Respublika istehlakçılarının elektrik enerjisi ilə təmin edilməsində, o cümlədən pik gücləri baxımından ölkədə fəaliyyət göstərən su elektrik stansiyalarının (SES) rolu əvəzsizdir.  Belə obyektlərdən biri də qərb bölgəsinin enerji təchizatında, eyni zamanda pik güclərinin artırılmasında özünəməxsus payı və rolu olan « Şəmkir Su Elektrik Stansiyaları Silsiləsi»dir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerjinin İstehsalı idarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin avqust ayında müəssisə üzrə 29,1 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Qeyd edilən həcmdən 22,1 milyon kilovatsaata yaxını «Şəmkir» SES-in, 7 milyon kilovatsaatdan çoxu isə «Yenikənd» SES-in payına düşür.
Qeyd edək ki, cari ilin 8 ayı ərzində isə burada 731,6 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Bundan 508,1 milon kilovatsaatdan çoxu «Şəmkir» SES-in, 223,5 milyon kilovatsaatdan çoxu isə  «Yenikənd» SES-in payına düşür.
Nəzərdə tutulmuş təmir-bərpa işləri barədə məlumat verən  mənbə onu da qeyd etdi ki, cari ilin son üç ayı ərzində “Şəmkir” SES-də olan avadanlıqlarda, qurğularda təmir işləri və proflaktik yoxlamalar davam etdirilir.
“Yenikənd” SES-də isə sozügedən dövrdə bir hidoaqreqatda cari təmir işi aparılmış və digər avadanlıqlarda isə analoji işlər plan-qrafik üzrə yerinə yetirilmişdir. Eyni zamanda 1-ci hidroaqreqat əsaslı təmirə çıxarılmışdır.
Onu da qeyd edək ki, digər enerji obyektlərində olduğu kimi, burada da yanğın təhlükəsi olan bütün yerlər diqqətdə saxlanılır və onlar təlimata uyğun olaraq yanğına qarşı ləvazimatlarla tamamilə təmin olunmuşdur.

The power plants plays the main role in supplying of consumers with quality electric energy. One of these objects in the power supply of the western region, and increase its share of peak power and the role of "Shamkir HPS" is.
"Azerenergy" JSC the press service of the Department of energy According to the information, the company in August this year was 29.1 million kWh of electricity. Of this amount, 22.1 million kWh of "Shamkir" HPP, more than 7 million of the "Yenikend" HPP fall.
Please note that during the 8 months of the year, 731.6 million kWh of electricity was set up here. Milo more than 508.1, "Shamkir" HPP, more than 223.5 million to "Yenikend" HPP fall.
"On the other above-mentioned objects, such as energy facilities in accordance with the level of operation. At present, power plant operates in accordance with the dispatch schedule," - he said the source told him that the work to improve the efficiency of power transmission and distribution systems, operation and maintaining a stable result of targeted measures to improve the production of electrical energy and other technical best results were obtained indicators.
Repair and restoration provided source also said that in the last three months of the year, "Shamkir" HPP, the equipment installation and maintenance testing continues.
"Yenikend" HPP, while the repairs were carried out at the time, and other equipment hydro units current plan similar studies have been conducted in accordance with the schedule. At the same time removed from the first hydro repair.
It should be noted that other objects, as well as the risk of fire keep the attention, and they are fully guaranteed by the fire, according to the instructions.