NEFTÇALA EŞ: MÜVAFIQ TƏDBIRLƏR DAVAM ETDIRILIR
İtkilərin azaldılması qarşıda duran ən mühüm vəzifələrdən biridir. Bu istiqamətdə müvafiq tədbirlər müntəzəm olaraq davam etdirilir. Neftçala Elektrik Şəbəkəsindən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, müəssisənin xidməti ərazisində cari ilin 7 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 156 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 1 milyon 752,3 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 105,4 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 87 faizə yaxınının ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
O cümlədən, 2012-ci ilin iyul ayında 22 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Bu qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış, 255,9 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 15,4 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həmin bu məbləğlə yanaşı ötən aylardan akta görə yaranmış debitor borcunda müəyyən hissəsinin ödənişi hesabat ayında təmin edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, mənbələrdən qayda pozuntularının təsnifatı və istehlakçı qrupu barədə əldə etdiyimiz məlumata istinadən onu da bildirək ki, yenə də kənar xətt vasitəsilə elektrik enerjisindən istifadə edilməsi halı üstünlük təşkil etmiş və ən çox məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupunda qayda pozuntusu aşkar edilmişdir.
Mənbədən cari ilin son üç ayı ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan elektrik verilişi xətlərində (EVX) və transformator məntəqələrində (TM) həyata keçirilmiş təmir işləri barəsində əldə etdiyimiz məlumatda o da qeyd edilir ki, 10, 6 və 0,4 kV-lik xətlərin 14,8 kilometrdən artıq hissəsi təmir edilmişdir.
Qeyd edək ki, təmir kampaniyası qrafikinə uyğun olaraq sözügedən dövrdə müəssisənin xidməti ərazisində olan TM-lərin 24-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda ümumi gücü 1,9 MVA-ya yaxın olan 14 transformatorda əsaslı təmir edilərək istehlakçıların istifadəsinə verilmişdir.
Digər müəssisələrəd olduğu kimi, burada da yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi haqqında nəzərdə tutulan tədbirlər həyata keçirilir. O cümlədən, artıq yağ tutumlu avadanlıqlarda yanğın təhlükəsizliyi təmin edilib, EVX-lərin mühafizə zonalarının və TM-lərin ərazilərinin quru otlardan və kənar əşyalardan, transformatorların özülü və gövdəsi çirkli yağ örtüyündən təmizlənib.

Decreasing of losses are one of important orders standing in front of us. Relevant measures are systematically continued in the line of it. According to the information given by “Neftchala Electric Network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, the damages were discovered at meter account of 156 consumers at the enterprise service territory during 7 months of the current year. And more than 1054 00 manat use value of about 1 million 7523 00 kWh loosed electric power was restored. About 87 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures and corresponding measures are operated in the line of implementing of the remainder sum.
By the way, violations of rule of electric power of 22 consumers were discovered in July of 2012. These infringements were relevantly acted and about 154 00 manat use value of more than 2559 00 kWh loosed electric power was restored. Beside repaying of this sum, the debtor debts of last months were also repaid.
By the way, under the information given by the source, there are still observed use of electric power by the edge line. And the most of them observed at private consumer group.
Under the information given by the source about carried out repair work at the transformer points (TP) and at TL, more than 14,8 km of the lines by 10, 6 and 0,4 kV were repaired.
Lets` noted that, 24 transformer points (TP) were differently repaired at the enterprise service territory during mentioned period. At the same time, 14 transformers total power by 1,9 MVA were capital repaired and put into operation.
Fire safety is in the center of the attention as at other enterprises. By the way, fire safety matter is supported for oil capacious equipments. By the way, the territory of TL and TP were cleaned of dry grass and extraneous things, foundation and body of the transformers were cleaned of dirty oil cover.