İstehlakçıların dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi məqsədilə yarımstansiyalarda, ötürücü qurğularda əsaslı və cari təmir işlərinin yerinə yetirilməsi, itkilərin azaldılması energetiklərin ən mühüm vəzifələrindəndir. Digər enerji obyektlərində olduğu kimi, “Mingəçevir Regional Elektrik Şəbəkəsi”ndə (REŞ) də payız-qış mövsümünə hazırlıq məqsədilə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. O cümlədən, tədbirlər planında nəzərdə tutulmuş işlər əsasən yerinə yetirilmiş və yanğın təhlükəsizliyi ilə bağlı bir sıra qabaqlayıcı tədbirlər həyata keçirilmişdir. Şəbəkədən Mingəçevir şəhəri, Bərdə, Yevlax, Ağdaş, Tərtər, Ağdam, Ağsu, Ucar, Göyçay, Naftalan və Goranboyun inzibati ərazilərində yerləşən elektrik verilişi xətlərində (EVX) və yarımstansiyalarda cari ilin son üç ayı ərzində görülmüş cari və əsaslı təmir işləri barəsində “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda bildirilir.
Müəssisədən verilən məlumata görə, sözügedən dövr ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 2 ədəd 220 kV-lik, 16 ədəd 110 kV-lik, 27 ədəd 35 kV-lik tranformator, müxtəlif gərginlikli 200-dən artıq yağ və eleqaz açarları təmir olunmuş, yağlar dəyişdirilərək sınaq yoxlama işləri aparılmış və istismara verilmişdir.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, “Tədbirlər planı” əsasında Goranboy rayonunun elektrik enerjisi təchisatının keyfiyyətinin daha da yüksəldilməsi məqsədilə ”Kürəkçay” yarımstansiyasında 20 MVA-lıq transformator 40 MVA ilə əvəzlənmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, Tərtər rayonunda 35 kV-lik “İsmayılbəyli” yarımstansiyasında 2,5 MVA-lıq transformator 4 MVA-lıqla, 6,3 MVA-lıq transformator isə 10 MVA-lıqla əvəzlənmişdir. Eyni zamanda həmin bu rayonda yerləşən eyni gərginlikli “Dəmirlər” yarımstansiyasında isə 4 MVA-lıq transformator 6,3 MVA-lıqla əvəzlənmişdir. Görülmüş və davam etdirilən bu işlər rayonun elektrik enerjisi təchizatına müsbət təsir göstərir. Qeyd edək ki, 110 kV-lik “Şəhər” və “Ucar” yarımstansiyalarında da avadanlıqlar təmir edilmişdir.
Əldə etdiyimiz digər bir məlumatda o da bildirilir ki, balans mənsubiyyətinə aid 35 kV-lik “Karxana”, “Xanabad”, “Şirvanlı” və digər EVX-lərdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş və dayanıqlıq daha da möhkəmləndirilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, həmin bu dövrdə analoji təmir işləri müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 110 kV-lik I və II Ucar, I və II Yevlax və eyni zamanda 220 kV-lik Ağsu, I Mingəçevir, Qəbələ hava xətlərində də həyata keçirilmişdir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, təmir işləri sistemtəşkiledici şəbəkəyə aid olan 330 kV-lik I Abşeron hava xəttinin (HX) müəssisənin xidməti ərasində olan hissəsindən də yan keçməmişdir. Belə ki, həmin bu dövrdə xəttin dayanıqlığının daha da artırılması məqsədilə burada 20-yə yaxın izolyator dəyişdirilmiş, naqillər təmir olunmuş və digər təmir işləri aparılmışdır. Paralel olaraq analoji işlər eyni gərginlikli, III və VI Mingəçevir HX-lərində də həyata keçirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı müəssisənin xidməti ərazisində 500 kV-lik II Abşeron HX-də həyata keçirilən müxtəlif təyinatlı təmir işləri çərçivəsində ilgəklər (şleyflər) də təmir olunmuşdur.
Sonda onu da qeyd edək ki, hazırki iqlim şəraitini nəzərə alaraq yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə 220 və 110 kV-lik yarımstansiyaların ərazisi quru otlardan təmizlənmiş və yağ tutumlu avadanlıqların alt hissəsindəki yağ çınqıllar təmiz çınqıllarlarla əvəz edilmişdir.

Carrying out of capital and maintenance repair work at s/s, transmission installations, decreasing of losses in order to support the consumers with quality and regular electric power are the main orders standing in front of us. Relevant measures are implemented in order to preparation work to autumn – winter season at Mingachevir Regional Electric Network (REN) as at other energy objects. By the way, intended work is mainly carried out at measures plan and lots of measures were implemented in the line of fire safety. According to the information given by the network to the Press – release of Azerenergy JSC, capital and maintenance repair work were implemented at s/s, TL of Mingachevir city, Barda, Yevlakh, Aghdash, Tartar, Aghdam, Aghsu, Ujar, Goychay, Naftalan and Goranboy administrative territories during last three months of the current year.
Under the information given by the enterprise, 2 transformers by 220 kV, 16 ones by 110 kV, 27 ones by 35 kV and more than 200 oil and insulating gas breakers were repaired, controlled and put into operation.
Lets` also noted that stressing to the source, the transformer by 20 MVA was substituted with the one by 40 MVA in order to increase energy supply quality of Goranboy region in accordance to “Measures plan”.
It should be noted that, the transformer by 2,5 MVA was substituted with the one by 4 MVA, the transformer by 6,3 MVA was substituted with the one by 10 MVA at Ismayilbeyli s/s by 35 kV of Tartar region. At the same time, the transformer by 4 MVA was substituted with the one by 6,3 MVA at Demirler s/s. Carried out and continued measures makes positive influence to energy suplly of the region. Lets` noted that, the equipments were repaired at Sheher and Ujar s/s by 110 kV.
According to the information given bythe source, different setting repair work were repaired and stability was strengthening at Karkhana, Shirvanli and at other TL by 35 kV belonging to balance.
Analogical repair work was implemented at the I and II Ujar, the I and II Yevlakh TL by 110 kV and at the same time at Aghsu, the I Mingachevir, Gabala TL by 220 kV.
Under other information given by the source, repair work were implemented at the I Absheron TL by 330 kV belonging to the network. So that, about 20 insulators were changed, conductors were repaired and other repair work were operated in order to much more improving of stability. Analogical measures were also carried out at the III and VI Mingachevir TL. Beside it, plumes were also repaired at the II Absheron TL by 500 kV.
Lets` noted at the end that, the territory was cleaned of dry grass and other relevant measures were operated at s/s by 220 and 110 kV in order to support fire safety and taking into account of present climate condition.