“MİNGƏÇEVIR”DƏ TƏMİR İŞLƏRİ APARILIB
“Mingəçevir” EŞ-in xidməti ərazisində istehlakçıların daha da dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjsi ilə təmin edilməsi məqsədilə 10, 6 və 0,4 kV-lik paylayıcı şəbəkələrdə son üç ay ərzində bir sıra yenidənqurma işləri  həyata keçirilib.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan  məlumata görə, texniki göstəricilərin daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə şəbəkə üzrə son üç ay ərzində ümumilikdə 6 kV-lik EVX üzrə  4 kilometrə yaxın məsafədə əsaslı və cari təmir işləri aparılmışdır.
Elektrik şəbəkənin 0,4 kV-lik xətlərində də analoji tədbirlər yerinə yetirlib. Məsələn, buraya Maqomayev küçəsində zədəli kabellərin dəyişdirilməsini, Mingəçevir kəndi ərazisindəki qüsurlu dayaqların yeniləri ilə əvəz edilməsini, “Yeni Həyat” məcburi qaçqın şəhərciyinin yanında yeni tikilmiş fərdi yaşayış evlərində şəbəkə yaradılması üçün yeni SİP kabelinin çəkilişi işlərini aid etmək olar. Qeyd edək ki, 0,4 kV-lik xətlər üzrə ümumilikdə 5 kilometrə yaxın məsafədə təmir-bərpa işləri yerinə yetirilib.
Yenidənqurma işlərinə 18 ədəd transformator məntəqəsinin, 4 ədəd transformatorun təmiri də daxildir.
“Elektrik enerjisindən istifadə zamanı qaydaların pozulmasının qarşısının alınması istiqamətində də xeyli işlər görülmüş və bu istiqamətdə tədbirlər davam etdirilir”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin iyun ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 3 istehlakçının sayğac uçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilmişdir ki, bunun da biri məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış, 14 min  kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 830 manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki,  cari ilin 6 ayı ərzində isə müəssisə üzrə 26  qayda pozuntusu faktı (bunun 8-i məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) aşkar edilərək 1 milyon 379,2 min kilovatsaatdan artıq (bunun 31,8 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 81 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat dövrü ərzində həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

REPAIR WORK WAS IMPLEMENTED AT “MINGACHEVIR” EN
Some reconstruction work was  implemented at distribution networks by 10, 6 and 0,4 kV during last three months in order to supply the consumers with quality and stabile electric power at Mingachevir EN service  territory.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of Azerenergy JSC, about 4 km distance of TL by 6 kV was capital and maintenance repaired during last three months in order to much more improve technical indicators.
Analogical measures were operated at the lines by 0,4 kV of electric network.  Changing of damaged cables at Magomayev street, substituting of damaged stands with new ones at Mingachevir village, installation of SIL type cables at Yeni Hayat refugee city can be example for these measures.  Lets` noted that, repair – restoration work was carried out at totally about 5 km distance under the lines by 0,4 kV.
Repair work of 18 transformer points, 4 transformers are included to reconstruction work.
A lot of measures were implemented in the line of preventing violations of rule of electric power – stressing  source  is also noted that, violations of rule of electric power of 3 consumers were discovered at the enterprise service territory in June of the current year and one of them belongs to private consumer group. Discovered infringements were acted and more than 830 manat use value of about 14 thousand kWh loosed electric power was restored.
It should be noted that, 26 violations of rule (8 of them belongs to private consumer group) were discovered at the enterprise during 6 months of the current year and about 81 thousand  of more than 1 million 3792 00 kWh (more than 318 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. Some part of this sum was repaid during financial period and relevant measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.