“QAX”DA TƏMİR İŞLƏRİ APARILIB
Respublikanın enerji təsərrüfatında həyata keçirilən yenidənqurma işləri “Şəki” REŞ-dən də yan keçmədi.
Qeyd edək ki, rayonun paylayıcı şəbəkələrinin enerji təchizatı 14 ədəd 10 kV-lik EVX-ləri, 426 ədəd balansda olan və olmayan müxtəlif güclü transformator məntəqəlıəri və komplekt transformator məntəqələri vasitəsilə təmin olunur.
Müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə verilən məlumata görə, keyfiyyət göstəricilərinin daha da yaxşılaşdırılması və texniki itkilərin daha da aşağı salınması məqsədilə “Şəki” REŞ-in balans mənsubiyyətinə daxil olan “Qax” EŞ-də də bir sıra təmir işləlri aparılıb. Mənbədən bildirildiyinə görə, son üç ay ərzində 10 kV-lik “Qorağan”, “Güllük”, “İlisu”, “Elevator” və III Şəhər hava elektrik verilişi xətlərində təmir-bərpa işləri yerinə yetirilib. Burada təxminən 15 kilometrə yaxın məsafədə əsaslı və cari təmir işləri aparılıb, enerji xətləri normal iş rejiminə gətirilərək istehlakçıların istifadəsinə verilib.
Müvafiq işlər 0,4 kV-lik EVX-lər üzrə də aparılıb. Müəssisədən verilən məlumatda bildirilir ki, Malax, Güllük, Qıpçaq, Əmbərçay, Tasmalı, Marsan, Çüdüllü kəndlərində təxminən 10,8 kilometrdən artıq məsafədə əsaslı və cari təmir işləri aparılıb. Bununla yanaşı, 21 ədəd transformator məntəqəsi təmir edilərək istifadəçilərin ixtiyarına verilib. Hazırda elektrik şəbəkəsi normal iş qrafikində fəaliyyət göstərir.
Sozügedən EŞ-dən əldə edilən məlumata görə, cari ilin may ayında müəssisənin xidməti ərazisində 53 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 306,5 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 18,3 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat dövründə həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 5 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 85-dən çox istehlakçının qayda pozması faktı aşkar edilərək 431,4 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 25,9 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir. Qalıq məbləğin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Sonda onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, digər enerji obyektlərində olduğu kimi, burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzində saxlanılır. Belə ki, hazırki iqlim şəraitini nəzərə alaraq və yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə TM və KTM-lərin ərazisi quru otlardan təmizlənmiş, yanğınsöndürmə postları yoxlanılmış və komplektləşdirilmişdir. Eyni zamanda yağ tutumlu avadanlıqların alt hissəsindəki yağ çınqıllar təmiz çınqıllarla əvəz edilmişdir.

REPAIR WORK WAS IMPLEMENTED AT “GAKH”
Lets` noted that, energy supply of distribution networks of the region is supplied with 14 TL by 10 kV, 426 in and out balance, different powered transformer points and complete transformer points.
According to the infomation given by the enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, lots of repair work were carried out at Gakh EN belonging to Shaki REN balance in order to much more increase of quality indicators and decrease of technical losses.
As the source informed, repair – restoration work were implemented at Goraghan, Gulluk, Ilisu, Elevator and the III Sheher TL by 10 kVduring last three months. About 15 km distance was capital and maintenance repired, energy lines are in normal work rejime.
Relevant measures are carried out at TL by 0,4 kV. Under the information given by the source, more than 10,8 km distance was capital and maintenance repaired at Malakh, Gulluk, Gibchag, Enberchay, Tesmali, Marsan, Chudullu villages. Beside of it, 21 transformer points were repaired and put into operation. At present, electric network is in normal work regime.
According to the information given by mentioned EN, violations of rule of electric power of 53 consumers were discovered at the enterprise service territory in May of the current year and more than 183 00 manat use value of about 3065 00 kWh lossed electric power was restored. Some part of this sum was repaid during financial  period.
Lets` noted that, violations of rule of electric power of 85 consumers were discovered during carried out spot – checks within 5 months of the current year and about 259 00 manat use value of more than 4314 00 kWh lossed electric power was restored. Some part of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures and these type of measures were implemented in the line of repaying of the remainder sum.
It should be noted that, fire safety is also in the center of the attention as at other energy objects. So that, the territory of TP and CTP were cleaned of dry grass, fire extinguisher posts were controlled. At the same time, oil capacious equipments were also controlled.