“BALAKƏN”DƏ YÜKSƏK GÖSTƏRİCİLƏRƏ NAİL OLUNUB
Ölkənin enerji obyektlərində həyata keçirilən ənənəvi  yenidənqurma işləri  “Balakən” EŞ-dən də yan keçmədi.
Qeyd edək ki, rayonun paylayıcı şəbəkələrinin enerji təchizatı 2  ədəd 6 kV-lik, 18 ədəd  10 kV-lik EVX-ləri, 555 ədəd balansda olan və olmayan müxtəlif güclü transformator məntəqəlıəri və komplekt transformator məntəqələri vasitəsilə təmin olunur.
Müəssisədən  “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə verilən məlumata görə, dayanıqlığın daha da yaxşılaşdırılması və texniki itkilərin daha da azaldılması məqsədilə sözügedən EŞ-in balans mənsubiyyətinə daxil olan EVX-lərdə və TM-lərdə bir sıra təmir işləlri aparılıb. Son üç ay ərzində 10 kV-lik “Sənaye”, “Konserv”, “Xəstəxana”, “Dəmiryol”, “Qazbinə”, “Xanlar”, “Qabaqçöl”, “Ferma”, “Qazma”, “Tülü”, “M.Qaray”,  “Şəhər” və 6 kV-lik “Katex”, “İtitala” hava elektrik verilişi xətlərində təmir-bərpa işləri aparılıb. Burada təxminən 7 kilometrə yaxın məsafədə əsaslı və cari təmir işləri görülüb, elektrik xətləri normal iş rejiminə gətirilərək istehlakçıların istifadəsinə verilib.
Müvafiq  işlər 0,4 kV-lik EVX-lər üzrə də aparılıb. Müəssisədən verilən  məlumatda bildirilir ki, Sarıbulaq, Yenişərif, Qaysa, Xalatala, Şərif, Qazma, Hənifə, Qazbinə, İtitala, Püstətala kəndlərində təxminən 4 kilometr məsafədə əsaslı və cari təmir işləlri aparılıb. Bununla yanaşı, 22 ədəd transformator məntəqəsi təmir edilərək istifadəçilərin ixtiyarına verilib. Hazırda elektrik şəbəkəsi dispetçer qrafikinə uyğun qaydada,  normal iş rejimində fəaliyyət göstərir.
Qeyd edək ki, burada cari ilin may ayında keçirilmiş reydlər zamanı 24 qayda pozuntusu aşkar edilərək 43,6 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 2,6 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 58 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin 5 ayı ərzində isə 100-dən artıq qayda pozuntusu aşkar edilmiş, 311,6 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 18,6 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.  Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 29 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan məbləğin ödənilməsi üçün müvafiq tədbirlər görülür.

HIGH INDICATORS WERE ACHIEVED AT “BALAKAN”
Traditional reconstruction work carried out at the state energy object was also implemented at “Balakan” EN.
Lets` noted that, energy supply of the region is carried out with 2 TL by 6 kV, 18 ones by 10 kV, 555 in and out balance different powered transformer points and complete transformer points.
According to the information given by the enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, lots of repair work were implemented at TL and TP belonging to mentioned EN in order to improve stability and decrease of technical losses. Repair – restoration work was implemented at Senaye, Konserv, Khestekhana, Demiryol, Gazbine, Khanlar, Gabagchol, Ferma, Gazma, Tulu, M.Garay, Sheher TL by 10 kV and Katekh, Ititala TL by 6 kV. About 7 km distance was capital and maintenance repaired, TL was normalized and put into operation.
Relevant measures were implemented at TL by 0,4 kV. Under the information given by the enterprise, 4 km distance was capital and maintenance repaired at Saribulag, Yenisherif, Gaysa, Khalatala, Sherif, Gazma, Henife, Gazbine, Ititala, Pestetela villages. Beside it, 22 transformer points were repaired and put into operation. At present, electric network is operated under the dispatch graphic.
Lets` noted that, 24 violaions of rule of electric power was discovered during carried out spot – checks in May of the current year and more than 26 00 manat use value of more than 436 00 kWh lossed electric power was restored. About 58 % of this sum was repaid during financial period.
It should be noted that, more than 100 infringements were discovered during 5 months of the current year and more than 186 00 manat use value of about 3116 00 kWh lossed electric power was restored during 5 months of the current year. More than 29 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measres and these type of measures were implemented in the line of repaying of the remainder sum.
As the source informed, there are still observed use of electric power by the edge line and most of them belongs to private consumer group.