“YEVLAX EŞ”: TƏDBİRLƏR PLANI İCRA EDİLİR
“Paylayıcı elektrik şəbəkəsi sisteminin dayanıqlığının daha da möhkəmləndirilməsi və istehlakçıların keyfiyyətli şəkildə elektrik enerjisi ilə təchiz edilməsi istiqamətində ayrı-ayrı şəbəkələrdə, o cümlədən “Yevlax Elektrik Şəbəkəsi”ndə də geniş tərkibli tədbirlər planı hazırlanıb həyata keçirilmiş və bu işlər durmadan davam etdirilir”, - deyən sözügedən müəssisənin məsul işçisi yenidənqurma və təmir-bərpa işləri barəsində “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə məlumat verdi və bildirdi ki, rayonun elektrik enerjisi təchizatı 500 kilometrə yaxın 10 kV-lik, 816 ədəd balans və qeyri balans transformatorlar vasitəsilə həyata keçirilir.
Mənbənin bildirdiyinə görə, cari ilin son üç ayı ərzində 10 KV-lik II “Şəhər”, “Cırdaxan” və digər hava xətlərində həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri çərçivəsində 3 kilometrdən artıq xətt təmir edilmiş, 5 ədəd dayaq yenisi ilə əvəzlənmiş və bir ədəd KRN-10 tipli yeni ayrıcı quraşdırılmışdır. 0,4 kV-lik xətlərin sözügedən dövrdə 2,8 kilometrində təmir işləri aparılmış və 3 ədəd dayaq dəyişdirilmişdir.
Qeyd edək ki, hesabat dövründə TM-lərin 10-da müxtəlif təyinatlı təmir işləri işləri həyata keçirilmiş, eyni zamanda bir transformator əsaslı təmir edilərək istehlakçıların xidmətinə verilmişdir. Bundan əlavə, 280 kilometrə yaxın müxtəlif gərginlikli elektrik verilişi xətləri çəkilmiş, 2400-dən artıq dayaq quraşdırılmış,150 ədəd transformator, 270-dən artıq transformator məntəqəsi təmir edilmiş və digər müvafiq işləri aparılmışdır.
“Növbəti aylarda da bu işlər davam etdiriləcəkdir. Sayğac uçot komplektinə nəzarətin gücləndirilməsi, istehlakçıların elektrik enerjisindən təyinatı üzrə istifadə etmələri, onlar arasında aparılan maarifləndirmə və təbliğat işinə baxmayaraq, hələ də bu və ya digər şəkildə sayğac sxeminə mudaxilə halları var. Məqsədimiz bu pozuntu faktlarını vaxtında aşkar edərək onların qarşısını almaq, itkiləri minium səviyyədə saxlamaqdır”, - deyən mənbə aşkar edilmiş qayda pozuntuları barəsində də məlumat verdi və bildirdi ki, cari iln may ayında 20 istehlakçının (bunun 14-ü məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək 95,1 min kilovatsaata yaxın (bunun 58,1 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 5,7 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 29 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin ötən 5 ayı ərzində burada 200-dən artıq (bunun 180-dən çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) qayda pozuntusu aşkar edilərək 1 milyon 597,7 min kilovatsaatdan artıq (bunun 854,2 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 95,9 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 77 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalıq hissənin ödənilməsi istiqamətində tədbirlər görülür.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, qeydə alınmış qayda pozuntularında dövlət möhürlərinin zədələnməsi, sayğacdan kənar xətt vasitəsilə elektrik enerjisindən istifadə halı üstünlük təşkil etmişdir.

“YEVLAKH EN": MEASURES PLAN IS EXECUTED
Large scaled measures plan was carried out and systematically continued in the line of strengthening of stability of distribution electric network system and supplying of consumers with quality electric power at different networks, by the way at “Yevlakh Electric Network”. According to the information given to the Press – release of “Azerenergy” JSC, energy supply of the region is supported with about 500 km line by 10 kV, 816 balance and non balance transformers.
As the source informed, more than 3 km line was repaired, 5 stands were substituted with new ones and one CRN – 10 type new disconnector was constructed in the line of carried out different setting repair work at the II “Sheher”, “Jirdakhan” lines by 10 kV and at other lines. About 2,8 km part of the line by 0,4 kV was repaired and 3 stands were changed during mentioned period.
Lets` noted that, different setting repair work were operated at 10 TP during financial period, at the same time, one transformer was capital repaired and put into operation. In additional, about 280 km different tensioned TL was installed, more than 2400 stands were constructed, 150 transformers, more than 270 transformer points were repaired and other relevant measures were implemented.
“These measures will be continued during next months. In spite of, strengthening of supervision to meter account complete, using of energy under definition, carrying out of enlighten and propaganda work among them, there are still observed interferes to meter complete. Main goal is to prevent these type of indispositions in time and save losses in minimum” – noted source is also give information about violations of rule. Violations of rule of electric power of 20 consumers (14 of them belongs to private consumer group) were discovered and more than 57 00 manat use value of about 951 00 kWh (about 581 00 kWh belongs to private consumer group) lossed electric power was restored. About 29 % of this sum was repaid during financial period.
Lets` noted that, more than 200 violations of rule (more than 180 of them belongs to private consumer group) were discovered during last 5 months of the current year and about 959 00 manat use value of more than 1 million 5977 00 kWh (more than 8542 00 kWh belongs to private consumer group) lossed electric power was restored. More than 77 % of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures are operated in the line of repaying of the remainder sum.