“XIZI”DA YENİDƏNQURMA İŞLƏRİ APARILIB
“Azərenerji” ASC-nin böyük müəssisələrindən biri sayılan “Sumqayıt REŞ”-in xidməti ərazisinə daxil olan “Xızı Elektrik Şəbəkəsi” üzrə bir sıra təmir-bərpa və yenidənqurma işləri aparılmışdır. Bu barədə müəssisədən Səhmdar Cəmiyyətinin Mətbuat xidmətinə məlumat verilmiş və bilidirilmişdir ki, təmir işlərinə yeni məftillərin çəkilməsi, izolyatorların əvəzlənməsi, dayaqların təmiri və s. daxildir.
Qeyd edək ki, cari ilin son üç ayı ərzində dayanıqlığın daha da möhkəmləndirilməsi və texniki itkilərin daha da azaldılması məqsədilə transformatorlardan çıxan 0,4 kV-lik elektrik verilişi xətlərində, 160 kVA “Xələc”, 250 və 400 kVA “Tıxlı”, 160 KVA “Fındığan”, 160 kVA “Ağdərə”, 400 kVA “İcra hakimiyyəti”, 180 kVA “Şurabad”, 250 kVA “Altıağac” və digər transformator məntəqələrində cari təmir işləri aparılmış və istehlakçıların istifadəsinə verilmişdir.
Mənbədən aldığımız məlumata əsasən, təmir-bərpa işlərinin aparıldığı obyektlər sırasına REŞ-in balans mənsubiyyətinə aid olan 35/10 kV-lik “Xızı” və “Altıağac”, həmçinin 10 kV-lik “Yeni Yaşma” yarımstanisyaları da daxildir.
Son üç ay ərzində təmir-bərpa işləri ilə yanaşı, əhali və qeyri əhali sektoru üzrə yeni sayğacların quraşdırılması və ya dəyişdirilməsi, SİP kabellərinin çəkilməsi, yeni dayaqların quraşdırılması da davam etdirilmişdir.
Bütün bunlarla yanaşı, şəbəkə üzrə yanğın təhlükəsizliyi tədbirləri də uğurla yerinə yetirilmişdir. Bu tədbirlər sırasina müvafiq yanğınsöndürmə dəstlərinin alınması, yanğınsöndürmə dəstələrinin yaradılması, işçi heyətinin müvafiq qaydada biliklərinin yoxlanılması, yanğın törədə biləcək əşyaların mütəmadi olaraq təmizlənməsi, alçaq və yüksək gərginlikli paylayıcı qurğuların aidiyyəti xidmətlər tərəfindən yoxlanılması daxildir. Müəssisədən bildirildiyinə görə, “Xızı” elektrik şəbəkəsi yanğın təhlükəsi və texniki göstəricilər baxımından mövcud iqlim şəraitinə tam olub normal qaydada fəaliyyət göstərir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, burada elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə halının qarşısının alınması məqsədilə cari ilin 6 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 66 istehlakçının (bunun 56-sı məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntularına əsasən tərtib edilmiş aktlar üzrə müvafiq qaydada hesabatlar aparılaraq 735,7 min kilovatsaata yaxın (bunun 135 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 44,1 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 42 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər görülür.

RECONSTRUCTION WORK WAS IMPLEMENTED AT “KHIZI” EN
Repair – restoration and reconstruction work were implemented at “Khizi Electric Network” belonging to Sumgait REN one of big enterprises of “Azerenergy” JSC. According to the information given by the enterprise to the Press – release of the Joint Stock Company, installation of new wires, substituting of insulators, repair of the stands are belonging to these type of measures.
Lets` noted that, maintenance repair work was operated at TL by 0,4 kV coming out transformer, at Khalaj TP by 160 KVA, Tikhli by 250, 400 KVA, Findighan by 160 KVA, Aghdere by 160 KVA, Icra hakimiyyeti by 400 KVA, Shurabad by 180 KVA, Aliaghaj by 250 KVA and at other ones in order to strengthened of stability and decrease of technical looses during last three months of the current year. jetj Under the information given by the source, Khizi and Altiaghaj s/s by 35/10 kV, at the same time Yeni Yashma s/s by 10 kV belonging to REN balance are belonging to the objects where repair – restoration work is implemented.
Beside repair – restoration work, construction and changing of new meters, installation of SIL type meters, construction of new stands were also continued during last three months.
Beside all of them, fire safety measures were successfully implemented under the network. Getting of fire extinguisher suits, creating of fire extinguisher suits, checking of knowledge of the staff, controlling of the things can happen fire and high, low tensioned distribution installations are belonging to these type measures.
As the source informed, violations of rule of electric power of 66 consumers (56 of them belongs to private consumer group) during carried out spot – checks in order to prevent of illegal use of electric power within 6 months of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 441 00 manat use value of about 7357 00 kWh (more than 135 thousand belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. About 42 % of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.