ŞƏBƏKƏLƏRƏ MÜNTƏZƏM OLARAQ TEXNİKİ BAXIŞ KEÇİRİLİR
Ölkəmizin enerji sistemində həyata keçirilən məqsədyönlü tədbirlər, yeni texnologiyaların tətbiqi ilə aparılan quruculuq işləri  istehlakçıların dayanıqlı  və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təminatını daha da yaxşılaşdırmağa imkan verir. Texniki-iqtisadi göstəricilərin səviyyəsinin yüksəldilməsini, o cümlədən  elektrik enerjisinin dayanıqlı ötürülməsini təmin etmək üçün nəzərdə tutulan texniki tədbirlər cari ildə də davam etdirilmişdir.
“Xaçmaz Regional Elektrik Şəbəkəsi”ndən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda son üç ay ərzində REŞ-in balans mənsubiyyətinə aid olan “Xaçmaz” EŞ və “Quba” EŞ-də həyata keçirilən təmir-bərpa işləri barədə qeyd edilir.
Belə ki, göstərilən müddət ərzində Xaçmaz rayonunun enerji təminatında başılıca rol oynayan eyniadlı elektrik şəbəkəsinin 10-0,4 kV-lik paylayıcı şəbəkələrində bir sıra əhəmiyyətli yenidənqurma işləri aparılıb. Qeyd edək ki,  10 kV-lik “Nizova”, I “Şəhər”, “II Şəhər”, “Konserv kombinat”, “Yergüc”, “RTS”, “Əhmədoba”, “Çarxı”, “Pivə zavod” və “Gəncəli” hava elektrik verilişi xətlərində təxminən 23 km məsafədə aparılan təmir işləri zamanı 10 km-dən artıq naqillər yeni AS-50 markalı naqillərlə əvəz edilmiş, 20-ə yaxın dayaqlar təmir edilmiş, 200-dən artıq isolyatorlar yeniləri ilə əvəz edilmişdir. Müvafiq təmir-bərpa işləri Xaçmaz şəhəri , Üçgün, Qaraçay, Mollabürhan, Hacı İsa oba və Qalağan kəndlərinin 0,4 kV-lik elektrik verilişi xətlərində də yerinə yetirilmiş, enerji daşıyıcılar normal iş rejiminə gətirilmişdir. O cümlədən, 5 ədəd dayaq yenisi ilə əvəzlənmiş, 10-dan çoxu isə təmir edilmişdir.
Bundan əlavə, EŞ üzrə 40-a yaxın müxtəlif güclü komplekt transformator yarımstansiyasında (KTM) 50-dən artıq ayırıcı təmir edilmiş, bir neçə KTM-də transformatorlara yağ əlavə edilmişdir. Mənbədən onu da bildirdilər ki, texnoloji itkilərin azaldılması məqsədilə ötən ilin tədbirlər planına uyğun olaraq, Xaçmaz şəhərində I “Şəhər” hava elektrik verilişi xəttindən qidalanan 630 kVA-lıq transformator yükə uyğun yenisi ilə əvəzlənmişdir və il ərzində gözlənilən iqtisadi səmərəsi 18576 kV/saatdır. Qeyd edək ki, təmir-bərpa işləri mütəmadi olaraq həyata keçirilir, EVX-lərə mütəxəssislər tərəfindən baxış keçirilir və aşkar olunan hər hansı qəza hallarının qarşısı vaxtında aradan qaldırılır.

THE NETWORKS ARE TECHNICALLY CONTROLLED
Carried out purposeful measures, implemented constructional work with employment  of new technology make opportunity for improvement of electric power supply of the consumers. Increasing of technical – economical indicators, by the way continuing of intended measures in the line of supporting of electric power regular  transmission.
According to the information given by “Khachmaz Regional Electric Network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, repair – restoration work were carried out at “Khachmaz” and “Guba” EN belonging to REN balance.
So that, some important reconstruction work was carried out at distribution networks by 10 – 0,4 kV of the same named electric network playing the main role in electric power supply  of Khachmaz region. Lets` noted that, approximately 23 km distance of Nizova, the I Sheher, II Sheher, Konserv kombinat, Yerguj, RTS, Ahmedova, Charkhi, Pive zavodu and Ganjali TL and more than 200 km conductor were substituted with AS-50 marked ones, about 20 stands were repaired, more than 200 insulators were substituted with new ones. Relevant measures were implemented at TL by 0,4 kV of Khachmaz, Uchgun, Garachay, Mollaburhan, Haji Isa oba and Galaghan villages. By the way, 5 stands were substituted with new ones and more than 10 of them were repaired.
In additional, more than 50 disconnectors were repaired, oil  was added to some CTP at about 40 different powered complete transformer s/s. Under the information given by the source, the transformer by 630 KVA feeding from the I Sheher TL was substituted with new one at Khachmaz   and economical benefit is 18576 kV/hour. Lets` noted that, repair – restoration work is constantly continued. TL were controlled by specialists and discovered any accidents were prevented in time.