İstehlakçılara göstərilən xidmətin keyfiyyətinin daha da yüksəldilməsi ilə yanaşı elektrik enerjisindən istifadə zamanı qaydaların pozulmasının qarşısının alınması istiqamətində də xeyli işlər görülmüş və bu istiqamətdə işlər davam etdirilir.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə Qobustan elektrik şəbəkəsindən (EŞ) daxil olan məlumata görə, müəssisənin xidməti ərazisində 2012-ci ilin iyul ayında keçirilmiş reydlər zamanı 15 istehlakçının (bunun 14-i məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) sayğac uçot komplektində qayda pozuntusu aşkar edilərək müvafiq qaydada akt tərtib olunmuşdur. Aktlar üzrə pozuntunun xarakterinə uyğun hesabat aparılaraq 6 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 355 manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Qeyd edilən miqdardan 5,7 min kilovatsaata yaxını və ya 340 manatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir. Həmin bu məbləğin 15 faizə yaxın hissəsinin ödənişi hesabat ayında təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin ötən 7 ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 62 istehlakçının (bunun 58-i məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) Elektrik Enerjisindən İstifadə Qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 91,9 min kilovatsaatdan artıq (Bundan 86,2 min kilovatsaata yaxını və ya 5,1 min manatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
“Müəssisənin xidməti ərazisində istehlakçıların daha da dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerji təminatının təmin edilməsi məqsədilə 10, 6 və 0,4 kV-lik paylayıcı şəbəkələrdə son üç ay ərzində bir sıra işlər aparılıb” – deyən mənbə onu da bildirdi ki, Ərəbşabaş, Cəyirli, Təklə, Təklə Mirzəbaba və digər xətlərdə həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı xeyli sayda izolyator, xətt armaturu dəyişdirilmiş və eyni zamanda xətlərin ümumilikdə 2,1 kilometrdən artıq hissəsi yenilənmişdir.
Bu müddət ərzində paralel olaraq 2 ədəd transformatorda yenisi ilə əvəzlənərək istehlakçıların istifadəsinə verilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, sözügedən dövrdə sayğac quraşdırılması və dəyişdirilməsi işləri də yerinə yetirilib. Belə ki, Elektrik Şəbəkəsi üzrə 50-dən artıq yeni sayğac da quraşdırılmışdır.
Mənbədən o da bildirilir ki, hava iqlim şəraitinin istiləşməsi energetiklərin həyata keçirəcəkləri işin həcminidə artırıb. Belə ki, müxtəlif gərginlikdə olan xətlərin trassası yaşıl kütlədən, TM-lərin ərazisi quru otlardan və yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmişdir.

GOBUSTAN EN: VIOLATIONS OF RULE ARE PREVENTED
Lots of measures were implemented and continued in the line of increasing of service quality of the consumers, preventing of violations of rule of electric power.
According to the information given by “Gobustan electric network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, the damages were discovered at meter complete of 15 consumers (14 of them belongs to private consumer group) during carried out spot – checks in July of the current year and more than 355 manat use value of about 6 thousand loosed electric power was restored. From this sum 57 00 kWh or more than 340 manat belongs to private consumer group.
Lets` noted that, facts of violations of rule of 62 consumers (58 of them belongs to private consumer group) were observed at the enterprise service territory during 7 months of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and use value of more than 919 00 kWh (about 862 00 kWh or more than 51 00 manat belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. Some part of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures are operated in the line of operation of the remainder sum.
Loads of measures were implemented at distribution networks by 10,6 and 0,4 kV in order to supply the consumers with quality and regular electric power – stressing source is also added that, a lot of insulators, line reinforcements were changed, at the same time, more than 2,1 km line was renewed during carried out different setting repair work at Arabshabash, Jeyirli, Tekle, Tekle Mirzebaba and at other lines.
Two transformers were substituted with new ones and put into operation during this period.
Lets` noted that, meter construction and changing measures were implemented during mentioned period. So that, more than 50 new meters were constructed under Electric Network.
As the source informed, getting wormer of climate was increased the capacity of carried out measures by the power engineering specialist. So that, the trace of different powered lines were cleaned of green mass, the territory of TP were cleaned of dry grass.
It should be noted that, traditional repair – restoration work were continued in order to supply stability.