Respublika enerji sisteminin bütün müəssisələrində, o cümlədən 1954-cü ildən istismarda olan, Qafqazda analoqu olmayan ən böyük enerji obyektlərindən biri hesab edilən “Mingəçevir Su Elektrik Stansiyaları Silsiləsi”ndə də avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin etibarlı, sabit işləməsinin və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində bir sıra tədbirlər həyata keçirilmişdir. Hasirda burada yenidənqurma işləri davam etdirilir.
Bu barədə stansiyadan “Azərenerji”ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, stansiya kolektivi iyun ayında 69 milyon 250 min kilovatsaat elektrik enerjisi istehsal edib. Cari ilin altı ayı ərzində isə istehsal ümumilikdə 533 milyon kilovatsaatdan çox olub.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, hazırda stansiyada geniş miqyaslı yenidənqurma işləri davam etdirilir. Belə ki, 110 kV-lik yarımstansiyada avadanlıqlar quraşdırılır. 220 və 330 kV-lik yarımstansiyalarda da nəzərdə tutulan işlər ardıcıl yerinə yetirilir. 220 kV-lik yarımstansiyada özüllərin tökülməsi başa çatdırılıb.
Yeri gəlmişkən, hazırda 1 nömrəli hidroaqreqatda generatorun statorunun yığılmasına başlanılıb. Aqreqatın disk bağlayıcısının yeniləşdirilməsinə hazırlıq görülür. 3 nömrəli hidroturbinin yığılması da davam edir. Baş İdarə Şiti (BİŞ) binasının 2 və 3-cü mərtəblərində tikinti davam etsə də, buraya çəkiləcək kabellər üçün kanalların tikintisi başa çatdırılıb.
Onu da qeyd edək ki, aşağı məcrada sol sahilbərkitmə işləri başa çatdırılıb. Sağ sahil bərkitməsi və aşağı məcrada sualtı dağılmış hissələrin bərpası isə davam edir. Bundan başqa, 35 kV-lik yarımstansiya tam sökülüb və yeni qapalı paylayıcı quruluşun (QPQ) layihəsi hazırlanır.

“MINGACHEVIR HPPC”: RECONSTRUCTION WORK IS CONTINUED
Lots of measures were carried out at Mingachevir Hydro Power Plant Chain which has no analogue in Caucasus, was put into operation in 1954, in the line of increasing of work stability  of the equipments, rising of stabile work of energy transmission and distribution system. At present, reconstruction work is continued there.
According to the information given by the power plant to the press – release of Azerenergy JSC, 69 million 250 thousand kWh electric power was produced at the power plant by the collective in June of the current year. Totally 533 million kWh electric power was generated during 6 months of the current year.
As the source informed, at present, large scaled reconstruction work is implemented at the power plant. So that, the equipments are constructed at the s/s by 110 kV. Intended measures are carried out at the s/s by 220 and 330 kV. Foundation work was also over at the s/s by 220 kV.
By the way, at present, assembling of hydro unit number 1 is begun. Preparation work is implemented in the line of renewing of the aggregate. In spite of continuing of measures at hydro turbine number 2 and 3, construction of channels for cables was over.
Lets` noted at the end that, bank fastening work was finished at left side. Restoration work of  ruined places is continued. In additional, the s/s by 35 kV was totally ruined and the project of new switch yard is prepared.