QAYDA POZULMASININ QARŞISI ALINIR
İtkilərin azaldılması qarşıda duran ən mühüm vəzifələrdən biridir. Bu istiqamətdə müntəzəm olaraq müvafiq tədbirlər davam etdirilir. Bütün Elektrik Şəbəkələrində (EŞ) olduğu kimi, “Bağlar” və “Xızı” EŞ-lərində də elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadənin qarşısının alınması istiqamətində xeyli işlər görülmüş və bu istiqamətdə tədbirlər davam etdirilir.
Bağlar EŞ-dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin mart ayında keçirilmiş reydlər zamanı 74 istehlakçının (bunun 69 ədədi məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) sayğac uçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 121,3 min kilovatsaata yaxın (bunun 93,3 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 7,3 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 15 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin I rübü ərzində isə 140-a yaxın qayda pozuntusu (bunun 128 ədədi məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) aşkar edilərək 457,2 min kilovatsaata yaxın (bunun 201,6 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 27,4 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdi. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat ayında həmin bu məbləğin 57 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Xızı EŞ-dən əldə edilən məlumata görə, müəssisənin xidməti ərazisində cari ilin mart ayında keçirilmiş reydlər zamanı 6 istehlakçının (bunun hamısı məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 8,6 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 515 manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 15 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, burada cari ilin I rübü ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 7 istehlakçının (bunun hamıcı məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) qayda pozması faktı aşkar edilərək 8,7 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 520 manat istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat ayında həmin bu məbləğin 90 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Yeri gəlmişkən, “Sumqayıt Regional Elektrik Şəbəkəsi” (REŞ) üzrə (REŞ sözügedən EŞ-lərlə yanaşı Sumqayıt, Şamaxı, Qobustan və Xırdalan EŞ-ləri əlaqələndirir.) cari ilin I rübü ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 1385-dən artıq (bunun 1279 ədədi məişət abonenti (əhali) istehlakçılarına aiddir) istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 5 milyon 85,1 min kilovatsaata yaxın (bu göstəricinin 2 milyon 525,4 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılarına aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 305,1 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 60 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir. Qalıq məbləğin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. O cümlədən, cari ilin mart ayında isə sözügedən qayda pozuntusuna görə 467 müvafiq (bunun 433-ü məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) akt tərtib olunmuş, 1 milyon 394,1 min kilovatsaatdan artıq (bunun 662,6 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 82,5 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat dövründə həmin bu məbləğin 37 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.

Decreasing of the losses is one the main order standing in front of us. Relevant measures are implemented in the line of it. A lot of measures were implemented in the line of preventing of violations of rule of electric power at Baghlar” and “Khizi” EN as at all electric networks.
According to the information given by “Baghlar” EN to the Press – release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of 74 consumers (69 of them belongs to private consumer group) during carried out spot – checks in March of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and about 73 00 manat use value of about 1213 00 kWh (about 933 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. About 15 % of this sum was repaid during financial month.
Lets` noted that, about 140 infringements (128 of them belongs to private consumer group) were discovered during the I quarter of the current year and more than 274 00 manat use value of 4572 00 kWh (about 2016 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. About 57 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures and corresponding measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
Under the information given by “Khizi” EN, the damages were discovered at meter complete of 6 consumers (all of them belongs to private consumer group) and more than 515 manat use value of more than 86 00 loosed electric power was restored. About 15 % % of this sum was repaid during financial month.
Lets` noted under the information given by the source, violations of rule of 7 consumers (all of them belongs to private consumer group) were observed during carried out spot – checks in March of the current year. And 520 manat use value of about 87 00 kWh loosed electric power was restored. More than 90 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures and corresponding measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
By the way, more than 1385 infringements were discovered (1279 of them belongs to private consumer group) during carried out spot – checks in March of the current year at Sumgait Regional Electric Network (“Sumgait”, “Shamakhi”, “Gobustan” and “Khirdalan” EN are connected beside REN). And more than 3051 0 kWh use value of about 5 million 851 00 kWh (about 2 million 5254 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. More than 60 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures and corresponding measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
By the way, 467 relevant statements (433 of them belongs to private consumer group ) were drawn up and about 825 00 manat use value of more than 1 million 3941 00 kWh (more than 6626 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. About 37 % of this sum was repaid during financial month.