ZAQATALA EŞ: REYDLƏR MÜNTƏZƏM OLARAQ DAVAM ETDİRİLİR
İtkilərin azaldılması qarşıda duran ən mühüm vəzifələrdən biridir. Bu istiqamətdə müvafiq tədbirlər görülür. O cümlədən, reydlər müntəzəm olaraq davam etdirilir və sayğac sxeminə müdaxilələr edərək enerjidən qeyri-qanuni istifadə edənlər tərəfimizdən aşkar edilərək onlara qarşı sərt tətbirlər həyata keçirilir.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə Zaqatala Elektrik Şəbəkəsindən  (EŞ) daxil olan məlumata görə, cari ilin iyul ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 23 istehlakçının Elektrik Enerjisindən İstifadə Qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 64,6 min  kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 3,9 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğlə yanaşı ötən ayların aktlarına görə yaranmış debitor borcundan da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin ötən 7 ayı ərzində burada 227 qayda pozuntusu aşkar edilərək akt tərtib olunmuşdur. Aktlar üzrə müvafiq qaydada hesabat aparılaraq 777,5 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin (46,6 min manatdan artıq) 73 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbə cari ilin son üç ayı ərzində 10, 6 və 0,4 kV-lik elektrik verilişi xətlərində (EVX) həyata keçirilmiş yenidənqurma və təmir işləri, transformator və ya komplekt transformator məntəqələrində (TM və ya KTM) görülmüş işlər barəsində verdiyi məlumatda o da qeyd edilir ki, EVX-lərin 2,6 kilometrə yaxın hissəsi təmir edilmişdir. Buraya 10 kV-lik Tala, Mosul, Lahıc, Makov, 0,4 kV-lik Muxax, Car, Y.Tala və digər xətlərdə görülmüş işlər daxildir. Sözügedən dövrdə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan TM-lərin 15-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri də həyata keçirilmişdir.
Yanğın təhlükəsizliyi tədbiri barəsində məlumat verən mənbə onu da bildirdi ki, müntəzəm olaraq TM-lərin ərazisi təmizlənir, elektrik avadanlıqlarına baxış keçirilir və aşkar edilmiş nasazlıqlar təcili aradan qaldırılır. Yağ tutumlu avadanlıqlarda yağ sızması müşahidə olunarsa təcili tədbirlər görülür.

ZAGATALA EN: THE SPOT – CHECKS ARE SYSTEMATICALLY CONTINUED
Decreasing of looses is one of the important orders standing in front of us. Relevant measures are carried out in the line of it. By the way, the spot – checks are systematically continued and illegally use of electric power is discovered by our staff and hard measures are implemented against them.
According to the information given by “Zagatala Electric Network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of electric power of 23 consumers were discovered during carried out spot – checks in July of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 39 00 manat use value of about 646 00 kWh loosed electric power was restored. Beside repaying of the remainder sum, the debtor debts of last months were also paid.
Lets` noted that, 227 statements of violations of rule were drawn up during 7 months of the current year. Use value of about 7775 00 kWh loosed electric power was restored. About 73 % (more than 466 00 manat) of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
Under the information given by the source about carried out reconstruction and repair work at TL by 10, 6 and 0,4 kV and at transformer points, about 2,6 km line at TL was repaired. Carried out work at Tala, Mosul, Lahj, Makov, Mukhax by 0,4 kV, Jar, Y.Tala and at other lines belonging to these type measures. Different setting repair work was implemented at 15 TP.
Lets` noted that, fire safety is also in the center of the attention, the territory of TP was cleaned, the equipments are controlled and discovered indispositions were eliminated.
It should be noted at the end that, all carried out measures make opportunity for increasing of service quality, saving of technological losses in definite limit.