“FÜZULİ” EŞ DİQQƏT MƏRKƏZİNDƏDİR
Respublika ərazisində aparılan yenidənqurma işləri “İmişli” REŞ-in balans mənsubiyyətində fəaliyyət göstərən  “Füzuli” EŞ də  də aparılır. Qeyd edək ki,  “Füzuli” EŞ-in enerji təchizatı 45 ədəd 10-6 kV-lik elektrik verilişi xətləri (EVX) balnsda olan və olmayan 539 ədəd 10 (6)/0,4 kV-lik transformator vasitəsilə təmin edilir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, enerji təchizatında dayanıqlığın  daha da möhkəmləndirilməsi məqsədilə son üç ay  ərzində 110 kV-lik “Böyük Harami”, 35 kV-lik “Mahmudlu”, “Horadiz”və  “Böyük Bəhmənli” yarımstansiyalarının hava elektrik verilişi xətlərində təxminən 5 kilometrə yaxın məsafədə əsaslı və cari təmir işləri aparılıb. Mənbədən aldığımız məlumata görə, müvafiq tədbirlər rayonun Alxanlı, Mahmudlu, Böyük Bəhmənli, Əhmədbəyli, Yağlıvənd, Kəriçbəyli, Babı, Şükürbəyli, Araz Diağarda ,Qazaxlar kəndlərində və Horadiz şəhərində də icra edilmişdir. Qeyd edək ki, burada  0,4 EVX-lər üzrə 6 kilometrdən artıq  məsafədə əsaslı və cari təmir işləri yerinə yetirilib və enerji daşıyıcılar normal vəziyyətdə istifadəyə verilib.
Bununla yanaşı, 10/0,4 kV-lik tranformatorlar da təmir edilmişdir. Belə ki, müəssisədən verilən məlumata əsasən, son üç ay ərzində burada 37 ədəd müxtəlif güclü transformator  təmir edilərək normal iş rejiminə gətirilib.
“İstehlakçıların keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunması, gələcəkdə yarana biləcək problemlərin qarşısının alınması məqsədilə transformator məntəqələrində, elektrik verilişi xətlərində əsaslı və cari təmir işləri yerinə yetirilir. Bu da öz növbəsində sayğac sxemlərinə müdaxilə hallarının qarşısının alınmasında əhəmiyyətli rol oynayır”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin aprel ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 6 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 84,1 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 5 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 38 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin 4 ayı ərzində isə burada 24 qayda pozuntusu faktı aşkar olunmuş, tərtib edilmiş aktlar müvafiq qaydada  araşdırılaraq hesabat aparılmış və nəticədə 135,4 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 8,1 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 59 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Qayda pozuntularının təsnifatına görə, mənbəyə istinadən onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, müdaxilə olunmuş sayğaclardan keçən enerjinin bir hissəsinin qeydə alınmaması, sayğacdan kənar istifadə halları üstünlük təşkil edir.

“FUZULI” EN IS IN THE CENTER OF THE ATTENTION
Carried out reconstruction work in the republic is also implemented at Fuzuli” EN belonging to “Imishli” REN balance. Lets` noted that, energy supply of Fuzuli EN was supplied with 45 TL by 10 – 6 kV and 539 transformers by 10 (6) 0,4 kV.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, approximately about 5 km distance was capital and maintenance repaired at “Boyuk Harami” s/s by 110 kV, “Mahmudlu” by 35 kV, “Horadiz” and “Boyuk Behmenli” s/s  during last three months. Under the information given by the source, relevant measures were executed at Alkhanli, Mahmudlu, Boyuk Behmenli, Ehmedbeyli, Yaghlivend, Kerichbeyli, Babi, Shukerbeyli, Araz Diagharda, Gazakhlar villages and Horadiz city. Lets` noted that, more than 6 km distance was capital and maintenance repaired at TL by 0,4 kV.
Beside it, the transformers by 10/0,4 kV were repaired. So that, under the information given by the source, 37 different powered transformers were repaired and put into normal work regime during last three months. Capital and maintenance repair work was implemented at TL, transformer points in order to prevent of any problem in the future and supply of the consumers with quality and stabile electric power.
And it will make opportunity for preventing of interferes to meter scheme. Violations of rule of electric power of 6 consumers were discovered and more than 5 thousand use value of about 841 00 kWh loosed electric power was restored in  April of the current year. About 38 % of this sum was repaid during financial period.
It should be noted that, 24 infringements were observed during 4 months of the current year and as a result of it, more than 81 00 manat use value of more than 1354 00 kWh loosed electric power was restored. More than 59 % of this sum was repaid and relevant measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.