İstehlakçıların dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi, itkilərin azaldılması məqsədilə yarımstansiyalarda, ötürücü qurğularda əsaslı və cari təmir işlərinin yerinə yetirilməsi, energetklərin ən mühüm vəzifələrindən biridir. Digər enerji obyektlərində olduğu kimi “Gəncə Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin (REŞ) də xidməti ərazilərində bu istiqamətdə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. Ən əsası isə respublika enerjisistemi üçün strateji əhəmiyyətə malik bu sistemtəşkiledici şəbəkə xüsusi diqqət mərkəzindədir.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, sözügedən REŞ-in balans mənsubiyyətinə aid olan yüksək gərginlikli elektrik verilişi hava xətlərində (EVHX) cari ilin son üç ayı ərzində metal dayaqlarda qaynaqdan qopmuş hissələr qaynaq olunaraq bərpa edilmiş, müxtəlif markalı naqil və izolyator yenisi ilə əvəz edilmişdir. Bununla yanaşı, həmin bu dövr ərzində hava xətlərinin trassası ağaclardan təmizlənmiş və işlər mütəmadi olaraq davam etdirilir.
Digər təmir işlərindən danışan mənbə onu da bildirdi ki, sözügedən dövrdə 330 kV-lik “Ağstafa” yarımstansiyasında 2 saylı gücü 125 MVA olan avtotransformatorun və 110 kV-lik “Poylu” hava xəttinin 1-ci və 2-ci şin sistemində şin ayrıcıları yenisi ilə əvəz edilmişdir. Eyni zamanda sözügedən dövrdə hər birinin gücü 125 MVA olan 1 və 2 saylı avtotransformatorların 330, 110 və 10 kV-lik şin körpülərinə yeni müasir tipli boşaldıcılar quraşdırılmışdır.
Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə 110 kV-lik “Gəncə-2” yarımstansiyasında müxtəlif gücdə transformatorlar və onların avadanlıqları təmir edilmişdir. Paralel olaraq bu yarımstansiyaların digər elektrik avadanlıqlarında da müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Belə ki, 110 kV-lik 1-ci və 2-ci şin sistemi montaj edilmiş, kabel kanalları quraşdırılmış, 5 kilometrə yaxın kabel çəkilmişdir. Eyni zamanda 110 kV-lik 1-ci və 2-ci “Şəmkir” və eyni saylı “Alabaşlı2 hava xətlərinin yuvalarında altı metal konstruksiya quraşdırılmışdır. Bütün bunlarla yanaşı sözügedən hava xətlərinin yuvalarında eleqaz açarları və cərəyan transformatorları da quraşdırılmışdır.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, digər müəssisələrdə olduğu kimi burada da yanğın təhlükəsizliyi tədbirləri daim diqqət mərkəzindədir. Belə ki, mövcud hava şəraiti ilə əlaqədar olaraq sistemtəşkiledici 110-500 kV-lik yarımstansiya və EVX-lərə növbədənkənar baxışlar keçirilir, ərazidən quru otlar təmizlənmiş, yarımstansiyaların bütün yağ tutumlu elektrik avadanlıqlarında yağın səviyyəsi yoxlanılmış və normal səviyyəyə gətirilmişdir.

In order to ensure a stable and reliable power supply to consumers, in order to reduce losses, substations, transmission equipment for maintenance and repair work, is one of the most important tasks energetklərin. Other energy facilities "Ganja Regional Electric Network" (REN) in the field of service activities are carried out in this direction. But most importantly, this system, a network of strategic importance for energy system in the spotlight.
According to the information given by the source to the Press – release of "Azerenergy" JSC  the press service of the company that owned the high-voltage lines REN (EVHX) in the last three months of the year, broken parts, weld and install metal poles source Different brands of wires and insulators were replaced. In addition, during this period, which follows the line of trees, cleaned and continues on a regular basis.
Speaking at the source told him that the work of another 330 kV substation "Agstafa" number 2 autotransformer 125 MVA and 110 kV TL 1 and 2 disconnectors tires with a new bus system has been replaced. At the same time, each with a 125 MVA transformer number 1 and 2, 330, 110 and 10 kV relaxants tires installed new contemporary bridges.
Please note that the above-mentioned period, 110 kV "Ganja-2" of various power transformers and substation equipment was repaired. In parallel, substations and other electrical equipment in different types of repair work carried out. Thus, the system 110 kV in the 1st and 2nd tire mounted integrated into cable ducts, 5 km cable has been installed. At the same time, 1 kV and 110 2nd "Shemkir" and "six slots Alabaslı2 line established metal structure. Along with all routes, circuit breakers, and current transformers mounted on slots.
It should be noted that the other institutions, as well as fire safety in the spotlight. Thus, relative to the current weather system substations 110-500 kV power lines are the stunning views, the area was cleared of dry grass, check the oil level and oil capacious electrical equipment has been brought down to normal levels.