Hazırda enerjisistemdə mövcud olan və yeni yaradılmış potensial generasiya gücləri ilə yanaşı, vacib məsələlərdən biri də istehsal olunan elektrik enerjisinin vaxtında və keyfiyyətli şəkildə tələbatçılara çatdırılmasıdır. Bu məsələnin həllində elektrik verilişi xətləri və yarımstansiyaların normal fəaliyyət göstərmələri mühüm rol oynayır. 35 kilovoltluq və ondan yuxarı gərginlikli hava xətləri və eyni gərginliyə malik yarımstansiyalar üzrə nəzərdə tutulan tədbirlər əsasən yerinə yetirilib.
Xaçmaz REŞ-in balans mənsubiyyəinə aid sözügedən EVX-lərdə və yarımstansiyalarda həyata keçirilən təmir işləri barəsində “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin son üç ayı ərzində 110 kV-lik Xaçmaz yarımstansiyasında 2 saylı 16 MVA-lıq transformator 25 MVA-lıqla və onun 110 kV-lik cərəyan transformatoru yenisi  ilə əvəz olunmuşdur. Eyni zamanda 1 saylı 25 MVA-lıq transformatorda əsaslı təmir olunmuşdur.  Bütün bunlarla yanaşı bu yarımstansiyadan çıxan xeyli sayda 10 kV-lik xətlərin elqaz açarlarında, xətt və şin ayrıcılarında, gərginlik transformatorlarında isə müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Nəticədə yarımstansiyanın gücü artmaqla yanaşı onun dayanıqlığı daha da möhkəmləndirilmişdir.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, 110 kV-lik Xudat və Yalama  yarımstansiyalarında isə 1 və 2 saylı transformatorlar, onların eleqaz açarları, xətt ayrıcıları, 35 və 10 kV-lik yağ açarları və digər avadanlıqlarında da sözügedən dövrdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, analoji təmir işləri müəssisənin xidməti ərazisində olan 110 kV-lik Quba, Qusar, Şabran və Siyəzən yarımstansiyalarında da həyata keçirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı balans mənsubiyyətinə aid olan 35 kV-lik yarımstansiyalarda da həmin bu dövrdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmışdır. Buna misal olaraq 35 kV-lik Nabran yarımstansiyaında 1 və 2 saylı 2,5 MVA-lıq transformatorların 4 MVA-lıqla əvəzlənməsini, burada 10 kV-lik yeni yuvanın quraşdırılmasını, Zeyxur, Əcəxur, Cağar yarımstansiyasında güc transformatorlarının təmirini və digər avadanlıqlarda aparılan təmir işlərini göstərmək olar.
Qeyd edək ki, təmir işləri müəssisənin xidməti ərazisində olan EVX-lərdən də yan ötməmişdir. Belə ki, 330 kV-lik Xaçmaz, Dərbənd, 110 kV-lik  I-VIII Xaçmaz, 35 kV-lik III Beynəlmiləl, Quba-Qusar və digər hava xətlərində aparılmış müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı bəzi dayaqlara travers əlavə edilmiş və müəyyən hissələri dəyişdirilərək təmir olunmuş, anker metal dayaqlada künclüklər bərpa olunmuş və xeyli sayda izolyator yenisi ilə əvəzlənmişdir.
Sonda onu da qeyd edək ki, burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daim diqqət məkəzindədir. Mövcud iqlim şəraitinə uyğun olaraq yarımstansiyaların ərazisi və açıq paylayıcı quruluşları yanğından mühafizə qaydalarına uyğun olaraq otlardan təmizlənmiş, kabel kanallarında kipləndirmə işləri aparılmışdır. Eyni zamanda güc transformatorlarında yağ sızmaları aradan qaldırılmış, xeyli sayda ilkin yanğınsöndürmə vasitələri alınaraq müəyyən edilmiş hissələrdə yerləşdirilmişdir.

KHACHMAZ REN: POWER OF S/S WERE INCREASED
At present, new created potential generation power and beside it, supplying of the consumers with quality and regular electric power are in the center of the attention. Normal operation of TL and s/s play main role in solving this matter. Intended measures are mainly operated under TL by 35 and more kV.
According to the information given by “Khachmaz” REN to the Press – release of “Azerenergy” JSC about carried out repair work at TL and s/s belonging to balance, the transformer number 2 by 16 MVA was substituted with the one by 25 MVA and its current transformer by 110 kV was substituted with new one. At the same time, the transformer number 1 by 25 MVA was capital repaired. Beside it, different setting repair work were implemented were carried out at lots of insulating gas breakers by 10 kV, line and tire-cover disconnectors and tension transformers. As a result of it, beside power of the s/s its stability were also strengthened.
Lets` noted under the information given by the source, different setting repair work were implemented at the transformers number 1 and 2 of “Khudat” and “Yalama” s/s, at their insulating gas breakers, line disconnectors, oil circuit breakers by 35 and 10 kV and at other equipments.
Lets` noted that, analogical measures were implemented at Guba, Gusar, Shabran and “Siyazan” s/s by 110 kV belonging to the enterprise balance. Beside all of them, different setting repair work were implemented at the s/s by 35 kV. Substituting of the transformer number 1 and 2 by 2,5 MVA with the one by 4 MVA at Nabran s/s, construction of new bay by 10 kV, repair work of power transformers at Zeykhur, Ajakhur, Jaghar s/s can be examples for carried out measures.
So that, repair work was also operated at TL of the enterprise service territory. So that, cross bar was added to some stands, some parts were changed and repaired, corners of anchor metal stands were repaired and lots of insulators were substituted with new ones during carried out repair work at Khachmaz, Derband TL by 330 kV, I – VIII Khachmaz, the III Beynelmilel TL by 35 kV, Guba – Gusar and at other lines.
It should be noted at the end, fire safety is also in the center of the attention there. The territory was cleaned dry grass, tighten work was carried out at cable channels. At the same time, oil leakage was prevented at the power transformers, lots of fire extinguisher means were bought and placed where necessary.