“GÖYGÖL” ŞƏBƏKƏSİ YENİDƏN QURULUR
“Göygöl Elektrik Şəbəkəsi”ndə (EŞ) yenidənqurma işləri uğurla davam etdirilir. Rayon mərkəzindəki 3700 abonentin böyük əksəriyyəti, əsasən, 6 küçəni əhatə edir. Bu il may ayının 23-dən etibarən elektrik şəbəkəsinin yenidən qurulması ilə əlaqədar yerüstü elektrik xətlərinin yüksəkgərginlikli yeraltı elektrik xətləri ilə əvəz edilməsinə başlanılıb. Artıq yeraltı kabel xətlərinin çəkilməsinin 75 faizi yerinə yetirilib.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xıdmətinə daxil olan məlumata görə, “Sumqayıt Texnologiyalar Parkı”nda istehsal olunan müasir tipli yüksək və alçaq gərgilikli kabellərdən istifadə etməklə rayonun Heydər Əliyev prospektində, Aydın Hacıyev, M.Ə.Rəsulzadə, Səbuhi Hacıyev və Aşıq Ələsgər küçələrində son tamamlama işləri aparılır. Hummer küçəsində isə bu prosesə hazırlıq gedir. Eyni zamanda, Mərkəzi Paylayıcı Quruluşlarda (MPQ) və transformator məntəqələrində istifadə olunacaq müasir tipli yüksək və alçaq gərginlikli elektrik avadanlıqlar da Sumqayıt Texnologiyalar Parkında istehsal edilir.
Qeyd edək ki,rayon mərkəzindəki 6 və 0,4 kV-lik hava elektrik verilişi xətlərinin (HEVX) yeraltı kabel xətləri ilə əvəzlənməsilə yanaşı, eyni zamanda 2 ədəd mərkəzi qapalı paylayıcı qruluşun inşası da həyata keçirilir. Rayon mərkəzində iki ədəd yeni transformator məntəqəsi tikilir, dörd ədəd mövcud transformator məntəqəsində təmir-bərpa işləri aparılır, üç ədəd kompleks transformator məntəqəsinin (KTM) quraşdırılmasına hazırlıq gedir. Yenidənqurmanı əsaslı şəkildə tamamlamaq üçün 35/6 kV-lik «Göygöl-1» yarımstansiyasından 1 və 2 saylı mərkəzi paylayıcı quruluşlara ikidövrəli iki yeraltı kabel xətti çəkilib. 4 transformator məntəqəsinə və 3 KTM-ə 1 və 2 saylı MPQ-dan 6 kV-lik yeraltı kabel xətti də çəkilib. Göygöl şəhərinin daha dayanıqlı enerji təchizatı üçün 1 və 2 saylı MPQ-lər 6 kV-lik yeraltı kabel xətləri ilə əlaqələndirilib. Göygöl şəhərindəki 6/04 kV-lik transformator məntəqələrində Almaniyanın «Şnayder» şirkətinin lisenziyası əsasında Sumqayıt Texnologiyalar Parkında hazırlanan eleqaz tipli açarlardan da istifadə edilib.

“GOYGOL” NETWORK IS RECONSTRUCTED
Reconstruction work is successfully  continued at Goygol Electric Network (EN). About 3700 subscribers is mainly surrounded  6  streets at the region center. Substituting of  TL with high tensioned underground electric lines is begun in accordance to reconstruction of electric network   since 23 May. 75 % of installing of underground cable lines was carried out.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of Azerenergy JSC, last completing work are carried out at Haydar Aliyev avenue, Aydin Hajiyev, M. A. Resulzade, Sabuhi Hajiyev and Ashig Alesker streets in the line of use of modern type high and low tensioned cables produced at Sumgait Technology Park. At the same time, modern type high and low tensioned electric equipments used at Central Distribution System and transformer points are also produced at  Sumgait Technology Park.
Lets` noted that, beside substituting of OHL by 6 and 0,4 kV with underground cable lines at the region center, at the same time, construction of 2 central distribution systems  are  carried out.  Two new transformer points are constructed,  repair – restoration work are  carried out at four available  transformer points, preparation work are implemented at three complex transformer points. Two circuit underground cable line was installed for central  distribution systems  number 1 and 2 of  Goygol – 1 s/s by 35/6 kV for completing of capital reconstruction work.  Underground cable line by 6 kV was installed. CDS number 1 and 2 was connected with  underground cable line for supplying of Goygol city with much more stabile energy.  Insulating type breakers were used establishing at Sumgait Technology Park in accordance to license of Germany company Shnayder at transformer points by 6/04 kV of Goygol.