İstehlakçıların “Elektrik enerjisindən istifadə qaydaları”na riayət etmələrinin yoxlanılması istiqamətində reydlər keçirilir. Aşkar edilmiş pozuntuların qarşısı vaxtında alınır və həmin istehlakçılar barəsində müvafiq tədbirlər görülür.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə “Samux” elektrik şəbəkəsindən (EŞ) daxil olan məlumata görə,  cari ilin iyun ayında müəssisənin xidməti ərazisində həyata keçirilmiş reydlər zamanı 18 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları üzrə tərtib edilmiş aktlara əsasən müvafiq qaydada hesabatlar aparılaraq 115,1 min  kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 6,9 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğlə yanaşı ötən ayların aktlarına görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 6 ayı ərzində isə sözügedən müəssisə üzrə 150 qayda pozuntusu aktı tərtib olunmuş, 1 milyon 159,9 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 69,5 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həmin bu məbləğin 72 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Yeri gəlmişkən, cari ilin 6 ayı ərzində on, o cümlədən iyun ayında bir istehlakçı barəsində müvafiq tədbirlərin görülməsi üçün hüquq mühafizə orqanlarına müraciət edilmişdir.
İstehlakçıların dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi, sayğac uçot komplektinin “Elektrik enerjisindən istifadə qaydaları”na uygun xüsusi qutularda, baxış üçün maneəsiz yerdə  quraşdırılması və digət təşkilatı tədbirlərlə bağlı şəbəkələrdə aparılan yenidənqurma işlərindən söz açan mənbə bildirdi ki, cari ilin son üç ayı ərzində 7,1 kilometrdən artıq EVX təmir olunmuş, 9 dayaq dəyişdirilmişdir. Eyni zamanda 8 transformator məntəqəsində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş və müxtəlif gücdə 4 transformator da təmir edilərək istehlakçıların istifadəsinə verilmişdir.
Şəbəkədən verilən məlumata istinadən, yerinə yetirilən təmir-bərpa işləri rayonun enerji təhlükəsizliyinin yüksək səviyyədə təmin edilməsi istiqamətində atılan mühüm addımdır və bu işlər davamlı olaraq yerinə yetirilir.

The spot – checks are carried out in the line of checking of use of electric power by the consumers. Discovered violations of rule are prevented and relevant measures are implemented against these consumers.
According to the information given by Samukh electric network (EN) to the Press – release of Azerenergy JSC, violations of rule of electric power of 18 consumers were discovered as a result of implemented spot – checks in June of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 69 00 manat use value of about 1151 00 kWh loosed electric power was restored. Beside repaying of this sum during financial period, the debtor debts of last months were also repaid.
Lets` noted that, 150 violations of rule of electric power were discovered at the enterprise during 6 months of this year, more than 695 00 manat use value of about 1 million 1599 00 kWh loosed electric power was restored. More than, 72 % of this sum was repaid and relevant measures are implemented in the line of repaying of relevant sum.
By the way, the documents about one consumers were sent to law machinery for implementing of relevant  measures during 6 months of the current year.
According to the information given by the source about supplying of the consumers with quality and regular electric power, construction of special boxes for the metes, implementing of reconstruction, more than 7,1 km distance of TL was repaired, 9 stands were changed during last three months of the current year. At the same time, different setting repair work was implemented at 8 transformer points and 4 transformers were also repaired and put into operation.
Under the information given by the source, carried out measures in the line of supplying of energy safety of the region is one of the main taken steps. And relevant measures are systematically continued.