MƏQSƏDYÖNLÜ TƏDBİRLƏR BƏHRƏ VERİR
Ərazidə baş verən sürüşmə elektrik enerjisi təsərrüfatına da ciddi zərər vurub. Lakin əməkdaşlarımız tərəfindən həyata keçirilən operativ tədbirlər nəticəsində qəzalı vəziyyət qısa zamanda aradan qaldırılıb. Sürüşmə zonasında 10 və 0,4 kV-lik şəbəkədə 3 dayaq yenisi ilə əvəz edilib, 25 əyilmiş dayaq düzəldilib və yaxud yeri dəyişdirilib. Hazırda sürüşmə zonasında vəziyyət sabitləşib. Bununla belə, şəbəkənin əməkdaşları tərəfindən bütün elektrik verilişi xətlərinə mütəmadi olaraq baxış keçirilir.
Şamaxı Elektrik Şəbəkəsindən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin birinci rübündə rayonun elektrik təsərrüfatında xeyli iş görülüb. Elektrik enerjisi ilə təminatda dayanıqlığın təmin edilməsi məqsədi ilə yarımstansiyalarda əsaslı və cari təmir işləri aparılıb. Belə ki, 35 kV-lik “Çarhan”, “Meysəli” və “Hacıqədirli” yarımstansiyaların hər birində ayırıcılar yağ açarları ilə əvəz olunb. Eyni gərginlikli «Pirqulu» yarımstansiyasında isə əsaslı yenidənqurma işləri həyata keçirilib. Burada 35 kV-lik yeni qapalı-paylayıcı qurğu inşa edilərək istismara verilib, həmçinin bir ədəd 1,6 MVA gücündə ikinci transformator quraşdırılıb. Yarımstansiyanın 10 kV-lik qapalı-paylayıcı qurğusı da genişləndirilərək əsaslı təmir olunub, köhnəlmiş yağ açarları yeni eleqaz açarları ilə əvəz olunub. «Pirqulu» yarımstansiyasında yenidənqurma işləri hazırda davam etdirilir.
Qeyd edək ki, sözügedən dövr ərzində elektrik verilişi xətlərində də təmir işləri aparılıb: 10 kV-lik xətlərdə 48 dayaq, 3,9 kilometr naqil, 0,4 kV-lik xətlərdə isə 18 dayaq, 900 metr naqil dəyişdirilib. Bundan başqa, 9 ədəd transformator təmir olunub.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, yaz fəsli ilə əlaqədər şəbəkədə bir sıra qabaqlayıcı tədbirlər də yerinə yetirilib. Sel daşqınları ilə əlaqədar bütün çay yataqlarının ərazilərindən keçən xətlərin dayaqları yoxlanılıb və təhlükə yarada biləcək dayaqların dibi bərkidilib.

Landslide process at the territory was seriously damaged electric energy economy. But, accident was eliminated in short time, as a result of carried out operative measures by the collaborators. Three stands were substituted with new ones, 25 bended stands were made or their place was changed at the network by 10 and 0,4 kV. Beside it, systematical control was operated at all TL by the collaborators of the network.
According to the information given by “Shamakhi Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, a lot of work was implemented at the region electric economy during the I quarter of the current year. Capital and maintenance repair work were implemented in order to supply stability in electric power. So that, disconnectros were substituted with oil circuit breakers at “Charkhan”,  “Meyseli” and “Hajigabul” s/s by 35 kV. Capital reconstruction work was implemented at the same powered “Pirgulu” s/s. Close –distribution equipment by 35 kV was constructed and put into operation there, at the same time, the second transformer by 1,6 MVA was also constructed. Close –distribution equipment by 10 kV of the s/s was enlarged and capital repaired, outdated oil circuit breakers were  substituted with new ones. Reconstruction work was also implemented at “Pirgulu” s/s.
Lets` noted that, TL were also repaired during mentioned period. 48 stands at the lines by 10 kV, 3,9 km conductor, 18 stands at the lines by 0,4 kV, 900 m cable was changed. Apart from that, 9 transformers were repaired.
It should be noted that some urgent measures were implemented at the network in accordance to spring season.