İstehlakçıların keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunması, itkilərin azaldılması qarşıda duran ən mühüm vəzifələrdən biridir. Bu istiqamətdə müvafiq tədbirlər müntəzəm olaraq davam etdirilir.
Oğuz Elektrik Şəbəkəsindən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin mart ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 12 istehlakçının (bunun 11-i məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) sayğac uçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 38,1 min kilovatsaatdan artıq (bunun 34,6 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 2,3 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 71 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin I rübü ərzində isə sözügedən qayda pozuntusuna görə 46 ədəd (bunun 41-i məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) akt tərtib olunmuş, 1 milyon 890,9 min kilovatsaatdan artıq (bunun 338,5 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 7,2 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Qəbələ EŞ-dən əldə edilən məlumata görə, cari ilin mart ayında keçirilmiş reydlər zamanı 16 istehlakçının (bunun 11 ədədi məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 81,9 min kilovatsaata yaxın (bunun 41,9 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 4,9 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 23 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin I rübü ərzində müəssisə üzrə 72 istehlakçının (bunun 63 ədədi məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) sayğac uçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 323,9 min kilovatsaatdan artıq (bunun 268,6 min kilovatsdaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 19,4 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 36 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

Supplying of the consumers with quality and regular electric power, decreasing of losses is one of the main orders standing in front of us. Relevant measures are implemented in the line of it.
According to the information given by “Oghuz Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of electric power of 12 consumers (11 0f them belongs to private consumer group) were discovered at the enterprise service territory in March of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and about 23 00 manat use value of more than 381 00 kWh (more than 346 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. About 71 % of this sum was repaid during accounting period.
Lets` noted that, 46 violations of rule were discovered (41 of them belongs to private consumer group), the statements were drawn up and more than 72 00 manat use value of more than 1 million 8909 00 kWh (more than 3385 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. Some part of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures and corresponding measures were implemented in the line of repaying of the remainder sum.
Under the information given by “Gabala” EN, violations of rule of electric power of 16 consumers (11 of them belongs to private consumer group) were observed and more than 49 00 manat use value of about 819 00 kWh (about 419 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. More than 23 % of this sum was repaid during accounting period.
Lets` also noted that, the damages were observed at meter complete of 72 consumers (63 of them belongs to private consumer group) during the I quarter of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 194 00 kWh use value of more than 3239 00 kWh (more than 2686 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. About 36 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures and corresponding measures were implemented in the line of repaying of the remainder sum.