“Qazax Elektrik Şəbəkəsi”nin kollektivi cari ilin ötən aylarında elektrik enerjisinin dayanıqlığının daha da artırılması, istismar keyfiyyətinin yüksəldilməsi üçün bir sıra tədbirlər həyata keçirib və proses bu gün də davam etdirilir.
Müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə,  şəbəkənin balansında olan 10, 6 və 0,4 kV-lik elektrik verilişi xəttinin 2 kilometrə yaxın hissəsi əsaslı təmirdən çıxarılıb. Bununla yanaşı, 5 kilometrə yaxın 6-10 kV-lik, 8 kilometrdən çox  0,4 kV-lik elektrik verilişi xətlərinin cari təmiri başa çatıb.
“Rayon böyüyür, yeni-yeni mənzillər inşa olunur”, - deyən mənbə onu da vurğuladı ki, sakinlərin müraciətlərinə əsasən cari ilin beş ayı ərzində 113 abonentin ünvanına birfazlı yeni sayğac quraşdırılıb. Eyni zamanda 38 dayaq yenisi ilə əvəz edilib. Şəbəkədən bildirildiyinə görə, tərtib olunmuş plan-qrafikə əsasən rayonun ən problemli ərazilərindəki elektrik təsərrüfatının cari və əsaslı təmiri ön plana çəkilir. Yay mövsü­münün gəlişi ilə əlaqədar şəbəkənin yarımstansiyalarına, xətt və avadanlıqlarına təkrar baxışlar keçirilir. Təmir olunmuş transformatorların sayı isə 29 ədəd təşkil edib.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, «Qazax-1» yarımstansiyasında bir ədəd vakuum açarı yenisi ilə əvəz edilib. Rayonun Kosalar, Xanlıqlar, Şıxlı, Ağköynək, Çaylı kəndlərini elektrik enerjisi ilə qidalandıran xətt və avadanlıqlarda xeyli yenilənmə işləri görülüb. 9 ədəd yeni ayırıcı quraşdırılıb.
Uzunluğu 18 kilometr olan  «Qazax-2» hava xəttinin dörd budaqlanmasının ikisində texniki istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi məqsədilə 2 ədəd RLND tipli xətt ayırıcısı quraşdırılıb.  Texniki itkilərin azaldılması məqsədilə 400 kV-lik transformator sxemdən çıxarılıb, onun üzərində olan abonentlərin xətti daha güclü, lakin az yüklənmiş 630 kV-lik transformatorun üzərinə keçirilib.
Sonda onu da qeyd edək ki, “Qazax Elektrik Şəbəkəsi”nin balansında olan 18 yarımstansiyada qrafik üzrə təmir işləri görülür. «Göyəzən», «Xramçay», «Daş Salahlı», «Qazax-1» yarımstansiyalarında növbəlik əsasında cari və əsaslı təmir işləri həyata keçirilir.

Lots of measures were implemented and presently continued in the line of increasing of stability of electric energy and exploitation quality at “Gazakh Electric Network” during last months of the current year.
According to the information given by the enterprise to the Press –release of “Azerenergy” JSC, about 2 km part of TL by 10, 6 and 0,4 kV belonging to balance were capital repaired. Beside it, capital repair work of TL in 5 km by 6-10 kV, in 8 km by 0,4 kV were maintenance repair.
The region is growing and new apartments are constructed – stressing source is also informed about construction of one fazed meter for 113 subscribers. At the same time, 38 stands were substituted with new ones. As the network informed, capital and maintenance repair work of problematic territories is in the first rage. Number of repaired transformers is 29.
Lets` noted stressing to the source, 1 vacuum breaker was substituted with new one
at Gazakh – 1 s/s. lots of renewing work was carried out at Kosalar, Khanliglar, Shikhli, Aghkoynek, Chayli villages. Nine new disconnectors were also constructed.
Two RLND type disoconnectors were constructed in order to increase technical commissioned level at Gazakh – 2 OHL in 18 km length. Transformer by 400 kV were taken out of service in order to decrease losses and was substituted with less loaded one by 630 kV.
It should be noted at the end that, repair work is implemented under the graphic at 18 s/s belonging to Gazakh Electric Network balance. Capital and maintenance repair work were implemented at Goyezen, Khramchay, Dash Salahli, Gazakh – s/