ASTARA ELEKTRİK ŞƏBƏKƏSİNDƏ YENİDƏNQURMA VƏ TƏMİR İŞLƏRİ APARILIR
İstehlakçıları daha da dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təchiz etmək, yarana biləcək hər hansı bir qəzanın qarşısının vaxtında alınması məqsədilə digər rayonlarda olduğu kimi, Astara rayonunda da paylayıcı elektrik şəbəkələrində müvafiq yenidənqurma və təmir işləri həyata keçirilir. Nəticədə istehlakçıların elektrik enerjisi təchizatının keyfiyyətinin yüksəldilməsinə və təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsinə nail olunur.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə sözügedən müəssisədən daxil olan məlumata görə, rayonun paylayıcı elektrik şəbəkələrində tədbirlər planına uyğun işlər davam etdirilir. Belə ki, cari ilin son üç ayı ərzində 10 kV-lik xətlərin 700 metrdən artıq hissəsi yenidən qurulmuş, 1,5 kilometrdən çoxunda isə müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda 0,4 kV-lik xətlərin müəyyən hissəsi SİP kabellə əvəzlənmiş, 4,3 kilometrindən artıq hissəsində isə təmir işləri aparılmışdır.
Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan transformator məntəqələrinin 54-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş və müxtəlif gücdə 5 ədəd transformator da təmir edilərək təkrar şəbəkəyə qoşulmuşdur.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumatda o da bildirilir ki, elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə hallarının qarşısının alınması baxımından da təsirli tədbirlər həyata keçirilir. İtirilmiş elektrik enerjisinin bərpa olunmuş istehlak dəyərini ödəmək istəməyən, elektrik avadanlıqları və ya qurğularına qeyri-qanuni müdaxilə edən abonentlərlə bağlı akt tərtib olunur və onlar haqqında tədbirlərin görülməsi üçün hüquq-mühafizə orqanlarına müraciətlər edilir. Bu qəbildən olan tədbirlər də tədricən öz təsirini göstərir. İstehlakçılar arasında nümunəvi abonentlərin sayı getdikcə artır.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, cari ilin 6 ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 50-dən çox istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 404,2 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 24,3 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 36 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
O cümlədən, cari ilin iyun ayında aşkar edilmiş 12 qayda pozuntusuna görə 23,4 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 1,4 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğ tamamilə ödənilmiş və ötən ayların aktlarına görə yaranmış debitor borcunda müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.

RECONSTRUCTION AND REPAIR WORK WERE IMPLEMENTED AT ASTARA ELECTRIC NETWORK
Relevant reconstruction and repair work were implemented at distribution electric networks of Astara region as at other regions in order to supply the consumers with quality and regular electric power and prevent of any problem. As a result of it, increasing of energy supply quality and strengthening of safety were achieved.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, work in accordance to measures plan is continued at the region distribution electric network. So that, more than 700 meter of the lines by 10 kV were reconstructed, different setting repair work were implemented at more than 1,5 km distance during last three months of the current year. At the same time, some part of the lines by 0,4 kV were substituted with SIL type ones, more than 4,3 km distance was repaired.
Lets` noted that, 54 transformer points were differently repaired and different powered 5 transformers were repaired and put into operation.
Under other information given by the source, necessary measures were implemented in the line of preventing of illegal use of electric power. The statements were drawn up against the consumers who illegally use of equipments or installations, interferes to meter schemes and this acts were sent to law machinery for carrying out relevant measures. These type of measures bit by bit give its positive results. The number of model consumers is increased among the consumers.
Lets` noted under the information given by the source, the damages were observed at meter complete of more than 50 consumers at the enterprise service territory during 6 months of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and about 243 00 manat use value of more than 4042 00 kWh loosed electric power was restored. About 36 % of this sum was repaid as a result of carried out measures and these type of measures are implemented in the line of repaying of the reminder sum.
By the way, 12 violations of rule were discovered in June of the current year and more than 14 00 manat use value of about 234 00 kWh loosed electric power was restored. Beside totally payment of this sum, the debtor debts of last months were also repaid.