“AĞDAM EŞ”: REYDLƏR KEÇİRİLİR
İstehlakçıların “Elektrik enerjisindən istifadə qaydaları”na riayət etmələrinin yoxlanılması istiqamətində keçirilən reydlər zamanı sayğacın üst və ya alt qapaqlarına müvafiq dövlət qurumları tərəfindən vurulmuş möhürlərin pozulması, baxış şüşələrinin sındırılması və digər pozuntu hallarına rast gəlinir. Digər elektrik şəbəkələrində (EŞ) olduğu kimi, “Ağdam” EŞ-in əməkdaşları tərəfindən də belə halların qarşısı vaxtında alınır və həmin istehlakçılar barəsində müvafiq tədbirlər görülür.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə sözügedən müəssisədən daxil olan məlumata görə, burada 2012-ci ilin aprel ayında keçirilmiş reydlər zamanı 165 istehlakçının (bunun 110-dan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılarına aiddir) elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək 1 milyon 887,3 min kilovatsaata yaxın (bunun 624,8 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılarına aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 113,2 min manartdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 21 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 4 ayı ərzində isə müəssisə üzrə 352 qayda pozuntusu (bunun 263-ü məişət abonenti (əhali) istehlakçılarına aiddir) aşkar edilərək 2 milyon 904,1 min kilovatsaata yaxın (bunun 1 milyon 149,2 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılarına aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həmin bu məbləğin 37 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Qayda pozuntularının təsnifatı barədə əldə etdiyimiz məlumata istinadən bildirək ki, elektrik enerjisindən yenə də kənar xətt vasitəsilə istifadə edilməsi halı üstünlük təşkil etmişdir.
“İstehlakçıların elektrik enerjisinə olan tələbatını tam və keyfiyyətli şəkildə ödəmək məqsədilə Ağdam elektrik şəbəkəsində də mühüm addımlar atılır. Bu da istehlakçılara göstərilən xidmətin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə və digər texniki iqtisadi göstəricilərdə yüksək nəticələrin əldə olunmasına gətirib çıxarır”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, şəbəkənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10 kV-lik xətlərin uzunluğu 424 kilometrə yaxın, balansda olan və olmayan transformatorların sayı isə 1290-dan artıqdır.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin son üç ayı ərzində 10 kV-lik EVX-lərdə həyata keçirilmiş təmir işləri zamanı 2,8 kilometr uzunluğunda xətt çəkilmiş, 3,9 kilometr xətt təmir edilmiş, 15 ədəd traves quraşdırılmış və 16 ədəd dayaq dəyişdirilmişdir. Eyni zamanda 0,4 kV-lik xətlərin 2,4 kilometrə yaxın hissəsi dəyişdirilmiş, 2,7 kilometrdən artıq xətt isə təmir edilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı həmin bu dövrdə 18 ədəd TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş, 3 ədəd transformator isə təmir edilərək təkrar şəbəkəyə qoşulmuşdur.
Yeri gəlmişkən, rayonun enerji təchizatının daha da dayanıqlı təmin edilməsi istiqamətində görülən işlər davam etdirilir. Hazırki iqlim şəraitini nəzərə alaraq və yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə TM və KTM-lərin ərazisi quru otlarından təmizlənmiş, yanğınsöndürmə postları yoxlanılmış və komplektləşdirilmişdir. Eyni zamanda yağ tutumlu avadanlıqların alt hissəsindəki yağ çınqıllar yeni təmiz çınqıllarla əvəz edilmişdir.

Damaging of the state seals on up and down covers, breaking of view glasses and other indispositions were observed during carried out spot – check in the line checking of use of electric power by the consumers. These type of situations are prevented in time by the collaborators of “Aghdam EN” as at other electric networks (EN) and relevant measures are implemented against these consumers.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of electric power of 165 consumers (110 of them belongs to private consumer group) were discovered in April of the current year and more than 113200 manat use value of about 1 million 8873 00 kWh (about 6248 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. More than 21 % of this sum was repaid during financial period.
Lets` noted that, 352 infringements were observed (263 of them belongs to private consumer group) at the enterprise during 4 months of the current year and use value of about 2 million 9041 00 kWh (about 1 million 1492 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. About 37 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures and corresponding measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
Under the information given by the source, there are still observed use of electric power by the edge line.
Relevantly notification were sent to the consumers who has remainder debtor debt and measures in the line of legislation was carried out.
Important steps were taken in order to supply the consumer of “Aghdam” electric network with quality and totally. And it makes opportunity for increasing of service quality for the consumers and achieving of high results in technical economical indicators. Length of the lines by 10 kV was about 42 km and the quantity of the transformers are more than 1290.
Lets` noted that, 2,8 km line was installed, 3,9 km line was repaired, 15 traverse were constructed and 16 ones were changed. At the same time, about 2,4 km distance of the lines by 0,4 kV was changed and 2,7 km line was repaired. Beside all of them, different setting repair work were implement at 18 TP, 3 transformers were repaired and connected to the network.
By the way, carried out work in the line of supplying of the region with stabile electric power is continued. The territory of TP and CTP were cleaned of dry grass in order to supply fire safety and taking into account of present climate condition. At the same time, oil gravels under oil capacious equipments were substituted with new ones.