Ümumi gücü 525 MVt olan “Sumqayıt” elektrik stansiyası da iqtisadi cəhətdən inkişaf edən Sumqayıt şəhərinin və Abşeron yarımadasının enerji təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsində böyük əhəmiyyətə malikdir. Bundan əlavə enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı və sabit işləməsinin təmin edilməsində də böyük rolu var.
“Azərenerji” ASC-nin Enerjinin İstehsalı idarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, sözügedən stansiya ötən dövrlərdə olduğu kimi cari ilin 8 ayı ərzində də dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərmiş və burada 1 milyard 927,3 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Qeyd edək ki, sözügedən elektrik stansiyasında cari ilin avqust ayında isə istehsal 279,6 milyon kilovatsaata yaxın təşkil etmişdir.
Mənbə cari ilin son üç ayı ərzində stansiyada həyata keçirilmiş təmir işləri ilə bağlı məlumat verərkən onu da bildirdi ki, mövsümlə bağlı soyuducu suyun isinməsi və sahil akvatoriyasında dəniz otunun (yosunların) kütləvi gəlməsi ilə əlaqədar təxirəsalınmaz tədbirlər görülmüş və 1-ci pillə təmizləyici qurğu təmir edilmişdir. Eyni zamanda hava filtirlərinin təmizliyi təmin edilmiş və yeni filtirlərin alınması üçün sifariş verilmişdir.
Xatırladaq ki, “Sumqayıt” elektrik stansiyasında hər birinin gücü 164 meqavat olan iki ədəd qaz turbini və gücü 189 meqavat olan bir ədəd buxar turbini quraşdırılmışdır.

"Sumgait" powe plant by 525 MVt in Sumgait and Absheron peninsula, economic development is of great importance in strengthening energy security. In addition, transmission and distribution systems play an important role in ensuring a stable operation.
"Azerenergy" JSC the press service of the Department of energy According to the information at the station within 8 months of the year, as in previous years, is also controlled in accordance with the delivery schedule, and 1 billion 927.3 million kWh of electricity were made .
It should be noted that the capacity of the plant in August this year amounted to 279,6 million kWh.
Improving the efficiency of equipment, power transmission and distribution systems, operation and maintenance of a stable result of targeted measures to increase electricity production, and other technical indicators, the results were obtained.
Sources in the last three months of this year carried out repair work at the station told him that if the information related to the seasonal heating of cooling water and coastal waters (seaweed) on urgent measures to be taken in the 1st line treatment facilities have been renovated and, cleaning air filters at the same time to ensure the acquisition of new orders were given.
Recall that the "Sumgait" power plant of 164 MW each of the two gas turbines and one steam turbine of 189 MW of installed capacity.