İstehlakçıların daha da keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunması, gələcəkdə yarana biləcək problemlərin qarşısının alınması məqsədilə həyata keçirilən yenidənqurma işləri çərçivəsində respublikanın qərb bölgəsinin enerji təchizatının yaxşılaşdırılmasına da xüsusi diqqət yetirilməkdədir.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, 330 kV-lik "Gəncə" yarımstansiyasının hava açarları müasir tipli eleqaz açarları ilə dəyişdirilib. "Ağstafa" yarımstansiyasının 110 kV-lik hissəsində də analoji tədbirlər reallaşdırılıb. 330 kV-lik hissədə də mühüm işlər görülür. "Zəyəm" və "Alabaşlı" yarımstansiyalarında da yeni və daha güclü transformatorların quraşdırılması ilə yenidənqurma işləri həyata keçirilib.
Qeyd edək ki, artıq şəbəkələr üzrə əsaslı və cari təmir işlərinə start verilib. Hazırda yer sürüşməsi ilə əlaqədar olaraq Şamaxı rayonunun Ərəbqədimli kəndi və Cəngi adlanan ərazinin yaxınlığından keçən sistemtəşkiledici 330 kV-lik I "Abşeron" və 500 kV-lik II "Abşeron" elektrik verilişi xətləri üzrə müəyyən dayaqlarda qəzalı vəziyyət yaranıb və hazırda yeni dayaqlar quraşdırmaqla, xəttin trassasının dəyişdirilməsi istiqamətində işlər davam etdirilir.
Yeri gəlmişkən, bu il havaların çox yağmurlu keçməsi nəzərə alınaraq artıq yüksək gərginlikli xətlərə və dayaqlara növbədənkənar baxışlar keçirilir. Bunların nəticəsi olaraq qüsur aktları tərtib olunur və çatışmazlıqların aradan qaldırılması istiqamətində əməli tədbirlər görülür.
Perspektiv inkişaf sxemi çərçivəsində elektroenergetika sektorunda həyata keçiriləcək infrastruktur layihələri haqqında əldə etdiyimiz məlumatda bildirilir ki, 500 kV-lik "Abşeron" yarımstansiyasında hər biri 133 MVA olmaqla 3 avtotransformatorun, "Hövsan" yarımstansiyasında gücü 200 MVA olan 3-cü transformatorun, "Səngəçal" yarımstansiyasında 125 MVA-lıq transformatorun 200 MVA-lıqla əvəz olunması, "Qəbələ" yarımstansiyasının imkanlarının da xeyli genişləndirilməsi nəzərdə tutulub. Burada 63 MVA gücündə 5-ci transformatorun quraşdırılması, 110 kV-lik açıq paylayıcı quruluşun tikintisi, 110 kV-lik hava xətlərinin yarımstansiyaya birləşdirilməsi reallaşdırılacaq tədbirlər sırasındadır.
Eyni zamanda, 110 kV-lik "Gədəbəy" yarımstansiyası və "Zəyəm" paylayıcı məntəqəsinin, eləcə də onları birləşdirəcək ikidövrəli hava xəttinin tikintisi də reallaşdırılması nəzərdə tutulan əhəmiyyətli işlərdəndir.

Energy supply of western regions is in the center of the attention in the line of carried out reconstruction work in order to supply the consumers with quality and stabile electric power and prevent of any problem.
According to the information given to the Press – release of “Azerenergy” JSC, air circuit breakers of Ganja s/s by 330 kV was substituted with modern type insulating gas breakers. Analogical measures were realized at the part by 110 kV of “Aghstafa” s/s. important measures were also implemented at the part by 330 kV. Reconstruction work was implemented in the line of construction of much more new and powerful transformers at “Zeyem” and “Alabashli” s/s.
Lets` noted that, capital and maintenance repair work were operated at additional networks. At present, catastrophe situation was happened under the I “Absheron” TL by 330 kV and the II “Absheron” TL by 500 kV crossing of Erebgedimli village and Jangi called territory of Shamakhi region. Relevant measures are implemented in the line of construction of new stands and changing of line trace.
By the way, out of turn control was drawn up for high voltage lines and stands taking into account of rainy weather during this year. As a result of them, damage acts were drawn up and indispositions were eliminated.
According to the information given by source, enlarging of possibilities of 3 auto units each power by 133 MVA at “Absheron” s/s by 500 kV, 3 auto units each power by 200 MVA at “Hovsan” s/s, substituting of transformer by 124 MVA with transformer by 200 MVA at “Sangachal” s/s are intended. Construction of the V transformer by 63 MVA, switch yard by 110 kV, connection of TL by 110 kV to the s/s are included to the realized measures.
At the same time, construction of “Gadabey” s/s by 110 kV and Zeyem distribution point, two circuit TL are also intended.