“KÜRDƏMİR EŞ”: QAYDA POZUNTULARININ QARŞISI ALINIR
İstehlakçıların elektrik enerjisinə olan tələbatını tam və keyfiyyətli şəkildə ödəmək məqsədilə paylayıcı elektrik şəbəkəsi müəssisələrində mühüm addımlar atılır. İstehlak edilən elektrik enerjisinin ümumi ödənişində də yüksək göstəriciyə nail olunmuşdur. “Kürdəmir Elektrik Şəbəkəsi”ndən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, ötən dövrlərdə olduğu kimi, cari ilin son üç ayı ərzində də müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10 kV-lik xətlərin 4 kilometrə yaxın hissəsində təmir işləri aparılmışdır. Bundan əlavə Sığırlı, Şahbəyli, Qarabucaq və digər bir neçə kənddə, eyni zamanda Kürdəmir şəhəri ərazisində 0,4 kV-lik xətlərdə də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş, həmin bu xətlərin ümumilikdə 2,8 kilometri təmir olunmuşdur.
Qeyd edək ki, təmir işləri müəssisənin xidmətində olan TM-lərdən də yan ötməmişdir. Belə ki, sözügedən dövrdə bu enerji obyektlərində həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı 30-a yaxın müxtəlif gücdə olan tranformator da təmir olunmuşdir.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, cari ilin iyun ayında müəssisənin xidməti ərazilərində istehlakçıların elektrik enerjisindən istifadə qaydalarına riayət etməsi ilə bağlı keçirilmiş reydlər zamanı 36 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılaraq 139,5 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 8,4 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 50 faizə yaxın hissəsi hesabat ayında ödənilmişdir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, cari ilin 6 ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı isə 230 qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlar tərtib edilmişdir. Nəticədə 2 milyon 470,4 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 148,2 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat dövrü ərzində həmin bu məbləğin 14 faizinin ödənişi təmin edilmişdir. Qalıq məbləğin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
“Qayda pozuntularından kənar xətt vasitəsilə elektrik enerjisindən istifadə edilməsi halı üstünlük təşkil etmiş və ən çox qayda pozuntusu məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupunda aşkar edilmişdir”, – deyən mənbə sonda onu da qeyd etdi ki, enerji təchizatının daha da dayanıqlı təmin edilməsi istiqamətində görülən işlər davam etdirilir. Hazırki iqlim şəraitini nəzərə alaraq, yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə də müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

KURDAMIR EN: VIOLATIONS OF RULE ARE PREVENTED
Important steps are taken at distribution electric network enterprises in order to supply the consumers with quality and totally electric power. High indicator was achieved in total payment of used electric energy. According to the information given by Kurdamir Electirc Network (EN) to the Press – release of Azerenergy JSC, about 4 km distance of TL by 10 kV belonging to the enterprise was repaired during last three months of the current year. Different setting repair work was carried out at the lines by 0,4 kV of Sighirli, Shahbeyli, Garabujag and at the same time at Kurdamir city. Totally 2,8 km of the lines were repaired.
Lets` noted that, implemented repair work was also operated at TP belonging to the enterprise. So that, 30 different powered transformers were repaired during carried out different repair work within mentioned period.
Under the information given by the source, the damages of 36 consumers were discovered at meter complete during carried out spot – checks in June of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and about 84 00 manat use value of more than 1395 00 kWh lossed electric power was restored. About 50 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures during financial period.
Lets` noted stressing to the source that, 230 violations of rule of electric power were observed at the enterprise service territory during carried out spot – checks within 6 months of the current year. As a result of it, more than 1482 00 manat use value of more than 2 million 4704 00 kWh loosed electric was restored. 14 % of this sum was repaid during carried out financial period. Relevant measures were carried out in the line of repaying of the reminder sum.
There are still observed use of electric power by the edge line and most of them belongs to private consumer group. At present, relevant measures are carried out in the line of supplying of fire safety.