“Zaqatala Elektrik Şəbəkəsi”ndə elektrik təsərrüfatının fəaliyyətini sağlamlaşdırmaq, istehlakçıları daha da keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin etmək məqsədilə həyata keçirilən işlər öz bəhrəsini verməkdədir. Şəbəkədən bu barədə “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə məlumat verərkən bildirdilər ki, elektrik enerjisi ilə təchizat sahəsində vəziyyətin qənaətbəxş olması rayonun elektrik təsərrüfatında görülmüş əsaslı və cari təmir işləri ilə də bağlıdır.
Qeyd edək ki, son vaxtlar bu istiqamətdə xeyli iş görülüb, nəticədə  enerji təchizatında problemlər aradan qaldırılıb. Elektrik enerjisi ilə təminatda dayanıqlığın təmin edilməsi məqsədi ilə yarımstansiyalarda əsaslı və cari təmir işləri aparılır. Belə ki, bu ilin yanvar-fevral ayları ərzində 10 kV-lik elektrik xətlərində bir neçə ayırıcı dəyişdirilib, transformator məntəqələrində 33 ədəd 0,4 kV-lik ayırıcı quraşdırılıb, 18 ədəd transformator əsaslı və cari təmir edilib. Həmçinin 10 kV-lik xətlərdə 8 ədəd dayaq, 0,4 kV-lik xətlərdə isə 107 dayaq yenisi ilə əvəz edilib. Hava xətlərinin ətrafı yaşıl kütlələrdən təmizlənib. Rayonun enerji təsərrüfatının daha da yaxşılaşdırılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər bu gün də uğurla davam etdirilir.
Onu da qeyd edək ki, elektrik enerjisindən istifadə qaydalarının pozulması hallarının aşkarlanması üçün mütəmadi reydlər keçirilir. Cari ilin yanvar-fevral ayları ərzində reydlər zamanı 123 istehlakçının sayğac-uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 210 min kilovat-saatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa edilib. Müəyyən edilmiş məbləğdən təqribən 60 faizə yaxını ödənilib. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin məbləğin qalan hissəsinin ödənilməsi istiqamətində müvafiq tədbirlər görülür. Görülən tədbirlər nəticəsində getdikcə elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə edənlərin sayı azalır, əhali istehlak mədəniyyətinə yiyələnir.
Yeri gəlmişkən, bu il qış aylarının çox sərt keçməsinə baxmayaraq, rayonda enerji qıtlığı müşahidə olunmayıb. Qış boyu istehlakçılar fasiləsiz və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin olunublar. Bütün bunlar elektrik təsərrüfatında həyata keçirilən müvafiq tədbirlərlə əlaqədardır.
Sonda onu da qeyd edək ki, şəbəkədə əməyin mühafizəsi məsələləri də diqqət mərkəzindədir. İşçilərin peşəkarlıq səviyyələrinin yüksəldilməsinə daim diqqət yetirilir. Bunun üçün mütəmadi olaraq qəza məşqləri, müxtəlif treninqlər keçirilir. Əməyin mühafizəsi və texniki təhlükəsizlik məsələləri də arzuolunan səviyyədədir. İşçilər texniki təhlükəsizlik və əməyin mühafizəsi ilə bağlı mütəmadi olaraq təlimatlandırılırlar.

Carried out purposeful measures in order to supply the consumers with much more quality electric power give positive results at Zagatala Electric Network. According to the information given by the network to the Press – release of Azerenergy JSC, as a result of carried out capital and maintenance repair work the situation is satisfactory at the sphere of electric power supply.
Lets` noted that, the measures in the line of it were implemented and problems were eliminated at energy supply sphere. Capital and maintenance repair work were implemented in order to supply stability in electric power. So that, some disconnectors at the lines by 10 kV were changed, 33 disconnectors by 0,4 kV were constructed at transformer points, 107 stands were substituted with new ones at the lines by 0,4 kV. Around of OHL was cleaned of green mass. Carried out measures are successfully continued in the line of improving of energy economy of the region.
It should be noted that, relevantly the spot – checks are implemented for discovering of violations of rule. The damages were observed at meter complete of 123 consumers in January – February of the current year and use value of more than 210 thousand kWh loosed electric power was restored. About 60 % of this sum was repaid. Corresponding measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum. As a result of operated measures illegal use of electric power is decreased, people getting consumption culture.
By the way, in spite of severe winter there was not observed energy shortage. The consumers were supported with quality and without interval electric power all winter long.
It should be noted that, labour protection and professionalism of workers are in the center of the attention at the network. For this purpose, different training were carried out there. Labour safety and technical security are also in high level. The staff is also instructed.