“LƏNKƏRAN EŞ”: YENİ ENERJİ OBYEKTİ İSTİFADƏYƏ VERİLİB
“Lənkəran Elektrik Şəbəkəsi”nin xidmət göstərdiyi istehlakçıların daha da dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi, sayğac uçot komplektinin “Elektrik enrjisindən istifadə qaydaları”na uygun xüsusi qutularda, baxış üçün maneəsiz yerdə  quraşdırılması və digət təşkilatı tədbirlərlə bağlı şəbəkələrdə müvafiq yenidənqurma işləri aparılır. Cari ilin son 3 ayı ərzində 400 KVA gücündə 1 ədəd yeni transformator məntəqəsi (TM) istismara verilmiş və 10 TM-də yenidənqurma işləri aparılmışdır.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, yenidənqurma işləri ilə əlaqədar olaraq, daha doğrusu, smartkart tipli sayğacların quraşdırılası ilə bağlı sayğacların giriş xəttinə 6,7 kilometrə yaxın kabel xətti çəkilmiş, 0,4 kV-lik xətləri 24,1 kilometri SİP kabellə əvəzlənmiş və 1,9 kilometri isə əsaslı təmir edilmişdir. Paralel olaraq 10 kV-lik xətlərin 1,7 kilometri yenidən qurulmuş, 3,2 kilometri isə əsaslı təmir olunmuşdur.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, sözügedən dövrdə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 9 ədəd TM-də əsaslı və cari təmir işləri aparılmış, ümumi gücü 2,6 MVA-dan artıq olan 9 ədəd transformator isə təmir edilərək təkrar şəbəkəyə qoşulmuşdur.
“Mütəmadi reydlərin keçirilməsinə və digər təşkilatı tədbirlərə baxmayaraq, hələ də bu və ya digər şəkildə  sayğac sxeminə mudaxilə, kənar xətt vasitəsilə elektrik enerjisindən istifadə halları var. Məqsədimiz bu pozuntu faktlarını vaxtında aşkar edərək onların qarşısını almaqdır”, – deyən mənbə “Elektrik enerjisindən istifadə qaydaları”nın pozulmasına görə keçırılmış reydlər zamanı aşkar edilmiş nöqsanlar barəsində də məlumat verdi.
Mənbədən verilən məlumata görə, cari ilin iyun ayında 30-dan çox qayda pozuntusu aşkar edilmişdir ki, bu da ötən ayla müqayisədə azdır. Nəticədə 75 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 4,5 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 45 faizə yaxın hissəsi ödənilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 6 ayı ərzində 200-ə yaxın analoji fakt qeydə alınaraq 614,3 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həmin bu məbləğin 51 faizə yaxın hissəsi ödənilmiş və qalıq hissənin ödənilməsi üçün tədbirlər görülür.
Qayda pozuntularının xarakterindən və istehlakçı qrupu üzrə təsnifatından söz açan mənbə elektrik enerjisindən kənar xətt vasitəsilə istifadə edilməsi halının üstünlük təşkil etdiyini və ən çox qayda pozuntusunun  məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupunda aşkar edildiyini bildirdi.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, qayda pozuntularının qarşısının alınması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərdən biri də elektrik enerjisinin kart sistemi vasitəsilə həyata keçirilməsidir. Artıq müəssisənin xidməti ərazisində bu tip sayğacların quraşdırılması davam etdirilir.

Relevant reconstruction work was implemented for supplying of the consumers of “Lankaran Electric Network” with quality and stabile electric power, placed of the meters in special boxes and without obstacles  places. One transformer points (TP) by 400 KVA was put into operation and 10 TP were   reconstructed during three months of the current year.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC,   about 6,7 km line was installed to entry line of the meters, 24,1 km of  lines by 0,4 kV were substituted with SIL type ones and 1,9 km distance was capital repaired in accordance to construction of smart – card type meters. 1,7 km distance of the lines by 10 kV, 3,2 km of the lines were capital repaired.
Lets` noted under the information given by the source, 9 TP belonging to enterprise balance were capital and maintenance repaired, 9 transformers by more 2,6 MVA  were repaired and put into operation.
There are still observed interferes to meter scheme in spite of carrying out relevant measures. Our goal is to discover these type indispositions in time – stressing source was also give information about violations of rule of electric power.
As the source informed, more than 30 violations of rule were discovered in June of the current year and it is less in comparison with last year. As the result of it, more than 45 00 manat use value of more than 75 thousand kWh loosed electric power was restored. About 45 % of this sum was repaid during financial period.
Lets` noted that, about 200 analogical facts were observed during 6 months of the current year and use value of more than 6143 00 kWh loosed electric power was restored. About 51 % of this sum was repaid and relevant measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
There are still observed use of electric power by the edge line and most of them belongs to private consumer group.
It should be noted that, one of the measures carrying out in the line of preventing of infringements is using card system. Construction of these type meters is continuing at the enterprise.