Dövlət Başçısının diqqət və qayğısı sayəsində ən müasir texnologiyaların tətbiqi ilə tikilərək istifadəyə verilmiş, respublikamızın şimal bölgəsinin elektrik enerjisinə olan tələbatının daha dolğun şəkildə təmin olunmasında “Xaçmaz Elektrik Stansiyası”nın (ES) ardından "Şahdağ" ES-in tikilərək istismara verilməsi böyük əhəmiyyət kəsb etmişdir. Həmçinin, bu, bölgənin sosial-iqtisadi inkişafı baxımından da mühüm rola malikdir.
Sözügedən generasiya gücü eyni zamanda bölgədə mövcud olan turizm potensialından daha səmərəli istifadə edilməsi və xüsusən xarici turistlərin bölgəyə cəlb olunması üçün münbit infrastrukturun yaradılmasına yönəlib. Bu isə energetiklərin ölkənin hərtərəfli inkişafına verdikləri əvəzsiz töhfə kimi dəyərləndirilməlidir.
Sözügedən elektrik stansiyasından “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, elektrik stansiyasında porşen tipli mühərriklərdən ibarət olan aqreqatlara nəzərdə tutulmuş bütün texniki xidmətlər qrafikə uyğun vaxtında göstərilmiş və ötən illərdə olduğu kimi cari ilin I rübündə də elektrik enerjisi istehsalında problem yaranmamışdır.
Qeyd edək ki, cari ilin mart ayı üçün müəssisədə elektrik enerjisi istehsalı 29 milyon kilovatsaat proqnozlaşdırıldığı halda, faktiki istehsal 29,2 milyon kilovatsaatdan çox olmuşdur. Yeri gəlmişkən, cari ilin I rübü ərzində isə 94,6 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir ki, bu da proqnozlaşdırıldığından 1,1 milyon kilovatsaat çoxdur.
Onu da bildirək ki, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsinin və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində sözügedən dövrlərdə elektrik enerji istehsalı üzrə digər texniki göstəricilərdə də proqnoz göstəricilərlə müqayisədə müsbət nailiyyətlər əldə edilmişdir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumatda o da qeyd edilir ki, generatorların hamısı normal iş rejimində fəaliyyət göstərir. Hazırda generator aqreqatlarında reqlamentə uyğun nəzərdə tutulmuş texniki baxış işləri həyata keçirilir. Ümumiyyətlə, stansiya dispetçer qrafikinə uyğun fəaliyyət göstərir.
Xatırladaq ki, hər birinin gücü 8,7 MVt olan 12 ədəd porşen tipli aqreqatdan ibarət olan bu elektrik stansiyasında istehsal olunan elektrik enerjisinin enerjisistemə ötürülməsi üçün 110 kilovoltluq II “Quba” hava xəttinin stansiyaya giriş-çıxışının təmin edilməsi məqsədilə 2 kilometr uzunluğunda yeni xətt çəkilmişdir. Müasir enerji obyekti “Şahdağ” Qış-Yay Turizm Kompleksinin elektrik enerjisi təchizatını təmin edəcəkdir.

PRODUCTION IS CARRIED OUT ACCORDING TO THE DISPATCHER GRAPHIC
Put into operation of Shahdagh” PP after  “Khachmaz Power Plant” (PP) constructed thanks to attention and care of the state leader takes one of the main role in supplying of northern regions with stabile electric power. At the same time, it is very important in the line of social – economical development.
Above mentioned generation power is directed to creation of fertile infrastructure for attraction of foreign tourists to the region and much more use of  tourism potential.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, all  technical service is carried out for the units consisting of piston type engines in accordance to the graphic and there was not observed any  problem  in electric power generation during the I quarter of the current year.
Lets` noted that, 29 million kWh electric power was predicted but more than 29,2 million kWh electric power was produced at the enterprise for March of the current year. By the way, about 94,6 million kWh electric power was generated during the I quarter of the current year. And it is 1,1 million kWh more than predicted.
Lets` also noted that, positive results were achieved at other technical indicators in comparison of prediction indicators as a result of implemented purposeful measures in the line of increasing of work stability of the equipments, supplying of stabile work regime of energy transmission and distribution systems, increasing of exploitation level.
Under other information given by the source, all the generators are operated in normal work regime. At present, technical view process is carried out there. In general, the power plant is operated under the dispatch graphic.
It should be noted at the end, fire safety is also in the center of the attention there as at other energy objects. And they are totally  supplied with against fire appliances.
Lets` remind that, 2 km new line was installed in order to supply entry – exit of the II Guba TL by 110 kV  to the power plant  for transmission of electric power at this power plant consisting of  12 piston type units each power by 8,7 MW.