İstehlakçıların “Elektrik enerjisindən istifadə qaydaları”na riayət etmələrinin yoxlanılması istiqamətində reydlər digər Elektrik Şəbəkələrində (EŞ) olduğu kimi, “Göyçay” və “Goranboy” EŞ-lərinin xidməti ərazilərində də davam etdirilir.
Göyçay EŞ-dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə,  cari ilin mart ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 33 istehlakçının (bunun 29-u məişət abonenti (əhali) istehlakçılarının payına düşür) elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 115,5 min  kilovatsaata yaxın (bunun 104 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılarının payına düşür) itirilmiş elektrik enerjisinin 6,9 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin I rübü ərzində isə burada 110-a yaxın qayda pozuntusu (bunun 97 ədədi məişət abonenti (əhali) istehlakçılarının payına düşür)  aşkar edilərək 359,3 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin (bunun 314,3 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılarının payına düşür)  21,6 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdi. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 12 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Goranboy EŞ-dən əldə edilən məlumata görə, cari ilin mart ayında müəssisənin xidməti ərazisində 43 istehlakçının (bunun 24-ü məişət abonenti (əhali) istehlakçılarının payına düşür) sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 397,9 min kilovatsaata yaxın (bunun 76,4 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılarının payına düşür) itirilmiş elektrik enerjisinin 23,9 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat dövründə həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, cari ilin I rübü ərzində keçirilmiş reydlər zamanı isə 170-dən çox istehlakçının (bu göstəricinin 142-si məişət abonenti (əhali) istehlakçılarına aiddir) qayda pozması faktı aşkar edilərək 881,9 min kilovatsaata yaxın (bu göstəricinin 454,6 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılarına aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 52,9 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir. Qalıq məbləğin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

Spot – checks in the line of checking of use of electric power by the consumers are continued at “Goychay” and “Goranboy” EN as at other Electric Networks.
According to the information given by “Goychay” EN to the Press – release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of electric power of 33 consumers (29 of them belongs to private consumer group) were discovered at the enterprise service territory in March of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 69 00 manat use value of about 1155 00 kWh (more than 104 thousand kWh belongs to private consumer group) loosed  electric power was restored. Some part of this sum was repaid during the accounting period.
Lets` noted that, about 110 violations of rule were observed (97 of them belongs to private consumer group) and about 216 00 manat use value of about 3593 00 kWh (more than 3143 00 kWh belongs to private consumer group) loosed  electric power was restored. About 12 % of this sum was repaid as a result of carried out purposeful measures and corresponding measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
Under the information given by “Goranboy” EN, the damages were observed at meter complete of 43 consumers (24 of them belongs to private consumer group) and about 239 00 manat use value of about 3979 00 kWh (about 764 00 kWh  belongs to private consumer group) loosed  electric power was restored. Some part of this sum was repaid during the accounting period.
By the way, violations of rule of electric power of 170 consumers (142 of them belongs to private consumer group) were discovered as a result of carried out spot – checks during the I quarter of the current year. And more than 52 9 00 manat use value of about 8819 00 kWh (more than 4546 00 kWh belongs to private consumer group) loosed  electric power was restored. . Some part of this sum was repaid as a result of carried out purposeful measures and corresponding measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.