Elektrik enerjisindən istifadə zamanı qaydaların pozulmasının qarşısının alınması istiqamətində xeyli işlər görülmüş və bu istiqamətdə tədbirlər davam etdirilir.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə “Oğuz Elektrik Şəbəkəsi”ndən (EŞ) daxil olan məlumata görə, cari ilin iyun ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 19 istehlakçının sayğac uçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 25,7 min  kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 1,5 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğlə yanaşı, ötən ayların aktlarına görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki,  cari ilin 6 ayı ərzində isə müəssisə üzrə 106 qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək 2 milyon 141,9 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 128,5 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat dövrü ərzində həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, cari ilin son üç ayında burada istehlakçıların elektrik enerjisi təminatının keyfiyyətinin və dayanıqlığının daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə yenidənqurma, təmir-tikinti işləri həyata keçirilmişdir. Belə ki, sözügedən dövrdə 10 kV-lik “Şəhər”, “B.Daşğıl”, “Qumlaq” və digər hava xətlərində (HX) həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı xətlərin 2,8 kilometrə yaxını da təmir edilmişdir. Eyni zamanda 0,4 kV-lik xətlərin isə 1,7 kilometrdən artıq hissəsində təmir işləri aparılmışdır.
Onu da qeyd edək ki, sözügedən dövrdə müəssisənin xidməti ərazisində olan transformator məntəqələrinin  (TM) 6-da müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Yeri gəlmişkən, mövcud iqlim şəraiti ilə bağlı  yanğın təhlükəsizliyi məsələsinin daima diqqət mərkəzində saxlanılır. TM-lərin ərazisi quru otlardan təmizlənmiş və yağ tutumlu avadanlıqların alt hissəsindəki yağ çınqıllar yeni təmiz çınqıllarla əvəz edilmiş, ərazi quru otlardan və yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmişdir
Sonda onu da bildirək ki, enerji təchizatçıları növbəti mövsümün uğurla başa çatdırılması istiqamətində öhdələrinə düşən vəzifələri layiqincə yerinə yetirməyə çalışırlar.

A lot of measures were carried out and continued in the line of preventing of violations of rule of electric power during use of electric power.
According to the information given by “Oguz Electric Network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of electric power of 19 consumers were discovered at the enterprise service territory in June of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 15 00 manat use value of about 257 00 kWh loosed electric power was restored. Beside the payment of this sum as a result of implemented relevant measures, the debtor debts of last months were also repaid.
Lets` noted that, 106 violations of rule of electric power were discovered at the enterprise during 6 months of the current year and more than 1285 00 manat use value of more than 2 million 1419 00 kWh loosed electric power was restored. The payment of this sum was restored during financial period and relevant measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
Under other information given by the source, reconstruction, repair – construction work were implemented in order to improve the consumers` electric power supply in stabile and quality way. So that, about 2,8 km distance was repaid during carried out different setting repair work at Sheher, B. Dashghil, Gumlug TL by 10 kV and at other TL. At the same time, more than 1,7 km of the lines by 0,4 kV was repaid.
Lets` noted that, different setting repaid work were implemented at 6 transformer points of enterprise during mentioned period.
Under the information given by the source, at present measures plan is continued in the line of carrying out of repair – restoration work intended at plan – graphic.
By the way, fire safety is in the center of the attention in accordance to available climate condition. The territory of TP was cleaned of dry grass and the mass can happen fire.
It should be noted at the end that, energy suppliers are assiduously try in the line of successfully finishing of the following season.