Şabran elektrik şəbəkəsindən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin mart ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 14 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 59,7 min kilovatsaatdan artıq (bunun 18,8 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 3,6 manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 65 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin I rübü ərzində isə müəssisə üzrə 34 istehlakçının sayğac uçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 77,8 min kilovatsaatdan artıq (bunun 35,8 min kilovatsdaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 4,7 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat dövründə həmin bu məbləğin 51 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan qisminin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Siyəzən EŞ-dən əldə edilən məlumata görə, cari ilin mart ayında keçirilmiş reydlər zamanı 7 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 14,5 min kilovatsaata yaxın (bunun 13,4 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, cari ilin I rübü ərzində müəssisə üzrə 36 istehlakçının sayğac uçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 146,2 min kilovatsaata yaxın (bunun 68,9 min kilovatsdaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 8,7 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.

SPOT – CHECKS ARE SYSTEMATICALLY CONTINUED
Capital and maintenance repair work were implemented at transformer points, TL in order to prevent of any problem and supply of the consumers with quality and regular electric power. It will play the main role in preventing of interferes to meter schemes.
According to the information given by “Shabran” electric network (EN), violations of rule of electric power of 14 consumers were discovered at the enterprise service territory in March of the current year. Discovered infringements were acted and about 36 manat use value of more than 597 00 kWh (about 188 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. More than 65 % of this sum was repaid during the accounting period.
Lets` noted that, violations of rule of electric power of 34 consumers were discovered at the enterprise during the I quarter of the current year. Discovered infringements were acted and about 47 00 manat use value of more than 778 00 kWh (more than 358 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. More than 51 % of this sum was repaid as a result of carried out purposeful measures and relevant measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
Under the information given by “Siyazan” EN, violations of rule of electric power of 7 consumers were discovered during carried out spot – checks in March of the current year and more than 134 00 kWh loosed electric power of about 145 00 kWh (more than 134 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored.
By the way, infringements were discovered at meter account complete of 36 consumers. Discovered violations of rule of electric power were relevantly acted and more than 87 00 manat use value of about 1462 00 kWh (about 689 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored.