Masallı energetikləri və enerji təchizatçıları öhdələrinə düşən vəzifəni layiqincə yerinə yetirməyə çalışırlar. Cari ilin son üç ayında rayonda enerjinin istehlakçılara çatdırılmasında və dəyərinin ödənilməsində uğurlu addımlar atılıb. İstismar səviyyəsinin yüksəldilməsi  enerji haqlarının ödənişində müsbət dəyişiklik yaradıb.
“Masallı Elektrik Şəbəkəsindən“ (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, bu istiqamətdə atılan addımlar sırasına yenidənqurma tədbirləri ilə əlaqədar smartkart tipli sayğacların quraşdırılması məqsədilə 3,3 kilometrdən artıq koaksal kabel çəkilmiş və 0,4 kV-lik xətlərin 12,7 kilometrə yaxını SİP tipli kabellə əvəzlənmiş və 3 kilometr xətt isə əsaslı təmir edilmişdir. Eyni zamanda müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10 kV-lik xətlərin 3,8 kilometrdən artıq hissəsi yenidən qurulmuş, 2,8 kilometri isə əsaslı təmir olunmuşdur.
Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan tansformator məntəqələrinin (TM) 19-da yenidənqurma işləri aparılmış, 24 ədədi  əsaslı təmir olunmuş və bir ədəd transformator təmir edilərək istehlakçıların istifadəsinə verilmişdir.
Yeri gəlmişkən, rayonun paylayıcı şəbəkələrinin enerji təchizatı 55 ədəd 10 kV-lik EVX və ümumi gücü 182,5 MVA-ya yaxın olan 1123 ədəd TM və KTM vasitəsilə hyata keçirilir.
Şəbəkə rayonundan o da bildirilir ki, havanın istiləşməsi energetiklərin həyata keçirəcəkləri işin həcmini artırıb. Belə ki, yaz mövsümündə müxtəlif gücə malik xətlərin trassası yaşıl kütlədən təmizlənir.
Digər yenidənqurma və təmir işləri barəsində məlumat verən mənbə onu da bildirir ki, bütün bunlar həm də elektrik enerjisindən qanunsuz istifadənin qarşısının alınmasına xidmət edir.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, cari ilin aprel ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 34 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 128,3 min  kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 7,7 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat ayında həmin bu məbləğin 46 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin 4 ayı ərzində isə burada 210 qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək akt tərtib olunmuşdur. Nəticədə 774,2 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 46,4 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Bu məbləğin də 30 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

Power engineering specialists and energy suppliers of Masalli  are assiduously try to handle their work in high level.  Successful steps were taken in order to transmission energy to the consumers and repaying of their cost at the region during last three months of the current year.
According to the information given by Masalli Electric Network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, more than 3,3 km coaxial cable was installed and about 12,7 km cable by 0,4 kV was substituted with SIL type one, 3 km line was capital repaired in order to construction of smart – card type meters in accordance to carried out reconstruction work. At the same time, more than 3,8 km part of the lines by 10 kV was reconstructed, 2,8 km line was capital repaired.
Lets` noted that, reconstruction work was carried out at 19 transformer points belonging to the balance, 24 of them were capital repaired and 1 transformer was repaired and put into operation during mentioned period.
By the way, energy supply of the region is implemented with 55 TL by  and 1123 TP, CTP total power by 182,5 MVA.
As the information given by the network region, getting warmer of weather makes opportunity for rising of work productivity of the consumers. So that, the trace of different powered lines were cleaned of green mass on spring.
Under the information given about other reconstruction and repair work, all of these measures are serviced in preventing of illegal use of electric power.
As  the source informed, violations of rule of electric power of  34 consumers were discovered at the enterprise in April of the current year. Discovered infringements were acted and about 77 00 manat use value of more than 1283 00 kWh loosed electric power was restored. About 46 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures.
It should be noted that, 210 infringements were observed and the statements were drawn up against them during 4 months of the current year. As a result of it, more than 464 00 manat use value of about 7742 00 kWh loosed electric power restored. About 30 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures and corresponding measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.