“GORANBOY”DA TƏMİR İŞLƏRİ APARILIB
Enerji obyektlərində aparılan yenidənqurma işləri “Mingəçevir” REŞ-in xidməti ərazisindəki 6-10 və 0,4 kV-lik paylayıcı şəbəkələrdən də yan keçmədi. Müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə bu barədə geniş məlumat verilmiş və bildirilmişdir ki, “Mingəçevir” REŞ-in xidməti ərazisində istehlakçıların daha da dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerji təminatının təmin edilməsi məqsədilə 10, 6 və 0,4 kV-lik paylayıcı şəbəkələrdə son üç ay ərzində bir sıra müxtəlif təyinatlı tədbirlət həyata keçirilib. Qeyd edək ki, REŞ-in balans mənsubiyyətinə daxil olan  “Goranboy” elektrik şəbəkəsi də bu sıradan olan enerji təsərrüfatlarından biridir. Enerji obyektindən bildirilir ki, texniki göstəricilərin daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə şəbəkə üzrə 35/10 kV-lik “Dəliməmmədli”, 110/35/10  kV-lik  “Xocalı” , 35/10  kV-lik “Goranboy”, 110/10 kV-lik “Veyisli”, 110/35/10  “Çaylı” yarımstansiyalarında və onların yardımçı avadanlıqlarında əsaslı və cari təmir işləri yerinə yetirilmişdir. Təmir-bərpa işlərinə yarımstansiyalardan çıxan hava elektrik verilişi xətləri üzrə naqillərin və izolyatorların dəyişdirilməsi, trassanın yaşıl kütlədən təmizlənməsi və dayaqların yeniləri ilə əvəz edilməsi  işləri daxildir. Mənbədən bildirildiyinə görə 10 kV-lik EVX-lər üzrə bu ilin son üç ayı ərzində ümumilikdə 14 kilometrdən artıq məsafədə təmir-bərpa işləri həyata keçirilmişdir. Elektrik şəbəkəsinin 0,4 kV-lik xətlərində də analoji tədbirlər yerinə yetirlib. Məsələn, Səfibəyli kəndində yerləşən 160 KVA transformator məntəqəsinin 0,4 kV-lik şəbəkəsində yüklərin simmetrik bölünməsi üçün təxminən 100 metr məsafədə 0,4 kV-lik xətt çəkilmiş, Todan kəndində isə elektrik enerjisinin dayanıqlığının daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə 0,1 kilometr məsafədə əlavə xətt çəkilişinə nail olunmuşdur. Bundan əlavə, Qaradağlı və  Xoylu kəndlərindəki EVX-lər üzrə də müvafiq təmir işləri aparılmışdır.  Qeyd edək ki, 0,4 kV-lik EVX-lər üzrə cari ilin son üç ayında 5,6 kilometrdən artıq məsafədə əsaslı və cari təmir işləri yerinə yetirlimiş, xeyli sayda dayaq dəyişdirilmişdir.
Yenidənqurma işlərinə 21 ədəd transformator məntəqəsinin, 8 ədəd transformatorun təmiri də daxildir. Rayon üzrə sayğac quraşdırma işləri də yerinə yetirlmişdir.  Mənbədən bildirilir  ki, son üç ay ərzində burada elektrik şəbəkəsi üzrə 470-dən artıq abonentə yeni sayğac quraşdırılmış, 280-a yaxın  isə zədəli sayğac dəyişdirilmişdir.
Belə ki, cari ilin iyun ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 104 istehlakçının (bunun 80-dən çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 334,9 min kilovatsaatdan artıq (bunun 184,6 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 20,1 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat ayında həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, cari ilin 6 ayı ərzində isə müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 830-a yaxın qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlar tərtib edilmişdir ki, bunun da 747-si məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir. Nəticədə 2 milyon 877 min kilovatsaatdan artıq (bunun 1 milyon 952,2 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 172,4 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat dövrü ərzində həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir. Qalıq məbləğin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbə onu da bildirdi ki, bütün bu görülmüş işlər itkilərin azaldılmasına, o cümlədən kommersiya itkilərinin qarşısının alınmasına da kömək edir.

REPAIR WORK WAS IMPLEMENTED AT “GORANBOY EN”
Reconstruction work was also implemented at distribution networks by 6-10 and 0,4 kV of “Mingachevir” REN service territory. According to the information given by the enterprise to the Press - release of “Azerenergy” JSC, some different setting repair work was implemented at distribution networks by 10, 6 and 0,4 kV in order to supply quality and regular electric power for the consumers at “Mingachevir” REN service territory during last three months. Lets` noted that, Goranboy electric network belonging to REN balance is one of the these type of energy economies. Under the information given by energy object, capital and maintenance repair work were carried out at Delimammadli s/s by 35/10 kV, Khojali s/s by 110/35/10 kV, Goranboy s/s by 35/10 kV, Veyishli s/s by 110/10, Chayli s/s by 110/35/10 kV and at their subsidiary equipments in order to improve of technical indicators. Changing of insulators and conductors under OHL coming out of s/s, cleaning of trace of green mass and substituting of the stands with new ones are belonging of repair – restoration work. As the source informed, repair – restoration work was carried out at TL by 10 kV during last three months of this year and in general, more than 14 km distance was repaid. Installation of the line by 0,4 kV in 100 meter at the network by 0,4 kV, line in 0,1 km distance in order to improve electric energy stability at Todan village can be examples to these type of measures. In additional, corresponding measures were implemented at TL of Garadaghli and Khoylu villages. Lets` noted that, capital and maintenance repair work was implemented at 5,6 km distance of TL in 0,4 kV distance, lots of stands were changed.
Repair work of 21 transformer points, 8 transformers are belonging to reconstruction work. Meter construction work was also carried out under the region. As the source informed, new meters were constructed for more than 470 subscribers under electric network during last three months.
So that, the damages were observed at meters of 104 consumers (80 of them belongs to private consumer group) and about 201 00 manat use value of more than 3349 00 kWh (more than 1846 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. Some part of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
Lets` also noted stressing to the source, violations of rule of electric power of 830 consumers were discovered during carried out spot – checks within 6 months of the current year. and 747 of them belongs to private consumer group. As a result of it, more than 1724 00 manat use value of more than 2 million 877 thousand kWh (about 1 million 9522 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. . Some part of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
As the source informed, all carried out measures makes opportunity for decreasing of losses, by the way preventing of commercial losses.