were taken participation at the courses organized by Azerbaijan scientific research and project research power engineering institute. And it plays the main role in increasing of professionalism level of exploitation staff.