“MINGƏÇEVIR REŞ”: PAYLAYICI ŞƏBƏKƏLƏRDƏ YENIDƏNQURMA IŞLƏRI APARILIB
Enerji obyektlərində aparılan yenidənqurma işləri “Mingəçevir” REŞ-in xidməti ərazisindəki 6-10 və 0,4 kV-lik paylayıcı şəbəkələrdən də yan keçmədi. Müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə bu barədə geniş məlumat verilmişdir.
“Mingəçevir” REŞ-in xidməti ərazisində istehlakçıların daha da dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerji təminatının təmin edilməsi məqsədilə 10, 6 və 0,4 kV-lik paylayıcı şəbəkələrdə son üç ay ərzində bir sıra işlər aparılıb. Qeyd edək ki, REŞ-in balans mənsubiyyətinə daxil olan “Tərtər” elektrik şəbəkəsi bu qəbildən olan enerji təsərrüfatlarından biridir. Müəssisədən bildirilir ki, texniki göstəricilərin daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə 35/10 kV-lik “İsmayılbəyli” yarımstansiyasından çıxan 10 kV-lik “Evoğlu” hava xəttinin 1,2 kilometrlik hissəsində, 10 kV-lik “Qaynaq” hava xəttinin 1,4 kilometrlik hissəsində əsaslı və cari təmir işləri görülmüş, dayaqlar və zədəli naqillər dəyişdirilmişdir.
Qeyd edək ki, bu müddət ərzində 10 kV-lik “Qaraqoyunlu” hava xəttindən qidalanan eyniadlı kənddə 0,4 kV-lik EVX-nin 1 kilometrlik hissəsində müvafiq təmir işləri aparılmış, 150 metr uzunluğunda zədəli naqillər yeniləri ilə əvəz edilmişdir. Hüsnəli, Cəmilli və Seyidimli kəndlərində də analoji tədbirlər aparılmışdır. Mənbənin bildirdiyinə görə, 0,4 kV-lik EVX-lər üzrə ümumilikdə 4 kilometrdən artıq məsafədə təmir işləri yerinə yetirilib. Hesabat müddəti ərzində paralel olaraq 6 ədəd zədələnmiş 6-10/0,4 kV-lik transformator əsaslı və cari təmir edilərək abonentlərin istifadəsinə verilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, sözügedən dövrdə sayğac quraşdırılması və dəyişdiriləsi işləri də yerinə yetirilib. Belə ki, elektrik şəbəkəsi üzrə 40-a yaxın yeni sayğac quraşdırılmış, 50-yə yaxın zədəli sayğac isə yenisi ilə əvəz edilib.
Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata istinadən, “Ağsu” elektrik şəbəkəsi üzrə də analoji təmir-bərpa işləri görülüb. Məsələn, Cəlayır, Bico, Keçidməz, Padar, Elabad, Kəndoba, Ləngəbiz, Bəyimli, Qasımbəyil, Ərəbmehdibəy, Ərəbsərxan, Kalva, Rəhimli, Qüzey, Hinqar, Qasəd və Cəfərli kəndlərində enerji itkisinin qarşısının alınması məqsədilə 0,4 kV-lik şəbəkələrin 105 kolometrə yaxın məsafədəki qeyri standart naqillər AS markalı yeni naqillərlə əvəz edilmiş, 7,5 kilometrə yaxını isə əsaslı və cari təmir olunmuşdur.
Şəbəkə üzrə 40-dan artıq transformator məntəqəsində əsaslı və cari təmir işləri görülmüş, bir neçə transformatora yağ əlavə edilmişdir. EŞ üzrə son üç ay ərzində 10 ədəd yeni sayğac quraşdırılmış, 35 ədəd zədəli sayğac isə yeniləri ilə əvəz edilmişdir.

“MINGACHEVIR” REN: RECONSTRUCTION WORK WAS IMPLEMENTED
Reconstruction work were also implemented at distribution networks by 6 – 10 and 0,4 kV at the territory of “Mingachevir” REN. It was noted in the information given by the enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC.
Some work were carried out at distribution networks by 10, 6 and 0,4 kV during last three months in order to supply the consumers with quality and stabile electric power at “Mingachevir” REN. Tartar power plant belonging to  REN balance this type of energy economy. As the enterprise informed, capital and maintenance repair work were carried out, stands and damaged cables were changed at 1,2 km part of “Evoghlu” TL by 10 kV coming out of “Ismayilbeyli” s/s by 35/10 kV and at 1,4 km part of “Gaynag” TL by 10 kV in order to improve technical indicators.
Lest` noted that, relevant repair work was implemented at 1 km part of TL by 0,4 kV of the same named village feeding from “Garagoyunlu” TL by 10 kV and 150 m damaged cable was substituted with new one. Analogical measures were implemented at Husneli, Jamilli and Seyidimli villages. As the source informed, totally more than 4 km distance was repaired under TL by 0,4 kV. Six damaged transformers by 6 – 10/0,4 kV were capital and maintenance repaired and put into operation during the accounting period.
Lets` also noted that, meter construction and  change work were implemented at mentioned period. So that, about 40 meters were constructed under electric network, about 50 damaged meters were substituted with new ones.
Under the information given by the source, analogical work were also operated at according to Aghsu electric network. Non standard cables were substituted with AS marked new ones at about 105 km distance of the network by 0,4 kV, about 7,5 km cable was capital and maintenance repaired   in order to prevent loosed at Jelayir, Bijo, Kechidmez, Padar, Elabad, Kendoba, Lengebiz, Beyimli, Gasimbeyil, Erebmehdibey, Erebserkhan, Kalva, Rehimli, Guzey, Hingar, Gased and Jeferli villages.
More than 40 transformer points were capital and maintenance repaired, oil was added to some transformers. 10 new meters were constructed at EN during last three months, 35 damaged meters were substituted with new ones.
Lets` also noted at the end that, traditional repair – restoration work were  continued in order to supply stability.