Ən müasir texnologiyaların tətbiqi ilə tikilərək istifadəyə verilmiş generasiya mənbələrindən biri olan Şahdağ elektrik stansiyası respublikanın şimal bölgəsinin elektrik enerjisi təchizatının yaxşılaşdırılmasında böyük rolu olmuşdur. Stansiyanın işə qoşulması bölgənin elektrik enerjisi təchizatının kəmiyyət və keyfiyyətcə yaxşılaşmasında, o cümlədən sistemin dayanıqlığının artırılmasında da əhəmiyyətli rol oynayır. Eyni zamanda bu stansiya “Şahdağ” Qış-Yay Turizm kompleksinin elektrik enerjisi təchizatını da həyata keçirəcəkdir. Elektrik stansiyasında porşen tipli mühərriklərdən ibarət olan aqreqatlara nəzərdə tutulmuş bütün texniki xidmətlər qrafikə uyğun vaxtında göstərilır. O cümlədən, cari ilin son üç ayı ərzində altı mühərrikdə növbəti istismar həddinə uyğun texniki qulluq işləri həyata keçirilmişdir. Hazırda stansiya dispetçer qrafikinə uyğun fəaliyyət göstərir.
Stansiyadan “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, stansiyada cari ilin iyul ayında 28,6 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal olunmuşdur.
Qeyd edək ki, 2012-ci ilin 6 ayı ərzində isə 202 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsinin və istismar səviyyəsinin  yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində cari ilin 6 ayında, o cümlədən iyun ayında stansiyanın digər texniki iqtisadi göstəricilərində də qənaətbəxş nəticələr əldə olunmuşdur.
“Tələbatçılara keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisinin ötürülməsində, plan tapşırıqların uğurla yerinə yetirilməsində kollektivimiz səylə çalışır, aqreqatlarda aparılan texniki xidmət işlərində də fəal iştirak edirlər” – deyən mənbə onu da qeyd etdi ki, texniki qulluq işləri stansiyanın təmir briqadası tərəfindən aparılır. Belə ki, cari ilin son üç ayı  aqreqatlara növbəti texniki qulluq göstərilmiş, güc transformatorunda müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmışdır. Eyni zamanda 11 kV-lik I, II, III şinlərdə və 110 kV-lik II Quba və II Qusar hava xətlərində təmir işləri aparılmışdır.
Mənbə onu da bildirdi ki, sözügedən dövrdə 40 MVA-lıq 1 və 2 saylı güc transformatorlarının və 6 generatorun elektrik avadanlıqlarında, eyni zamanda  xüsusi sərfiyyat transformatorunda müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Yeri gəlmişkən, mövcud iqlim şəraiti ilə bağlı  yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzində saxlanılır. Belə ki, yanğınsöndürmə vasitələrinə, yanğına qarşı su təchizatına növbədənkənar baxış keçirilmiş, ərazi quru otlardan və yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmişdir. Sonda onu da qeyd edək ki, burada payız-qış mövsümünə hazırlıq məqsədilə tədbirlər planında nəzərdə tutulmuş işlər qrafikə uyğun davam etdirilir.
Xatırladaq ki, bu elektrik stansiyası 12 aqreqatdan ibarətdir və ümumi gücü  104 MVt-dır. İstehsal olunan elektrik enerjisinin enerjisistemə ötürülməsi üçün 110 kilovoltluq II Quba hava xəttinin stansiyaya giriş-çıxışının  təmin edilməsi məqsədilə 2 kilometr uzunluğunda yeni xətt çəkilmişdir. Burada ümumi gücü 160 meqavolt-amper olan 4 ədəd transformator quraşdırılmışdır.

THE UNITS ARE TECHNICALLY SERVICED
Shahdagh Power Plant” constructed with applying of the most modern technology is played the main role in improving of energy supply of northern regions. Put into operation of the power plant take important role in improving of energy supply with quantity and quality, by the way, in increasing of system stability. At the same time, this power plant will carry out energy support of “Shahdagh” Autumn – Summer Tourism complex.  Intended all measures are implemented under technical services graphic at piston type engines of the power plant. By the way, technical service was implemented at the engines during last three months of the current year. At present, the power plant is operated under the dispatch graphic.
According to the information given by the power plant to the Press – release of “Azerenergy” JSC,  about 28,6 million kWh electric power was generated at the power plant in July of the current year.
Lets` noted that, more than 202 million kWh electric power was produced during 6 months of 2012.
Lets` noted that, satisfactory results were achieved at technical economical indicators of the power plant in June as a result of increasing of work liability of the equipments, increasing of stabile work regime and exploitation level of energy transmission and distribution system during 6 months of the current year.
Our collective are assiduously try  in the line of transmission of energy in quality and with stability” – stressing source is also noted that, technical service is implemented by repair brigade. So that, the units are technically serviced, different repair work were implemented at the power transformers during last three months of the current year. At the same time, repair work was also implemented at the I, II, III tire – covers by 11 kV and at the II “Guba” and the II “Gusar” TL by 110 kV.
As the source informed, different setting repair work were implemented at power transformers number 1 and 2 by 40 MVA and at electric equipments of 6 generators.
By the way, fire safety is in the center of the attention. So that, all fire extinguisher means were controlled, the territory was cleaned of dry grass and green mass. It should be noted at the end that, preparation work to autumn – winter season is continued in order to measures plan.
Lets` remind that, this power plant is consisting of 12 units and total power by 104 MW. Two km new line was installed in order to supply entry – exit of the II Guba TL by 110 kV to the power plant for transmission of produced energy. Four transformers total power by 160 MVA were constructed.