Effektliyi yüksək olmaqla yanaşı tikinti müddətinin də azlığını nəzərə alaraq postsovet məkanında ilk dəfə olaraq generasiya güclərinin paylanmış struktur konsepsiyasını əsas götürərək porşen tipli mühərriklərdən ibarət olan generatorların tətbiqinə başlanmışdır. Belə generasiya güclərindən olan “Bakı” elektrik stansiyasında da aqreqatlarda planlı təmir-sazlama işləri texniki xidmət qrafikinə uyğun aparılır. Hazırda aqreqatlar dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerjinin İstehsalı idarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, sözügedən stansiyada cari ilin sentyabr ayında 45 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Qeyd edək ki, cari ilin 9 ayı ərzində isə burada 383,9 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumatda o da bildirilir ki, cari ilin son üç ayı ərzində aqreqatlarda növbəti istismar həddinə uyğun olaraq texniki xidmət işləri yerinə yetirilmişdir. Eyni zamanda sözügedən dövrdə bir aqreqatda əsaslı təmir işləri başa çatdırılmışdır. İki aqreqatda isə aparılan əsaslı təmir işləri davam etdirilir. Ümumiyyətlə, istismar səviyyəsinin yüksək həddə saxlanılmasını təmin etmək üçün texniki məsələlərə diqqətlə yanaşılır, vaxtlı-vaxtında texniki baxışlar keçirilir və zəruri operativ tədbirlər görülür. Təmir işləri də stansiyanın təmir briqadası tərəfindən aparılır.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin son üç ayında maşın sexində həyata keçirilmiş təmir kampaniyası zamanı avadanlıqlar təftiş edilmiş, istismar prosesində ortaya çıxan nasazlıqlar aradan qaldırılmış, avadanlıqlarda sıradan çıxmış hissələr yeniləri ilə əvəz edilmişdir.
Mənbəyə istinadən bildirək ki, payız-qış mövsümünə hazırlıq tədbirlərinə uyğun olaraq elektrik sexində də avadanlıqlara texniki baxışlar keçirilmiş və müxtəlif təyinatlı təmir işləri görülmüşdür. O cümlədən, güc transformatorlarında, eleqaz açarlarında, ayrıcılarda texniki xidmət işləri aparılmışdır.

SEASONAL MEASURES ARE IMPLEMENTED
As well as the construction period for the first time in the post-Soviet union, the structural concept of distributed generation power generators used by piston engines. Such is the power "," power plant units in the planned repair work is carried out in accordance with the maintenance schedule. Currently, units operate in accordance with the dispatch schedule.
According to the information given by the source press-service of "Azerenergy" Department of energy production, according to the station in September was 45 million kWh of electricity. It should be noted that during 9 months of this year, 383.9 million kWh of electricity was set up here.
According to information provided by the source, during the last three months of this year, according to the operational limit of the unit was carried out maintenance work. At the same time he completed the overhaul of the unit. Overhaul of the two units is underway. In general, in order to ensure a high level of technical issues carefully, timely technical reviews and prompt action is necessary. Repair work is being done on the repair team.
It should be noted that in the last three months of the year and carried out repairs of commercial equipment were verified during the campaign, as a result of defects were eliminated in the process of maintenance, equipment damaged parts were replaced with new ones.
According to the source, in accordance with the fall-winter season events in the power plant equipment and various types of repair work was carried out technical inspection. In particular, power transformers, circuit breakers, disconnectors maintenance carried out.