UÇOT SİSTEMİNİN TƏKMİLLƏŞDİRİLMƏSİNƏ DİQQƏT ARTIRILIR
Beyləqan rayonu ərazisində, elektrik enerjisi istisna olmaqla, digər alternativ enerji növlərinin olmaması istər-istəməz sərfiyyatın artmasına təsirini göstərir. Təbii qaz təchizatı olan yaşayış məntəqələri ilə müqayisədə sərfiyyat daha çox artır. Bu il qışın daha sərt keçməsi isə hazırlıq səviyyəsinin vəziyyətinə bir daha aydınlıq gətirdi. Keçən il rayonun elektrik şəbəkəsi kollektivinin birgə səyi nəticəsində görülən tədbirlər nəticəsini göstərdi. Bu isə özünü ciddi açılma hallarının müşahidə olunmamasında büruzə verdi.
“Beyləqan Elektrik Şəbəkəsi”ndən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, havaların soyuq keçməsinə, sərfiyyatın artmasına baxmayaraq, elektrik enerjisi verilişində fasilə yaranmayıb. Bu məsələdə “İmişli REŞ” tərəfindən verilən 3 ədəd ehtiyat transformatorun da rolu böyükdür. İstənilən transformator məntəqəsində nasazlıq aşkarlanan kimi, onlar ehtiyatda saxlanılanlarla əvəz olunur və qüsuru olanlar təmirə cəlb edilir.
Qeyd edək ki, 110 kilovoltluq "Daşburun" yarımstansiyasında istismar olunan, hər biri 10 MVA-lıq iki ədəd transformatorun 16 MVA-lıqla əvəz olunması nəzərdə tutulur. Artıq həmin transformatorlardan bir ədədi əraziyə gətirilib. Ondan əlavə, bu yarımstansiyadan qidalanan 9 fider üzrə həyata keçiriləcək tədbirlərlə bağlı inventarlaşdırma aparılır.
Yeri gəlmişkən, uçot sisteminin təşkili də şəbəkə qarşısında dayanan mühüm vəzifələrdəndir. Artıq bu yöndə olan tədbirlər əsasən yerinə yetirilib. Bununla belə, istismar zamanı qüsurlu olması aşkarlanan, yaxud sıradan çıxmış sayğacların da yeniləri ilə əvəz olunması istiqamətində zəruri tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, şəbəkə kollektivinin məsuliyyətini daha da artıran məsələlərdən biri də rayon ərazisində yerli sakinlərlə yanaşı, 15 min nəfərə yaxın məcburi köçkünün məskunlaşması və onlara da enerji təchizatı xidmətinin göstərilməsidir. Bu da təxminən 3628 ailə deməkdir. Sayğac göstəricisinə baxdıqda onların dövlət tərəfindən ayrılan limitdən dəfələrlə çox elektrik enerjisi sərf etdikləri aşkarlanır. Buna görə də müvafiq ərazilərdə smart-kart tipli sayğacların quraşdırılması məqsədəuyğun sayılır.
Sonda onu da qeyd edək ki, istismar işləri zamanı əməyin mühafizəsi və texniki təhlükəsizlik tədbirlərinin yerinə yetirilməsi də diqqətdə saxlanılır. Elə bu səbəbdən də şəbəkə üzrə istehsalat zədələnmələri və bədbəxt hadisələrin baş verməsi müşahidə olunmayıb.

IMPROVEMENT OF ACCOUNTING SYSTEM IS IN THE CENTER OF THE ATTENTION
Not existing of other alternative energy sorts except of electric energy makes opportunity for increasing of use at Beylagan region. Use is much more increased in comparison with residents which has natural gas.
According to the information given by “Beylagan Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, there was not observed interval in electric power supply in spite of severe winter season. Three transformers given by “Imishli” REN play main role in this matter. Discovered indisposition was prevented at any transformer point and repair work is carried out if it is necessary.
Lets` noted that, substituting of two transformers by 10 MVA with 16 MV ones is intended at “Dashburun” s/s by 110 kV. One of them has been already brought to the territory. inventing work is carried out in accordance to 9 feeders feeding from this s/s.
By the way, organizing of accounting system is also important objects standing in front of us. So that, necessary measures are implemented in the line of discovering of damaged meters or substituting them with new ones.
Lets` noted under the information given by the source, one of the matters increasing of responsibility of the network collective is that, beside local inhabitants, about 15 thousand refuges were also live there and they are also supplying with electric power. And it means about 3628 families. Meter indicators show much more use of electric power than limit. That is why, construction of smart – card type meters at relevant territories is expedient.
It should be noted at the end, labour protection and technical safety measures are also in the center of the attention. That is why production damaging and unfortunate situations were not observed.