Elektrik enerjisindən istifadə zamanı qaydaların pozulmasının qarşısının alınması istiqamətində xeyli işlər görülmüş və bu istiqamətdə tədbirlər davam etdirilir. Nəzarət qrupları və şəbəkə əməkdaşları tərəfindən keçirilən reydlər zamanı sayğac sxemlərinə müdaxilə halları aşkarlandıqda həmin istehlakçılara qarşı sərt tədbirlər görülür.
Neftçala elektrik şəbəkəsindən (EŞ) daxil olan məlumata görə, müəssisənin xidməti ərazisində cari ilin mart ayında keçirilmiş reydlər zamanı 23 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlar tərtib edilmişdir. Nəticədə 98,8 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin  5,9 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat dövründə həmin bu məbləğin 67 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin I rübü ərzində isə müəssisə üzrə 55 qayda pozuntusu aşkar edilərək 212,8 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 12,7 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 77 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Hacıqabul EŞ-dən əldə edilən məlumata görə isə, müəssisənin xidməti ərazisində cari ilin mart ayında  keçirilmiş reydlər zamanı 1 qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlaşdırılmışdır. Nəticədə 16,6 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 993 manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat dövründə həmin bu məbləğin 75 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, sözügedən müəssisədə cari ilin I rübü ərzində 25 qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək 327,6 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 19,7 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 12 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Yeri gəlmişkən, hər iki müəssisədən (“Neftçala” və “Hacıqabul” EŞ-lərdən) qayda pozuntularının təsnifatı və istehlakçı qrupu barədə əldə etdiyimiz məlumata istinadən bildirək ki,  elektrik enerjisindən yenə də kənar xətt vasitəsilə istifadə edilməsi halı üstünlük təşkil etmiş və ən çox qayda pozuntusu  məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupunda aşkar edilmişdir.
Sonda hər iki mənbə onu da bildirdi ki, bərpa edilmiş istehlak dəyərinin ödənişinin tam təmin edilməsi üçün həmin istehlakçılara xəbərdarlıq edilmiş, bəziləri barəsində hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət edilmiş və hətta cari ilin I rübü ərzində sözügedən müəssisələrin xidməti ərazisində aşkar edilmiş qayda pozuntusuna görə 4 məhkəmə mübahisəsi olmuşdur.

A lot of work were implemented in order to  prevent  of violations of rule of electric power and relevant measures are carried out in the line of it. The consumers interfered to the meter complete are discovered in time  by the network collaborators of control group. Hard measures are implemented against them.
According to the information given by “Neftchala electric network” (EN), violations of rule of electric power of 23 consumers were discovered at the enterprise service territory in March of the current year. As a result of it, more than 59 00 manat use value of about 988 00 kWh loosed electric power was restored. About 67 % of this sum was repaid during the accounting period.
Lets` noted that, 55 infringements were observed at the enterprise during the I quarter of the current year. More than 127 00 manat use value of more than 2128 00 kWh loosed electric power was restored. More than 77 % of this sum was repaid as a result of carried out purposeful measures and relevant measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
Under the information given by “Hajigabul” EN, 1 violation of rule was discovered at the enterprise service territory in March of the current year. As a result of more than 993 manat use value of about 166 00 kWh loosed electric power was restored. About 75 % of this sum was repaid during the accounting period.
Lets` noted that, 25 violations of rule were discovered at the enterprise during the I quarter of the current year. And about 197 00 manat use value of more than 3276 00 kWh loosed electric power was restored. About 12 % of this sum was repaid as a result of carried out purposeful measures and relevant measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
By the way, according to the information given by both enterprises (Neftchala and Hajigabul EN) there are still observed use of electric power by the edge line and the most of them observed at private consumer group.
Lets` remind at the end that, notification were sent to these type of consumers and the documents of some of them were sent to law machinery, even there were 4 law – court arguments for discovered violations of rule at the enterprise during the I quarter of the current year.