“BEYLƏQAN EŞ”: TƏMİR İŞLƏRİ APARILIB
Digər elektrik şəbəkələrində (EŞ) olduğu kimi, “Beyləqan” EŞ-də də görülən bütün məqsədyönlü tədbirlər həm enerji itkisinin qarşısının alınmasında, həm istehlakın dəqiqləşdirilməsində, həm də ümumi ödənişin artmasında öz müsbət nəticəsini göstərməkdədir.
Sözügedən müəssisədən cari ilin son üç ayı ərzində balans mənsubiyyətinə aid olan elektrik verilişi xətlərində (EVX) və transformator məntəqələrində (TM) həyata keçirilən yenidənqurma və təmir işləri barəsində “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, 10 kV-lik I, III və IV “Şəhər”, “Daşburun”, “Dünyamalılar” və digər HX-də aparılmış müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı ümumilikdə 6,6 kilometr xətt də təmir edilmişdir. Eyni zamanda 0,4 kV-lik xətlərin isə 7,7 kilometrə yaxın hissəsi təmir edilmişdir.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, sözügedən dövrdə müəssisənin xidməti ərazisində olan TM-lərdə aparılan müvafiq işlər zamanı müxtəlif gücdə olan 36 transformator da təmir edilərək təkrar şəbəkəyə qoşulmuşdur.
“Reydlər zamanı sayğacların dövlət möhürlərinin zədələnməsi, müdaxilə edilən sayğacların istehlak edilmiş elektrik enerjinin bir hissəsinin qeydə almaması, sayğacdan kənar xətdən istifadə və digər qüsurlar aşkar olunur. Həmin istehlakçılara qarşı daha sərt tədbirlər görülür”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin iyun ayında müəssisənin xidməti ərazisində seçmə üsulu ilə həyata keçirilmiş reydlər zamanı 43 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları üzrə tərtib edilmiş aktlara əsasən müvafiq qaydada hesabatlar aparılaraq 51,9 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 3,1 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğ hesabat ayında tamamilə ödənilmiş və ötən aylardan yaranmış debitor borcun da məyyən qisminin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 6 ayı ərzində isə 193 qayda pozuntusu aktı tərtib olunmuş, 748,2 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 44,9 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 62 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər görülür.
Sonda onu da qeyd edək ki, qayda pozuntuları ən çox məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupunda qeydə alınmış və enerjidən sayğacdan kənar xətt vasitəsilə istifadə halı üstünlük təşkil etmişdir.

BEYLAGAN EN: REPAIR WORK IS IMPLEMENTED
Carried out purposeful measures at Beylagan EN as at other electric networks (EN) give its positive results in preventing of energy looses, specifying of use, increasing of total payment.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of Azerenergy JSC about carried out reconstruction and repair work  at TL and transformer points (TP)  belonging to the balance during last three months of the current year, totally 6,6 km line was repaired at the I, III and IV Sheher, Dashburun, Dunyamalilar and at other TL by 10 kV. At the same time, about 7,7 km part of the lines by 0,4 kV was repaired.
Lets` noted under the information given by the source, 36 different powered transformers were repaired  and connected to the network .
Damaging of the state seals, not noting of used electric power at the meters, use of electric power by the edge line and other indispositions were discovered during carried out spot – checks. Much more hard measures were implemented against these consumers. Violations of rule of electric power of 43 consumers were discovered at the enterprise service territory in June of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 31 00 manat use value of more than 519 00 kWh loosed electric power was restored. This sum was totally repaid as a result of carried out measures and some part of the debtor debts of last months were also repaid.
During 6 months of the current year, 193 violations of rule were drawn up  and about 449 00 manat use value of  more than 7482 00 kWh loosed electric power was restored. More than 62 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures and these type of measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
It should be noted at the end that, there are still observed use of electric power by the edge line and most of them observed at private consumer group.