TƏDBİRLƏR ARDICILLIQLA İCRA OLUNUR
“Rayonun elektrik enerjisi təchizatı 100-dən artıq 10 və 6 kV-lik elektrik verilişi xətti (EVX), ümumi gücü 257,8 MVA-dan çox olan sayı 875 olan TM və KTM vasitəsilə həyata keçirilir. Digər elektrik şəbəkələrində (EŞ) olduğu kimi, “Salyan” EŞ-də də  istismar səviyyəsinin daha da yaxşılaşdırılması istiqamətində əhəmiyyətli addımlar atılmaqdadır. Gələcəkdə də istehlakçıları daha keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təchiz edilməsi və texniki-iqtisadi göstəricilərin səviyyəsinin yüksəldilməsi üçün nəzərdə tutulan tədbirlər ardıcıllıqla icra olunacaqdır. Həmişə olduğu kimi, cari ilin son üç ayında da müəssisəmizin xidməti ərazilərində təmir-bərpa işləri vaxtlı-vaxtında həyata keçirilir”,- deyən sözügedən müəssisənin məsul işçisinin  “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə verdiyi məlumata görə,  həmin bu dövrdə EVX-lərin 2,2 kilometrdən artıq hissəsində təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda 7 ədəd TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmış və eyni sayda ümumi gücü 0,7 MVA-ya yaxın olan transformatorlar da təmir edilərək təkrar şəbəkəyə qoşulmuşdur.
“Bütün bunlarla yanaşı elektrik enerjisindən istifadə zamanı qaydaların pozulmasının qarşısının alınması üçün xeyli işlər görülmüş və bu istiqamətdə tədbirlər davam etdirilir”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin may ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 50 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 202,1 min  kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 12,3 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğlə yanaşı ötən aylardan aktlara görə yaranmiş debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, burada cari ilin 5 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 330-dan çox istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlar tərtib edilmişdir. Aktlar üzrə hesabat aparılaraq 2 milyon 253,9 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 135,2 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həmin bu məbləğin 68 faizdən çox hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

MEASURES ARE SYSTEMATICALLY EXECUTED
Energy supply of the country is implemented with more than 100 TL by 10 and 6 kV, more than 875 TP and CTP total power by 257,8 MVA. Important steps are taken in the line of improving of commission level at “Salyan” EN as at other electric networks (EN). Relevant measures are executed in order to supply the consumers with quality and stabile electric power and increase of level of technical – economical indicators. Repair – restoration work is implemented in time at the enterprise service territory during last three months of the current year – given informstion of responsible workers of the enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, are also stressed that, more than 2,2 km distance of TL were repaired. At the same time, different setting repair work were carried out at 7 TP and transformers by 0,7 MVA were also repaired and put into operation.
Relevant measures are operated in the line of preventing of illegal use of electric power and these type of measures are continued. Damages were observed at the meters of 50 consumers in May of the currrent year. Discovered violations of rule were relevantly acted and more than 123 00 manat use value of about 2021 00 kWh lossed electric power was restored. Beside this sum, some part of the debtor debts of last months were also repaired.
Lets` noted that, violations of rule of electric power of 330 consumers were discovered during carried out spot – checks within 5 months of the current year. More than 1352 00 manat use value of about 2 million 2539 00 kWh lossed electric power was restored. More than 68 % of this sum was repaid.
By the way, there are still observed use of electric power by the edge line. Most of them belongs to private consumer group.