İstehlakçıların keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunması, gələcəkdə yarana biləcək problemlərin qarşısının alınması məqsədilə transformator məntəqələrində, elektrik verilişi xətlərində əsaslı və cari təmir işləri yerinə yetirilir. Bu da öz növbəsində sayğac sxemlərinə müdaxilə hallarının qarşısının alınmasında əhəmiyyətli rol oynayır. Ümumiyyətlə, itkilərin azaldılması qarşıda duran ən mühüm vəzifələrdən biridir. Bu istiqamətdə müntəzəm olaraq müvafiq tədbirlər davam etdirilir.
“Qazax Elektrik Şəbəkəsi”ndə (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin iyun ayında müəssisənin xidməti ərazilərində istehlakçıların Elektrik enerjisindən istifadə qaydalarına riayət etməsi ilə bağlı keçirilmiş reydlər zamanı 13 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılaraq 11 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 660 manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğ hesabat ayında tamamilə ödənilmiş və ötən aylardan aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən qisminin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 6 ayı ərzində isə müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 118 qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlar tərtib edilmişdir. Nəticədə 453,3 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 27,1 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat dövrü ərzində həmin bu məbləğin 78 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir. Qalıq məbləğin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbədən qayda pozuntularının istehlakçı qrupu barədə əldə etdiyimiz məlumata istinadən onu da bildirək ki, ən çox qayda pozuntusu məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupunda aşkar edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, cari ilin 6 ayı ərzində üç, o cümlədən iyun ayında iki istehlakçı barəsində toplanmış sənədlər tədbir görülməsi üçün hüquq mühafizə orqanlarına göndərilmişdir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10, 6 və 0,4 kV-lik EVX-lərdə və carı ilin son üç ayı ərzində TM-lərdə həyata keçirilən təmir işləri zamanı 10,3 kilometrdən artıq xətt və ümumi gücü 3,5 MVA olan 14 transformator təmir edilmiş, 25 dayaq yenisi ilə əvəzlənmişdir. Eyni zamanda yeni bir ədəd vakuum açarı və 9 ədəd ayrıcı da quraşdırılmışdır.

“GAZAKH PP”: PURPOSEFUL MEASURES ARE CONTINUED
Capital and maintenance repair work are implemented at the transformer points, TL in order to supply the consumers with quality and regular electric power, prevent of any problem can happen in the future. And it plays the main role in preventing of interferes to meter schemes. In general, decreasing of losses is one of the main orders standing in front of us. Relevant measures are implemented in the line of it.
According to the information given by “Gazakh Electric Network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, the damages were discovered at meter account complete of 13 consumers during carried out spot – checks in June of the current year. Discovered infringements are relevantly acted and about 660 manat use value of about 11 thousand kWh loosed electric power was restored. This sum was totally repaid as a result of carried out relevant measures and some part of the debtor debts of last months were also repaid.
Lets` noted that, 118 violations of rule of electric power were discovered during carried out spot – checks at the enterprise service territory within 6 months of the current year. As a result of it, more than 271 00 manat use value of about 4533 00 kWh loosed electric power was restored. About 78 % of this sum was repaid during financial period. Relevant measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
Under the information given by the source, most of violations of rule were observed at private consumer group.
By the way, assembled documents about two consumers were sent to law machinery for implementing of relevant measures during 6 months of the current year, by the way in June of the current year.
As the source informed, more than 10,3 km line and 14 transformers total power 3,5 MVA were repaired, 25 stands were substituted with new ones during carried out repair work at TL by 10, 6 and 0,4 kV. At the same time, one new vacuum breaker and 9 disconnectors were constructed.