ABŞERON REŞ: TƏMİR İŞLƏRİ VAXTINDA YERİNƏ YETİRİLİB
Ölkəmizin enerji sistemində həyata keçirilən məqsədyönlü tədbirlər, yeni texnologiyaların tətbiqi ilə aparılan quruculuq işləri istehlakçıların dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təminatını daha da yaxşılaşdırmağa imkan verir. Texniki-iqtisadi göstəricilərin səviyyəsinin yüksəldilməsini, o cümlədən elektrik enerjisinin dayanıqlı ötürülməsini təmin etmək üçün nəzərdə tutulan texniki tədbirlər cari ilin son dörd ayında da davam etdirilmişdir. Bütün elektrik energetika müəssisələrində olduğu kimi “Abşeron Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin (REŞ) əmək kollektivi də qarşıya qoyulmuş vəzifələri vaxtında və layiqincə yerinə yetirmək üçün səylə çalışır.
Müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata əsasən yendən qurma işləri müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan hava elektrik verilişi xətlərindən (HEVX) də yan ötməmişdir. Belə ki, 330 kV-lik I Abşeron HX-də sürüşmə ilə əlaqədar 7 dayaq arasında yenidənqurma işləri başa çatdırılmışdır. Hazırda 500 kV-lik II Abşeron HX-də analoyi işlər davam etdirilir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, “Səngəçal ES” – 220 kV-lik “Müşviq” yarımstransiyası arasında 110 kV-lik 2 dövrəli HX-nin tikintisi işləri davam etdirilir. Eyni zamanda “Şimal ES” – 220 kV-lik “Hövsan” yarımstransiyası arasında 2 dövrəli HX-nin tikintisi işləri də aparılır. Sonda onu da qeyd edək ki, layihə əsasında 220 kV-lik Ağsu, Qəbələ HX-nin yenidənqurulması işləri də davam etdirilir.
Mənbənin verdiyi məlumata əsasən, sadalanan tədbirlərin yerinə yetirilməsi, enerji təsərrüfatlarının daha da dayanıqlı fəaliyyətinə zəmanət verən əsas amillərdəndir. Bunu nəzərə alaraq şəbəkədən yenidənqurma işlərinin davam etdirilməsinin gündəlikdə duran əsas tapşırıqlardan biri olduğu bildirildi.

ABSHERON REN: REPAIR WORK WAS IMPLEMENTED IN TIME
Carried out purposeful measures make opportunity for applying of new technology and supplying of the consumers with quality and stabile electric power. Intended technical measures in the line of transmission of stabile electric power and increasing of technical – economical indicators are continued during last four months of the current year. The collective of “Absheron Regional Electric Network” (REN) are assiduously try to carry out the orders in time and properly as at all electric energy enterprises.
According to the information given by the enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, reconstruction work was also implemented at TL belonging to the enterprise balance. So that, reconstruction work were operated between 7 stands at the I “Absheron” TL by 330 kV in accordance to landslide. At present, analogical measures are continued at the II “Absheron” TL by 500 kV.
Under other information given by the source, installation of 2 circuit TL by 110 kV between “Sengachal” PP – “Mushvig” s/s by 220 kV is continued. At the same time, installation of 2 circuit TL between “Shimal” PP – “Hovsan” s/s by 220 kV is also implemented. Lets` noted at the end that, reconstruction of “Aghsu”, “Gabala” TL by 220 kV is continued.
According to the information given by the source, carrying out of enumerated measures is the main factor in the line of to much more improve of energy economy.
Preliminary measures were implemented taking into account of negative sides of available climate condition. For example, relevant swimming pools were watered, foam created things were packed at the vats. In additional, oil leakages at oil capacious equipments are prevented, against fire measures are operated. Special trainings were carried out for preparation of the staff.
At present analogical measures are carried out for operation of s/s, TL without accidents and in stabile way.