QAYDA POZUNTULARINA QARŞI MÜBARİZƏ TƏDBİRLƏRİ DAVAM EDİR
Digər elektrik şəbəkələrində (EŞ) olduğu kimi Xırdalan EŞ-də də istehlakçıların keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunması, gələcəkdə yarana biləcək problemlərin qarşısının alınması məqsədilə transformator məntəqələrində, elektrik verilişi xətlərində əsaslı və cari təmir işləri yerinə yetirilir. Bu da öz növbəsində sayğac sxemlərinə müdaxilə hallarının qarşısının alınmasında əhəmiyyətli rol oynayır. Ümumiyyətlə, elektrik enerjisindən istifadə zamanı qaydaların pozulmasının qarşısının alınması istiqamətində də xeyli işlər görülmüş və bu istiqamətdə tədbirlər davam etdirilir.
Sözügedən EŞ-dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə qeyd edilir və o da bildirilir ki, müəssisənin xidməti ərazisində elektrik enerjisindən istifadə qaydalarının pozulması hallarının qarşısının alınması üçün mütəmadi reydlər keçirilir.
Qeyd edək ki, cari ilin iyul ayında keçirilmiş reydlər zamanı 136 qayda pozuntusu (bunun 130-dan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış, 297 min  kilovatsaatdan artıq (bunun 261,4 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 17,8 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat ayında həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, cari ilin 7 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 691 istehlakçının (bunun 640-dan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 2 milyon 947,1 min kilovatsaatdan artıq (bunun 1 milyon 298,6 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 176,8 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 55 faizə yaxınının ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Onu da qeyd edək ki, elektrik enerjisindən istifadə qaydalarının pozulmasında sayğacdan kənar xətt vasitəsilə enerjidən istifadə halına daha çox rast gəlinir.
Mənbədən cari ilin son üç ayı ərzində həyata keçirilmiş təmir işləri barəsində əldə etdiyimiz məlumatda o da qeyd edilir ki, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10 kV-lik EVX-lərdə həyata keçirilmiş təmir işləri zamanı 12,7 kilometrə yaxın AS-50 naqili, xeyli sayda dayaq, xətt armaturu və izolyator işlədilmişdir. Eyni zamanda sayğac üçot komplektinə nəzarətin gücləndirilməsi, transformatorların yüklərinin bölünməsi və s ilə əlaqədar 0,4 kV-lik xətlərdə həyata keçirilmiş yenidənqurma işləri zamanı 2,2 kilometr SİP kabel də çəkilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, sözügedən dövrdə müəssisənin xidməti ərazisində olan transformator və ya komplekt transformator məntəqələrində (TM və ya KTM) həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı 6 transformator  təmir edilmişdir. Eyni zamanda Masazırda bir ədəd KTM quraşdırılaraq istehlakçıların xidmətinə verilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, yay mövsümündə yanğın təhlükəsizliyi tədbirlərinə uyğun olaraq TM-də, paylayıcı quruluşda, xətlərin mühafizə zonalarında baş verə biləcək hər hansı bir xoşagəlməz hadisənin qarşısının vaxtında alınması məqsədilə daimi baxışlar keçirilir və aşkar edilmiş nöqsanlar təcili aradan qaldırılır.
Sonda onu da qeyd edək ki,  enerji təchizatının daha da dayanıqlı təmin edilməsi istiqamətində görülən işlər davam etdirilir.

STRUGGLE MEASURES ARE CONTINUED AGAINST VIOLATIONS OF RULE
Capital and maintenance repair work were implemented at transformer points and TL in order to supply the consumers with quality and stabile electric power at “Khirdalan” EN as at other electric network (EN). And it plays the main role in preventing of interferes to meter scheme. In general, lots of measures were implemented and continued in the line of preventing of violations of rule of electric power.
According to the information given by mentioned EN to the Press – release of “Azerenergy” JSC, relevant spot – checks were implemented in the line of preventing of interferes to meter scheme at the enterprise service territory.
Lets` noted that, 136 facts of violations of rule (130 of them belongs to private consumer group) were discovered as a result of carried spot – checks in July of the current year. Discovered violations of rule were relevantly acted and more than 178 00 manat use value of more than 297 thousand kWh (about 2614 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. Some part of this sum was repaid as a result carried out relevant measures during financial period.
By the way, 691 facts of violations of rule (640 of them belongs to private consumer group) were discovered as a result of carried spot – checks during 6 months of the current year. And more than 1768 00 manat use value of more than 2 million 9471 00 kWh (more than 1 million 2986 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. About 55 % of this sum was repaid as a result carried out relevant measures and these type of measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
Lets` noted that, there are still observed use of electric power by the edge line.
Under the information given by the source about carried out measures, about 12,7 km AS marked cable, lots of stands, line reinforcements and insulators were used during carried out repair work at TL by 10 kV. At the same time, 2,2 km SIL type cable was installed at TL by 10 kV during carried out reconstruction work in the line of strengthening of supervision to meter complete, sharing of the transformer cargo and etc.
As the source informed, 6 transformers were repaired during carried out different setting repair work at the transformers or at complete transformer points (TP and CTP). At the same time, one CTP was constructed and put into operation at Masazir.
It should be noted that, all fire extinguisher means were controlled, discovered violations of rule were immediately eliminated.
It should be noted at the end that, carried out measures in the line of much more supplying of energy support is continued.