“QUSAR EŞ”: TEXNİKİ TƏDBİRLƏR DAVAM EDİR
İstehlakçıların elektrik enerjisinə olan tələbatını tam və keyfiyyətli şəkildə ödəmək məqsədilə Qusar elektrik şəbəkəsində mühüm addımlar atılır. Bu da istehlakçılara göstərilən xidmətin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə və müəssisənin texniki-iqtisadi göstəricilərində yüksək nəticələrə nail olunmasına gətirib çıxarır.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, əsaslı təmir qrafikinə əsasən cari ilin son üç ayı ərzində 10, 6 və 0,4 kV-lik şəbəkələrin ümumilikdə 6,7 kilometrə yaxını yeni naqillə əvəz edilmiş, 77 kilometrində isə təmir işləri görülmüşdür. Eyni zamanda 70-ə yaxın dayaq yenisi ilə əvəzlənmiş, 7 dayaq təmir edilmiş və 100-ə yaxın dayaq isə düzləndirilmişdir.
Qeyd edək ki, şəbəkənin xidməti ərazisində güc artımı ilə əlaqədar iki ədəd transformator daha güclüsü ilə əvəzlənmişdir. Eyni zamanda balans mənsubiyyətinə aid olan transformator məntəqələrinə (TM), komplekt transformator məntəqələrinə (KTM) baxış keçirilmiş və 17 KTM-də təmir işləri aparılmışdır.
Mənbə onu da bildirdi ki, elektrik enerjisindən qeyri qanuni istifadə hallarının qarşısı vaxtında alınır və həmin istehlakçılar barəsində müvafiq tədbirlər görülür. Belə ki, cari ilin 6 ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 110-dan çox istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 316,7 min  kilovatsaata yaxın ((bunun 105,8 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 19 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
O cümlədən, cari ilin iyun ayında aşkar edilmiş 8 qayda pozuntusuna görə 4,9 min kilovatsaata yaxın (bunun 4 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 290 manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.

“GUSAR EN”: TECHNICAL MEASURES ARE CONTINUED
Important steps were taken in the line of supplying of the consumers with whole and quality electric power. These type of measures are carried out at Gusar electric network. And it makes opportunity for increasing of service quality and achieving high results in technical – economical indicators of the enterprise.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, about 6,7 km cable was substituted with new one, repair work was implemented at 77 km of the network by 10, 6 and 0,4 kV. At the same time, about 70 stands were substituted with new ones, 7 stands were repaired and about 100 stands were made.
Lets` noted that, two transformers were substituted with much more powerful ones in accordance to power increase at the service territory of the network. At the time, transformer points (TP), complete transformer points (CTP) were controlled and 17 complete transformer points were repaired.
As the source informed, illegally use of electric power is prevented in time and relevant measures are implemented against them. So that, the damages were discovered at meter complete of 110 consumers during carried out spot – checks within 6 months of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 19 thousand manat use value of about 3167 00 kWh (about 1058 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. Some part of this sum was repaid during as a result of carried out measures and relevant measures are operating in the line of repaying of the remainder sum.
By the way, violations of rule of electric power of 8 consumer were observed in June of the current year and more than 290 manat use value of about 49 00 kWh (more than 4 thousand use belongs to private consumer group) loosed electric power was restored.