Samux elektrik şəbəkəsindən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin mart ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 33 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı qeydə alınmışdır. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 335,5 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 20,1 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin I rübü ərzində isə sözügedən qayda pozuntusuna görə burada 82 akt tərtib olunmuş, 576,7 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 34,6 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 38 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Daşkəsən EŞ-də isə, cari ilin mart ayında keçirilmiş reydlər zamanı 7 istehlakçının sayğac uçot komplektində pozuntu faktı qeydə alınmışdır. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 4,6 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 278 manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat dövründə həmin bu məbləğlə yanaşı, ötən aylardan da aktlara görə yaranmış debitor borcun müəyyən hissəsinin də ödənişi təmin edilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin I rübü ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 38 qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlaşdırılmışdır. Nəticədə 120,9 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 7,2 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 65 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbələrdən qayda pozuntularının təsnifatı və istehlakçı qrupu barədə əldə etdiyimiz məlumata istinadən onu da bildirək ki, elektrik enerjisindən yenə də kənar xətt vasitəsilə istifadə edilməsi halı üstünlük təşkil etmiş və ən çox qayda pozuntusu məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupunda aşkar edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, sözügedən şəbəkələr üzrə cari ilin I rübü ərzində aşkar edilmiş qayda pozuntularına görə, “Samux” EŞ-dən 6, “Daşkəsən” EŞ-dən isə 5 istehlakçı barəsində toplanmış sənədlər tədbir görülməsi üçün hüquq-mühafizə orqanlarına göndərilmişdir.

SPOT – CHECKS ARE CONTINUED
According to the information given by “Samukh” electric network to the Press – release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of electric power of 33 consumers were discovered at the enterprise service territory in March of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 201 00 manat use value of about 3355 00 kWh loosed electric power was restored. Some part of this sum was repaid during accounting period.
Lets` noted that, 82 statements were drawn up during the I quarter of the current year and more than 346 00 manat use value of about 5767 00 kWh loosed electric power was restored. About 38 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures and corresponding measures are implemented in the line of repaying of the reminder sum.
Infringements were noted at meter account complete of 7 consumers in March of the current year during carried out spot – checks at “Dashkesen” EN. Discovered infringements were relevantly acted and about 278 manat use value of more than 46 00 kWh loosed electric power was restored. Beside this sum, some part of the debtor debts of last months were also repaid.
It should be noted that, 38 violations of rule were discovered and relevantly acted during the I quarter of the current year. As a result of it, more than 72 00 manat use value of about 1209 00 kWh loosed electric power was restored. More than 65 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures and corresponding measures are implemented in the line of repaying of the reminder sum.
Under the information given by the sources, there are still observed use of electric power by the edge line. And the most of them belongs to private consumers group.
By the way, collected documents about 6 consumers at “Samukh” EN, 5 consumers at “Dashkesen” EN were sent to law machinery for implementing of relevant measures under mentioned networks during the I quarter of the current year.