Respublikamızın enerji nəhəngi sayılan, istehsal edilən elektrik enerjisinin 40 faizə yaxınını istehsal edən Azərbaycan İstilik Elektrik stansiyasında (İES) ötən ilin sonunda yenidənqurma işlərinin uğurla başa çatdırılması nəticəsində texniki-iqtisadi göstəricilər daha da yüksəlmişdir. Həmişə olduğu kimi cari ildə də enerji blokları və avadanlıqların dayanıqlı və qənaətli iş rejimi təmin olunmuş, dispetçer qrafikinə uyğun elektrik enerjisi istehsalı proqnozları yerinə yetirilmiş, əsas avadanlıqların zədələnməsinə və sıradan çıxmasına səbəb olacaq qəza hallarına yol verilməmişdir.
Stansiyadan “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin iyul ayında 656,6 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Həmişə olduğu kimi cari ildə də əzmkarlıqla çalışdıqlarını vurğulayan mənbə bildirdi ki, 2012-ci ilin 7 ayı ərzində stansiyada 4 milyard 653,7 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Cari ildə nəzərdə tutulmuş təmir-bərpa işləri barədə məlumat verən mənbə onu da qeyd etdi ki, cari ilin son üç ayı ərzində 2 saylı tunelin tikintisi üzrə işlər davam etdirilmişdir. Bu dövrdə
qidalandırıcı suötürücü kanalın betonlanması, tunel tikintisi ilə əlaqədar qaz xətlərinin yerinin dəyişdirilməsi və digər işlər həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda ehtiyat mazut çənlərinin dövrü nasosxanasının tikintisi işləri də davam etdirilmiş və üç ədəd ildırımötürücü maçta da quraşdırılmışdır.
Sonda onu da qeyd edək ki, yay mövsümü ilə əlaqədar olaraq yanğına qarşı təhlükəsizlik tədbirləri gücləndirilmişdir. Bununla bağlı stansiyadaxili yanğınsöndürmə su xətləri və nasosxana, həmçinin avtomatik yanğınsöndürmə sistemləri saz vəziyyətə gətirilmiş, ilkin yanğınsöndürmə vasitələrinə baxış keçirilmiş, aşkar edilmiş nasazlıqlar aradan qaldırılmışdır. Eyni zamanda iki yanğınsöndürmə nasosu əsaslı, diğərləri isə cari təmir olunmuşdur. Ümumiyyətlə, müntəzəm olaraq yanğın təhlükəli obyektlərə baxış keçirilir və aşkar edilən ən xırda nasazlıqlar aradan qaldırılır.
Xatırladaq ki, elektrik stansiyası hər birinin gücü 300 MVt olan səkkiz enerji blokundan ibarətdir. Stansiyanın yenidənqurulması layihəsi üzrə işlər uğurla başa çatdırılmış və stansiyanın imkan gücü 2600 MVt-a yüksəlmişdir.

Technical – economical indicators were much more increased as a result of finishing of reconstruction work  at Azerbaijan Thermal Power Plant” (TPP)  which is energy huge of the republic, produced about 40 % of electric power, at the end of last year. As always, economic work regime was supported for the equipments and energy blocks, energy production predictions were operated in accordance to the dispatch graphic, any accidents were eliminated during current year.
According to the information given by the power plant to the Press-release of “Azerenergy” JSC, more than 656,6 million kWh electric power was produced in July of the current year.
Under the information given by the source, about 4 milliard 653,7 million kWh electric power was generated at the power plant during 7 months of 2012.
Lets` noted that, high results were achieved in the line of increasing of work liability of the equipments, rising of stabile work and exploitation level of energy transmission and distribution systems.
According to the information given by the source about, repair – restoration work, measures in the line of construction of tunnel number 2 was continued during last three months of the current year. Changing of places of gas lines, concreting of feeding channel and other measures were carried out during this period. At the same time, construction of periodical pump station of black oil vats were continued and three masts were constructed.
Lets` noted at the end that, against fire measures were strengthened in accordance to summer season. Fire extinguisher water lines and pump station, at the same time, automatic fire extinguisher systems are in good repair, primary fire extinguisher means were controlled, discovered infringements were eliminated. At the same time two fire extinguisher pumps were capital, the other were maintenance repaired. In general, fire dangerous objects are systematically controlled and discovered any infringements were eliminated.
Lets` remind that, the power plant is consisting of eight energy blocks each power by 300 MW. The measures are successfully finished and the power of the power plant is reached to 2600 MW.